Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Už se jen tak lehce nenechám uvrtat do tripu po Praze a raději se nabídku, že telefonicky zjistím stav blokování JavaScriptu v klientském Firefoxu. K tomu jsem se ale zatím nedostal, jen očekávám, že budu muset přes celou Prahu je znova.Jezdit po Praze je ještě pohoda, ale co takhle Ostrava, Zlín a vůbec cokoliv pár kilometrů od Prahy. Od toho tu máme přeci VNC ne? Zvlášť kvůli dvoum klikům
VNC je dobry napad, ale abych se priznal, vic nez na lokalni siti jsem to nezkousel :/ problemem pro me tedy je, jak se pripojit na konkretni pocitac za modemem s routerem? Kdyby tam byla IPv6, tak asi no problem, ale ted? Fakt netusim :(
S tim JS ti moc neporadim, leda si tam nechat vypisovat nejaky debug hlasky (treba nekam na konec stranky jednotlivy pismenka) a pak se uzivatele zeptat, co tam vsechno vidi - podle toho bys snad mohl neco pochopit. Ale jestli tam vubec bude co debugovat, kdyz pises, ze to jsou jednoduchy skriptu.
S tim VNC ti ale trosku poradit muzu. Osobne to pouzivam a osoba klidne muze mit privatni adresu a byt z venku nepristupna. Osobne bych neriskoval pripojovani klientem na server v pripade windows bez nejakyho sifrovani, takze bych spis doporucil spustit vncviewer v listen modu a pak na serveru pridat klienta. Server se pak pripoji na vncviewer, neni potreba heslo, uzivatel sam nasdili plochu na ten viewer, na ktery chce. To predpoklada verejnou IP na strane vncvieweru (tedy u tebe), pripadne pokud mas nekde na netu linux server, tak se muzes od sebe pripojit na ten server SSHckem v nem udelat remoteforward portu 5500 (to je vncviewer v listen modu) na svuj localhost:5500 a uzivatel pak prida jako klienta ten serveru v internetu.
Jinak, pochopil jsem to spravne, ze ti zakaznik vola, ze mu to nefunguje, pritom ve stejnou chvili tobe to na jinym pocitaci funguje a kdyz prijedes a zkusis to u zakaznika, tak to taky funguje? Tohle vypada na jednu z castych chyb mezi klavesnici a zidli.
Diky za radu, ale asi ji moc nevyuziji vzhledem k absenci verejne IP :( uz jsem o ni uvazoval, ale zatim jsem nesesbiral dostatek padnych argumentu :/ Jen se ale jeste ujistim, ty Windows by musely mit nastaveny vnc v listen modu, ktery by se zapinal pri zapnuti pocitace, je to tak? Abych odstinil vliv uzivatele :)
A co se tyce tech hovoru, nad problemem zidle klavesnice jsem uz taky uvazoval, skoro se az bojim, ze to tak bude :/ jenze ja uz skoro ani nevim, jak jednoduseji tu aplikaci udelat a jak jednoduseji to vysvetlovat :D
A co se tyce tech hovoru, nad problemem zidle klavesnice jsem uz taky uvazoval, skoro se az bojim, ze to tak bude :/ jenze ja uz skoro ani nevim, jak jednoduseji tu aplikaci udelat a jak jednoduseji to vysvetlovatAha, no tak to je potom problem nekde jinde, nez v JS:) Na to by se ti pak hodilo opravdu to VNC - zavolaji 'nejde nam to', tak reknes, at spusti vnc a ukazes jim primo, jak to funguje. Ale mozna to bude tim, ze jsi neudelal dobrou dokumentaci. Ono udelat dokumentaci je neco jako vyucovat - musis si sam predstavit, ze o tom vis houby a pak musis vytvorit navod tak, aby to podle toho slo opravdu udelat:)
Zeptam se zamestnavatele :p preci si to nebudu platit sam ne? ;)
skus nic-nac-project. je to takmer zadara (treba poslat pohladnicu). jose
VNC je dobry napad, ale abych se priznal, vic nez na lokalni siti jsem to nezkousel :/ problemem pro me tedy je, jak se pripojit na konkretni pocitac za modemem s routerem? Kdyby tam byla IPv6, tak asi no problem, ale ted? Fakt netusim :(Buďto můžeš skusit nějaké to VPN (třeba Hamachi) nebo logmein.
A v chybové konzoli ti Firefox nic nepíše?
Jo, Firebug používám normálně, ale problém je v tom, že ta chyba musí nastat a tehdy to musím zkontrolovat. Kde jinde jsem to zkoušel (doma stolní comp + laptop), tak tam všechno v pohodě. I proměný JS. A abych se přiznal, tak mnohem rychlejší a efektivnější bude asi na něco přijít sám než učit klienta s firebugem :) Ale ten Blackbird neznám, mrknu na to. Díky
Tiskni
Sdílej: