Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
sed -i.older 's/^cdrom/# &/' /etc/apt/sources.list
's/^cdrom/# &/'
The replacement may contain the special character & to refer to that portion of the pattern space which matchedpripadne to muze byt treba takto:
sed -i.older '/^deb cdrom/s/^/# /' /etc/apt/sources.listtedy: na miste zmen (a udelej puvodniho zalohu s priponou older), pouze pokud radek zacina 'deb cdrom', tak na zacatek radku pridej '# '
deb cdrom:[Debian GNU/Linux 9.8.0 _testing_ - Official amd64 NETINST 20190216-11:59]/ testing main
NEEEEE to nemozes mozes si poskodit system!!1system sa poskodi tak ci tak (ved je to konieckoncov linux) Ale uznavam ze to s tym zakomentovanim ma nenapadlo a mas pravdu je to rychlejsie
grep -v cdrom
alebo by som to odklikal cez synaptic.
Teda, tak by som to poradil. Sám by som si počas inštalácie zapol internet aby takáto situácia nenastala. Ale ako cviko na spracovanie textu cez podmienky je to dobré. Len zbytočne prácne.
grep -v '^deb cdrom'nicmene stejne bys narazil na to, ze tak si to grepnes do terminalu, nebo jineho souboru ale ne to zdrojoveho, takze do 3rd file kterej pak presunout do zdrojoveho, ale proc to delat takto komplikovane, kdyz to jde pres ten sed rovnou
ten zdroj se tam jakoby přidá jenom když se instaluje z těch jejich obrazů dvdček ne?? noa nemělo by to jako správně vzit hnedka další zdroj vpořadí v sources.list když první selže?? :O :O :O :O
Tiskni
Sdílej: