Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Problém je, že republika nemá jednoho majitele.Problém je, že ani nejziskovější firmy nemají jednoho majitele.
Ale je pravda, že když pár lidí s nejziskovějšími firmami zvedne kotvyPomineme-li, že to není technicky proveditelné, tak jediným následkem bude, že se konkurence pravděpodobně zblázní radostí.
rumunska, ukrajiny, ruska a indočíny a tady zavřela krám.A tamní "nákladová střediska" to naše převyšují konkrétně v čem?
Jenže také nevím, proč bychom se my měli mít hůře, když se budou mít Číňané lépe. Sem opět celkem pasuje teorie komparativní výhody o které mluvíš. Pokud nám Číňané "vezmou" práci v nějaké oblasti proto, že jsou zkrátka (do ustanovení rovnováhy) levnější, pak se lidé, kteří o práci přijdou přesunout do oblastí, kde mají komparativní výhodu.
Mám obavy, že tohle nefunguje. Nevidím žádnou oblast, kde bychom měli mít výhodu nad Číňany. Oni jsou proti nám fantasticky levní ve všech oblastech. Čínský dělník, vědec nebo inženýr je výrazně levnější než jeho západní protějšek. Jistě, přesunout vývoj je složitější než výrobu, ale k tomu už také dochází.
Nevidím žádnou oblast, kde bychom měli mít výhodu nad Číňany. Oni jsou proti nám fantasticky levní ve všech oblastech.Jenže o tomhle právě komparativní výhoda není. I kdyby měli (jakože s tím se já neztotožňuji) ve všech oblastech absolutní výhodu, tedy byly ve srovnání s námi ve všem lepší a efektivnější, vyplatí se jim specializovat se na ty oblasti, ve které jsou nejlepší (mají ve srovnání s ostatními zeměmi a ostatními oblastmi zájmu největší výhodu) a zbytek dovážet, např. právě od nás.
To mozna plati pro nerostne suroviny (pokud je mate), ale tezko pro lidi, ktere lze vycvicit k cemukoli.Jenže vycvičit někoho k nečemu stojí čas a peníze. Pokud se nebavíme o rekvalifikace topiče na zedníka, pak to stojí celkem dost peněz. A při velikosti jejich populace... A pokud budou opravdu uvažovat ve svém nejlepším ekonomickém zájmu, pak toto podstupovat nebudou a budou se soustředit opravdu na to, v čem jsou nejlepší a zbytek dovážet. Druhou možností jistě je, nejednat v nejlepším zájmu a využít své absolutní výhody ve velkém rozsahu oblastí. Pak by tu byla možnost pro to, o čem mluvíte.
Já si myslím, že ukazatelem prosperity země je, mimo jiné, množství spotřeby jejich vlastních obyvatel.
Jenže je také potřeba vidět, za co se spotřebovává. Na Západě se jistě pořád žije podstatně lépe než v Číně. Díky dovozu z Číny máme úžasně levné zboží, které vesele spotřebováváme. Ale je tady i odvrácená strana - spotřeba je na dluh a levné čínské zboží znamená zavírání našich podniků. To je jádro problému.
To že se spotřebovává na dluh podle mě nijak blízce s dovozem z Číny nesouvisí.
Přímo asi ne, spíš nepřímo. Státu vypadnou příjmy, protože lidé ztratí práci a místo aby příspívali, tak ze systému naopak čerpají. Proto si stát půjčí, za tyto peníze vytvoří umělá pracovní místa a tím se spirála jen dál roztáčí.
Zavírají se pouze podniky, které nejsou schopny konkurovat.
Samozřejmě je otázka, jestli je možné konkurovat lidem, kteří pracují za zlomek našich mezd.
A lidé ze zavřených podniků najdou uplatnění v oborech, kde máme právě tu komparativní výhodu.
Tohle se v reálu děje? Které obory to jsou?
Na tento případ (podporu v nezaměstnanosti) má stát nějaký rezervní fond, půjčovat by si neměl.
Tento "rezervní fond" je tvořen odvody, které platí zaměstnaní lidé. Když naroste počet nezaměstnaných, tak státu logicky klesnou příjmy a narostou výdaje. Potom může navýšit odvody, nebo si půjčit. Obojí není dobré.
Navíc stát žádná umělá pracovní místa nevytváří.
Naopak, umělá pracovní místa (tedy taková, které ve skutečnosti nejsou potřeba a slouží jen k úřední buzeraci) vytváří právě stát. Firmy občas také, ale stát vede.
Ty vytváří podniky, které ekonomicky rostou v oborech, kde Čína naopak dováží.
Potom nejde o umělá, ale o reálná místa. Hlavní je ovšem otázka, jak dlouho a co bude Čína dovážet. Nyní dováží např. stroje, ale to potrvá jen do doby, než je budou schopni sami vyrobit.
Dřív nebo později se díky této vysoké poptávce po jejich práci cena jejich práce zvýší až na úroveň, kdy nebude výhodné kupovat práci tam.
Otázkou je, kdy se tak stane a co to bude celkově znamenat. Tlak na růst mezd v Číně určitě existuje, na druhé straně je tam pořád dost chudých vesničanů, pro které je otrocká práce v továrně velký pokrok.
Ano, a z tohoto fondu budou čerpat ti, kteří jsou nezaměstnaní. Tedy ti, kteří do něj přispívali v době, kdy ještě zaměstnaní byli (plus současně zaměstnaní). Období nedobrovolné nezaměstnanosti je jen překlenovací období, než si někdo najde práci, ať už ve svém původním oboru, nebo rekvalifikaci v jiném. Tedy nepočítá se zde s tím, že by tento rezervní fond byl vyčerpaný a dlouhodobě do něj sypat peníze z dluhu.
Co se týká těch strojů, nejde o to, že by je Čína neuměla vyrobit. Nevyrábí je právě proto, že je to pro ni neefektivní, ne proto, že by to neuměla. Výroba strojů je odvětví kapitálově náročné, to je důvod proč se nevyrabí stroje v Číně. Není to zkrátka efektivní.
Co se týče těch chudých vesničanů, s tím nemůžu souhlasit. Pokud se bude zvyšovat cena práce řekněme Čínského zedníka, pracovník na pásu se nespokojí s tím co má. Ale pohrozí zaměstnavateli, že pokud mu nepřidá, půjde pracovat na stavbu, protože mu lépe zaplatí a rekvalifikace (pokud nějaká) jej nebude stát téměř nic. To povede k růstu mezd i v továrně, zaměstnavatelé budou muset pracovníkům na pásu zaplatit jejich ušlou příležitost.
Tedy nepočítá se zde s tím, že by tento rezervní fond byl vyčerpaný a dlouhodobě do něj sypat peníze z dluhu.
Teoreticky to zní dobře, praxe je jiná. V některých oblastech práce opravdu není, navíc není možné nechat lidi zemřít hlady. I když v některých případech by to asi nebylo od věci.
Co se týká těch strojů, nejde o to, že by je Čína neuměla vyrobit. Nevyrábí je právě proto, že je to pro ni neefektivní, ne proto, že by to neuměla. Výroba strojů je odvětví kapitálově náročné, to je důvod proč se nevyrabí stroje v Číně. Není to zkrátka efektivní.
Podle mě to je pouze otázka času a know-how. Např. výroba elektroniky je také kapitálově náročná a vyžaduje know-how. Čína nic z toho neměla, ale potom západní firmy přesunuly své kapacity do Číny a teď už to Čína má. To se může stát i u výroby strojů.
Co se týče těch chudých vesničanů, s tím nemůžu souhlasit. Pokud se bude zvyšovat cena práce řekněme Čínského zedníka, pracovník na pásu se nespokojí s tím co má. Ale pohrozí zaměstnavateli, že pokud mu nepřidá, půjde pracovat na stavbu, protože mu lépe zaplatí a rekvalifikace (pokud nějaká) jej nebude stát téměř nic. To povede k růstu mezd i v továrně, zaměstnavatelé budou muset pracovníkům na pásu zaplatit jejich ušlou příležitost.
V Číně pořád ještě žije asi miliarda lidí na venkově ve velmi chudých podmínkách. Pro ně je práce (z našeho pohledu otrocká a mizerně placená) v továrně velkým zlepšením. Proto si pracovník na pásu nemůže moc vyskakovat, protože jeho místo rád přijme chudý venkovan.
A jaká je tedy praxe? Pokud v nějaké oblasti není po práci poptávka, lidé kteří mají o práci zájem přistoupí na rekvalifikaci a přesunou se do oblastí, kde o práci zájem je. Pokud se ale spokojí dlouhodobě s tím, že budou žít na přídavcích, současný systém jim v tom těžko zabrání. Ale toto procento bude relativně malé, řekl bych. Ten kdo musí zaopatřovat i někoho jiného než sám sebe určitě bude mít snahu pracovat...
Jak říkám, to že někdo něco vyrábí nebo dováží, záleží na tom, co je pro něj efektivnější. Já také umím vypěstovat bramboru, a přesto se tím neživím a ani pro svou potřebu je nepěstuji. Vyšlo by mě to totiž mnohem dráž, než když si ji jednoduše koupím v obchodě. Až to pro mě bude stejně efektivní, pak možná začnu pěstovat brambory. Ale to se asi nestane...
Jak říkám, pokud bude pro pracovníka na pásu možnost jít pracovat jinam za větší peníz (obecně někam, kde bude mít z práce větší uspokojení), pak si vyskakovat bude. Ale to už jsem psal.
Jak říkám, to že někdo něco vyrábí nebo dováží, záleží na tom, co je pro něj efektivnější. Já také umím vypěstovat bramboru, a přesto se tím neživím a ani pro svou potřebu je nepěstuji. Vyšlo by mě to totiž mnohem dráž, než když si ji jednoduše koupím v obchodě. Až to pro mě bude stejně efektivní, pak možná začnu pěstovat brambory. Ale to se asi nestane...
Tohle platí pro jednotlivé lidi. Já si také brambory koupím, na jejich pěstování nemám čas ani chuť a ve své profesi si na ně v pohodě vydělám. Jenže v Číně žije 1,3 miliardy lidí. Někteří z nich se specializují na brambory, jiní na výrobu textilu a další se časem mohou specializovat na výrobu strojů, které momentálně dovážejí z Německa.
Jak říkám, pokud bude pro pracovníka na pásu možnost jít pracovat jinam za větší peníz (obecně někam, kde bude mít z práce větší uspokojení), pak si vyskakovat bude. Ale to už jsem psal.
S tím souhlasím a k tomu v Číně začíná docházet. Jen je potřeba vzít v úvahu, že tento proces je brzděn obrovskou zásobárnou chudých venkovanů.
Tohle platí pro jakýkoliv ekonomický celek, a tím může být jednotlivec, firma, nebo také celý stát. To, že se někdo na něco specializuje, na tom není nic zvláštního. Ovšem otázkou je, jak znovu říkám, zda je to efektivní a v nejlepším ekonomickém zájmu toho ekonomického celku.
Ten proces, o kterém mluvíme rozhodně není brzděn chudými venkovany. Je brzděn prozatimním nedostatkem lépe placené práce. Což se ovšem začíná měnit. Pokud tam nějaká automobilka (ať zůstanu u příkladu který už jsem tu použil) přesune výrobní linku, bude pro ni asi výhodné nechávat si tam třeba také lakovat karoserie (co já vím). V tom případě bude shánět lakýrníky. Na to není třeba extra vzdělání, a takový šikovný pracovník od pásu by to mohl po lehkém zaučení zvládnout. Přitom je to práce lépe placená. Aby si zaměstnavatel udržel šikovného pracovníka na pásu, bude mu muset přidat na úroveň, kterou by dostal, kdyby odešel. Pokud mu nepřidá, tak třeba odejde dělat lakýrníka. Jistě, ihned jej nahradí ten chudý rolník, ale původní pracovník si polepšil. A o to jde.
Jak jsem to pochopil, podle tebe je rozhodujicí to, jak se v dané zemi spotřebovává, nehledě na to, kdo to spotřebovává. Podle mě musí jít o vlastní obyvatele té země, abychom mohli říct, že prosperuje.Hezky priklad jsou prave danove raje. Ty prosperuji prave diky tomu, ze poskytuji sluzby bohatym, co se tam usidlili. Pro ty bohate je to spotreba. Proste, temer jakakoli spotreba (i od cizincu) v dane zemi znamena, ze ten clovek bude potrebovat sluzby, ktere mu poskytnou lide z te zeme. Proto to vede k prosperite mistnich obyvatel.
A já jasně mluvim o tom, ze jako majitel. No a to je celý problem.Ano, a až tu budou lidi pracovat jen za stravu a ubytování, tak budou majitelé firem ti nejkonkurenčněji bezkonkurenční. K tomu se tudíž musíme dopracovat.
Diky ctyricetiletemu rozvijeni az k rozvojove zemi,1970-2010, jo, to by odpovídalo.
jsme radi ze muzeme byt montovnou a tedy jsme odkazani na ty nadnarodni spolecnosti.A nejvíc rádi jsou ti čeští sockoidní kapitalisti, viďte.
ale dvacet let na nápravu je málo.Zvlášť když se žádná náprava nekoná.
holt asi bysme to museli dát zase soudruhům do rukyNějak jste zaspal dobu. Anebo předběhl. Protože soudruzi to z ruky rozhodně nedostali.
Myslím, že za to děkuje současná generace práci vaší generaceTak uvidíme co předvedete ve svobodných podmínkách.
No já myslím, že je to pořád o sto procent lepší než v roce 1989,Jen počkejte, až bude každý občan kapitalistou. To se to teprve rozjede.
Ocelová kapitalistická logika říká, že když někde vydělám vic, jdu tam kde je to výhodnejší, než tady, protože pak předeženu konkurenci díky nižším nákladǔm většimi zisky.Takže jdu tam, kde pracují otroci, kterých se můžu po vyčerpání sil s co nejnižšími náklady zbavit. Dohnat a předehnat!
Nebo jdu tam, kam přinesu výdělek a možnost rozvoje, kde žádný rozvoj nebyl.A co tam, odkud jste odešel? Tam aby zase ten rozvoj klesl aspoň na původní úroveň toho místa, kam jste odešel... abyste se zase mohl vrátit, až tam ten rozvoj přinesete a začne tam být pro vás moc draho. Takhle se budou všechna místa předhánět v tom, kde životní úroveň nejvíc poklesne, aby se tam zase nahrnuli ti nositelé rozvoje. Kapitalista (ne vy, ten skutečný) se bude přesunovat mezi místy, které mezi sebou budou soutěžit v nejlevnější práci a jejichž obyvatelé budou postupně chudnout, aby nechtěli za svou práci tolik. Super vyhlídky, ale holt ocelová logika kapitalismu.
ti mělinějaký čas aby se bud vzpamatovali,Což pro vás znamená co? Zvýšili spotřebu a omezili potřeby? Nechtěli tedy za práci moc peněz, ale o to víc nakupovali produkované zboží?
To je ocelová logika kapitalismu, jedni odejdou druzí přijdou.Vy tu ocel nějak kalíte. Stalinův odkaz?
Jedna firma skončí, druhá začne.Asi byste se měl rozhlídnout kolem sebe, abyste zjistil, že hospodářství už se dávno neodehrává v protekcionistických prakticky městských státech za dob omezené mobility jak kapitálu, tak surovin a pracovních sil, kde kapitalista ještě musel inovovat, aby si udržel místo na slunci v konkurenčním prostředí i když platil dělníkům tak dobře, že bohatli a mohli si tudíž dovolit kupovat jeho produkci (to je taková utopická vize kapitalismu, co přetrvává hlavně v modroobrozencích). Protože ale inovovat není tak jednoduché, tak je namísto inovace hitem dneška snižování nákladů a na prvním místě snižování mezd těm rozežraným zlodějům kapitalistova času a výrobních prostředků: dělníkům (zaměstnancům), a to nejlépe na úroveň nejchudšího ještě použitelného, a to v rámci nikoliv okolí, ale celého světa. Jedna firma, co platí zaměstnancům dobře, skončí, a začne firma, která bude zaměstnancům platit míň. Ocelová ("stalinská") logika kapitalismu.
Tiskni
Sdílej: