Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
ifconfig
deprecated vím, ale jak teď koukám, ono je deprecated i route
. Na všchno má být v budoucnu iproute2
, resp. ip
. Sice píšou, že má jednodušší a konzistetnější synaxi, ale běžné nástroje většinou nemají půlku manuálové stránky zabranou Backus-Naurovými formami. Když se to spojí s délkou IPv6 adres, mám se v budoucnu při ruční konfiguraci síťových rozhraní na co těšit ...
ip
má ve skutečnosti daleko příjemnější syntaxi než ifconfig a route. Velmi doporučuji si s ním chvíli zkusit hrát.
ifconfig eth0 192.168.1.1
dokáže nahradit i
ip address add 192.168.1.1/24 dev eth0 && ip link set eth0 up
ip address flush dev eth0 && ip address add 192.168.1.1/24 && ip link set eth0 up
ip r a default via 192.168.1.1
a to už je kratší ip a a
rychlejší na použití.
Pokud chcete co nejkratší zápis, tak samozřejměJo, ta krátká verze je opravdu kratší, z nějakého důvodu mi dokonce připomíná lolspeak, případně mem "im in ur (x) (y)in ur (z)"ip r a default via 192.168.1.1
a to už je kratší
U ifconfigu těžíte z toho, že používáte nějakou defaultní netmasku, což v životě moc často nejde. Jakmile ji potřebujete uvést, což je typičtější případ, zase je ip a a
rychlejší na použití.
Ano, velká výhoda ip
je možnost jednoduše zadat masku jako součást asdresy, když se používají "classless" masky, protože kdo si má z hlavy pamatovat bitové masky pro všechny rozsahy od /30 výše. Ještě že jdou najít taháky jako třeba tenhle.
Na všchno má být v budoucnu iproute2, resp. ip.
V budoucnu? Jádro 2.2.0 vyšlo v lednu 1999, za dva měsíce to bude dvanáct let…
Tiskni
Sdílej: