Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Porteus je distribucia podobna tej vasec z ciech s nazvom Slax, jedna sa o live zivu distribuciu ktora obsahuje moduly vytvorene pomocou squashfs tieto moduly obsahuju linuxovy system na rozdiel od napr ubuntu kde mas cd s ubuntu a jeden velky squashfs slax a Porteus riesia trochu inac init system tak ze pouizvaju AUFS a hldaju si ake nastanu zmeny a tie dokazu ulozit bud na particiu napr EXT4 ak z nej botuje alebo do dat suboru s takymto POSIX linuxovym filesystemom.
Mne sa tato myslienka velmi paci live distro a pouzivam to fulltime aj ako hlavny system na disku.
este dodam ze niektore vec iako firewall a podobne som "SKOPYROVAL" s LiveKit od Slaxu kedze IPTABLES velmi neovladam.
On Porteus ze Slaxu přímo vychází, první verze vyšly jako Slax Remix. Na rozdíl od Slaxu to ale není one man show a distro je stále vyvíjeno, na komunitní distribuci (která je celkem neznámá) mají celkem živé fórum. Páči sa mi naozaj ta modularita a cheatcodes. Možnost zavést komplet systém do RAM (to běží jako blesk). To je naozaj velmi pekné.
Největší kámen úrazu (alespoň pro mě) je softwarová základna. Ta se odvíjí od Slackware. Není jeden pořádný ucelený repozitář, leccos se musí pokoutně někde shánět. No a na to jsem zkrátka moc línej, shánět balíčky někde po všech čertech a nebo si je sám kompilovat :).
Tiskni
Sdílej: