Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tiskni
Sdílej:
ProTools je standard.Bejvávalo. Kamkoliv se dneska podíváš, najdeš dneska už spíš PC/win a cubase/nuendo.
Poměr cena výkon v profesionálním studiu nikoho nezajímá,Poměr cena/výkon zajímá každého na prvním místě. Málokdo má tisíce dolarů jen tak na rozhazování.
když výsledek musí být špičkový - proto existují v podstatě jen 2 profesionální multitracky (ProTools a Cubase, dnes ProTools více než ten druhý).Já spíš všude vidím nuendo a používá se toho samozřejmě mnohem víc, než ty dva jmenované.
Zvukaře - resp. klienty - kapely - zajímá jen výkon a to je problém.Ano to je problém. Už jen co peněz stojí akustické úpravy místnosti, dále mikrofony, převodníky, slušně hrající monitory, zvukové procesory a skutečného mistra zvuku člověk taky pohledá s lucernou. To jsou věci, které z 90% ovlivňují výsledek.
Konkrétní věci? To ovládání je nejpodstatnější výtkaA můžu slyšet nějaké konkrétní srovnání co je v ovládání PT/nuendo tak skvělé a v ardouru chybí? Já totiž v mailing listech čtu spíš pravý opak.
Ardour "na to nahlíží jinak"Jak může nahlížet jinak, když jeho UI jsou takřka obšlehlé PT i s chlupama?
Existuje alternativa? LADSPA? Ne to jsou VTS pluginy, které má napodobit.VST můžu v pohodě spouštět přes některý z loaderů (v tuhle chvíli je nejlepší xfst). Nicméně pokud se tu oháníte špičkovými studii, tak těch VST tam zrovna moc nenajdete. Přinejmenším na reverby to chce pořádnou "krabici", alespoň něco z lexicon MPX řady. A krabice jsou samozřejmě multiplatformní ;)
Věci jen občas remasteruju v Cubase - kde je něco jako remastering režim v Ardouru??A proč by měl bejt v DAWu nějakej remasterovací režim? To je přece věcí externích programů nebo HW.