Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Noo, to máte jen postřehy a dojmy jednotlivých lidí ... další příspěvek je i v ČSL vs.Lw (II.) od Johana.
Já ho koupil na Palmovce za cca 250 anglickou verzi, Il-2 1946 je doporučovaná jako "all in one". V linuxu mi maká až na připojení na jisté servery s modem War Birds of Prey (= to je jeden z doplňků, rozšíření). Jo a force feedback mi taky nejde, ještě jsem ho neřešil, lítam bez něj. Je k tomu, abyste měl zpětnou vazbu, když drncaj kolečka o zem, když vás někdo zasáhne, když jsou turbulence.
Single se hrát dá, multi player je o dost jiné kafe.
Pokud vám něco říká lítání, kosmonautika, spolupráce v týmu apod., neváhejte a přidejte se ... připomínam, že na mym stroji (thinkpad R61, 4GB RAM, gentoo x86-64) jsem měl při té akci Palba - SVK 1938 slušnou cukaturu ... takže pro hratelnost to chce nějaké slušné železo.
Možná Vás navnadim ... a udělam jednomu člověku reklamu ... One day a Pocta Štukám.
Tak teď už tomu rozumim, já jsem si předtím myslel, že pořádáte nějaké bojůvky v terénu a vy mastíte simulátor IL-2 . Jste sice trošku ulítlí (nic ve zlém), ale je to hezké, kdo si hraje, nezlobí :)
Tenhle IL-2 jsem kdysi zkoušel hrát a moc mi to nešlo a ani bych to dneska už neuměl. Ale bez joysticku je to stejně na prd, žejo? :). Ale koukám , že je Iljušin stále nepřekonaný simulátor, o když už je skoro deset let starý. Jak dlouho trvá taková virtuální bitva?
Noo, jsou akce, které jsou za dvě hodiny odlítané. Palba se letěla 16 hodin, od 6h do 22h. Když se někde lítá na serverech, mapa se restartuje a) když jsou cíle splněny, b) po několika desítkách minut (např. 90), odhadem.
Sám lítám na joyi, lidi maj i pedály, náhlavní soupravy pro ohlížení se ... jak je kdo do toho zapálený.
A že si hrajem? Adrenalinu tam bývá moc. Navíc občas jsou fakt pěkné krajinky pod érem. Při Palbě se i točil den podle hodin, červánky apod. jsme taky zažili.
Palba se letěla 16 hodin, od 6h do 22h.Ty bláho, tak to mi vyrazilo dech
Sám lítám na joyi, lidi maj i pedály, náhlavní soupravy pro ohlížení seNo vida, ono se lítá i s pedály. Co je to za zařízení, ta náhlavní souprava?
Ta náhlavní souprava je na rozhížení se ... měl jsem na mysli Track IR, asi toho bude ještě víc.
K těm šestnácti hodinám ... už dříve jsem dával linky na pravidla, historii a mapy. Tedy že za smrt byl distanc na 3 hoďky například.
Tiskni
Sdílej: