abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 4
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (58%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 402 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    AsciiWolf avatar 24.10.2020 17:02 AsciiWolf | skóre: 41 | blog: Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KaiOs a ALIGATOR K50 Extreme
    Telefon i ten systém nevypadá vůbec špatně. Podobný "hybrid" mezi dumbphonem a smartphonem na trhu docela chybí. Jen je dle mého názoru dost škoda té provázanosti se službami Googlu. Běžnému uživateli, který příliš neřeší soukromí, to nicméně nejspíš bude vyhovovat.
    Gréta avatar 28.10.2020 12:49 Gréta | skóre: 37 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KaiOs a ALIGATOR K50 Extreme

    provázanosti se službami Googlu

    nóó takže si zeman teroreticky muže nainstalovat do svýho aligátora eroušku?????? :O :O

    25.10.2020 15:04 Onanym
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KaiOs a ALIGATOR K50 Extreme
    KaiOS po očku sleduji, až mi přestane sloužit Nokia 301, tak kromě těch příšerností s S30+ od MediaTeku pod značkou Nokia nabízí i (aktuálně dvě) zařízení právě s ním.
    Prcek avatar 29.10.2020 08:42 Prcek | skóre: 43 | Jindřichův Hradec / Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KaiOs a ALIGATOR K50 Extreme
    Já jsem si před cca dvěma měsíci pořídil Alcatel 3088X s KaiOS 2.5.1. Potřeboval jsem tlačítkovou náhradu za můj stařičký Sony Ericsson Cedar. Ten mi sice stále ještě funguje, ale zlákala mě "vyšší" výbava Alcatelu - GPS, LTE, WiFi, přisvětlovací dioda. Co se týče hardwaru, tak jsem si polepšil (snad až na výdrž baterie), ale bohužel software má daleko propracovanější starý Sony Ericsson.

    Vizuálně je KaiOS hezký, snaží se podobat Androidu (někdy až moc - např. výběr času se dělá takovými těmi otočnými bubny, ale člověk musí mačkat šipky a nemůže to urychlit zadáním čísel přímo klávesnicí). Má vlastní obchod s aplikacemi KaiStore. Je jich tam hodně, ale většina je s reklamami (a dost otravnými - takové ty "zázračný přípravek na hubnutí" apod.). Takže třeba i taková kravina jako aplikace ToDo je prošpikovaná reklamou. Bohužel podmínkou přijetí aplikace do KaiStore je použití toho reklamního API, takže aplikace naprogramované uživateli jsou s reklamami. Bez reklam jsou pouze základní aplikace předinstalované v telefonu - naštěstí jich je dost: WhatsApp, Facebook, YouTube, Google Mapy, Google Assistant, kalendář, budík, stopky, časovač, poznámky, kalkulačka, web browser, poštovní klient, hudební přehrávač, správce souborů, záznamník, rádio, převaděč jednotek atd.

    Čím víc telefon používám, tím víc se ukazuje, jak moc je operační systém nedodělaný. První co mě překvapilo byly chyby v českém překladu. Např. v kalendáři jsou zkratky dnů úplně špatně, takže člověk ani neví, co je za den. Chyby v překladu jsou i v jiných aplikacích. Všechno jsem nahlásil českému Alcatelu a ten slíbil, že v listopadu vyjde aktualizace s opravou.

    Co mi dále vadí na KaiOS je, že ho nelze příliš upravit k obrazu svému. Většinou jsou tam věci natvrdo bez možnosti uživatelských nastavení. Např. menu aplikací na "domovské obrazovce" (Facebook, WhatsApp, atd.) - seznam aplikací nejde upravit, takže tam máte aplikace, které nepoužíváte a zároveň si tam nemůžete přidat aplikaci, kterou naopak používáte často. Nejde také například nastavit vlastní zvuk pro SMS a jiné notifikace - vše má společný zvuk a vybrat si můžete jen z předem daných zvuků. Jen u volání si lze přidat vlastní zvuk.

    Psaní pomocí T9 (Prediktivní režim) je také trochu nedotažené - např. psaní velkých písmen na začátku věty nebo ve jméně je opruz - prediktivní režim to neumožňuje a tak se musí přepínat na režim Abc. Tam je ale chyba a nefunguje to, musí se přepínat na režim ABC a pak zase zpět na Prediktivní nebo abc. Dále ta T9 neumí jednopísmenné předložky a spojky - když chci napsat "s sebou", tak napíšu "p sebou".

    Občas zůstane v systému něco nakešovaného (celý systém i aplikace je napsaný pomocí HTML, CSS a javascriptu), takže je pak nutné použít funkci "vymazat paměť cache" dostupnou ve vypínací nabídce telefonu. Nebo naopak občas nezůstane zapamatované to, co chcete mít zapamatované - třeba kde jste pozastavili přehrávanou skladbu v hudebním přehrávači.

    Spoustu věcí jsem hlásil na support KaiOS Tech, ale ten nedávno bez náhrady zrušili. Stejně si myslím, že moc aktualizací už ten telefon nedostane. Je to stejné jako s Androidem - nestačí že vyjde nová verze KaiOS - tu vám telefon nedetekuje - musí ji upravit a zveřejnit výrobce vašeho telefonu. Podle vyjádření českého Alcatelu se připravuje nová verze KaiOS 3.0 postavená na novém jádře Firefoxu. Zatím je prý tato verze kompatibilní pouze s čipsety Qualcomm, takže pokud to tak zůstane, můj telefon má smůlu. Stejně si myslím, že na starší modely telefonů tuhle novou verzi nezveřejní a bude jen pro nové modely.

    Až budu mít čas, tak chci zkusit naprogramovat si vlastní aplikace. Existuje alternativní obchod s aplikacemi BananaHackers Store/, který udržují nadšenci zabývající se úpravami Nokie 8110 i dalších KaiOS telefonů. Mají tam spoustu návodů, jak začít programovat atd.

    Pokud byste chtěl někdo popsat něco konkrétního z telefonu, jestli umí či neumí nějakou funkci apod., dejte vědět a já se podívám ;-).

    TLDR: Telefon má slušnou HW výbavu, ale operační systém KaiOS je nedodělaný - jsou v něm chyby a nemá příliš možností nastavení. Naštěstí lze programovat vlastní aplikace nebo použít alternativní AppStore.
    Člověk je takový, jak vypadá... A já vypadám jako pravá, nefalšovaná děvka!!!
    3.11.2020 15:18 kotrcka | skóre: 23 | blog: Onééé 2 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KaiOs a ALIGATOR K50 Extreme
    Parádny komentár, ďakujem.
    Keďže tu účet nejde zrušiť, zmenil som si heslo na random a "zabudol ho".
    Prcek avatar 2.3.2021 19:37 Prcek | skóre: 43 | Jindřichův Hradec / Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KaiOs a ALIGATOR K50 Extreme
    Tak některé chyby v českém překladu už Alcatel opravil, např. dny v kalendáři už jsou v pořádku.
    Člověk je takový, jak vypadá... A já vypadám jako pravá, nefalšovaná děvka!!!

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.