Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
autentizační klíč. Podle dokumentace (https://www.gnupg.org/howtos/card-howto/en/ch03.html) ho sice GPG nepoužívá
Může ho používat např. gpg-agent
pro ssh autentizaci. Není to sice přímo příkaz gpg
, ale je součástí stejného projektu a obvykle i stejného balíčku.
Ještě jsem zkusil zasunout 2 tokeny najednou a vypsat informace. Zkoušel jsem různé pořadí zasunutí a vždy se vypsal informace ke stejnému tokenu (v mém případě Yubikey nano). Nenašel jsem postup, jak vypsat všechny karty, případně zvolit kartu.
Tak zrovna s tímhle jsem si dneska naběhl. Token, který mi na hlavním počítači bezproblémově fungoval, jsem chtěl vyzkoušet v notebooku a nedokázal jsem ho donutit ke spolupráci, pořád mi to tvrdilo, že "Takové zařízení neexistuje". Po asi půlhodině usilovného debugování (během které jsem se od gpg přes gpg-agent dostal až k scdaemon) mi došlo, že "Broadcom Corp 5880 [Contacted SmartCard]" je čtečka smart karet vestavěná v tom notebooku, kterou jsem nikdy k ničemu praktickému nepoužil a tudíž jsem zapomněl, že tam vůbec je. Ten scdaemon si ji automaticky vybral a protože v ní žádná karta nebyla, skončilo to chybou.
Pak ještě následovalo hledání v dokumentaci a experimentování se správnou syntaxí. Nakonec jsem skončil se souborem ~/.gnupg/scdaemon.conf
obsahujícím řádek
reader-port Nitrokey Nitrokey Pro (000000000000000000007F04) 01 00
S tím už všechno funguje jak má.
Tiskni
Sdílej: