Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
databázi s informacemi, týkajícími se provozu hospody. Počet jídel denně, tržba, sestavy s grafy a diagramy, výpočet výplat pro kuchaře atd. Data tam bude zadávat on. Výhledově, jak se bude projekt rozrůstat, se bude jednat o samostatnou GUI aplikaci.Na to nic hotového neexistuje?
Co takhle zkusit nějakou immutable DB jako Datomic? Hodně by mě zajímaly zkušenosti.Tak si to vyzkousej, co ti brani? Myslis, ze evidence provozu v hospode opravdu potrebuje cloud a distribuovane uloziste, ktere dokaze horizontalne skalovat? Kazdopadne davat do produkce neco, s cim autor nema zkusenosti a pravdepodobne nikdo v jeho okoli, je ten nejpitomejsi napad. Je potreba si uvedomit, ze pokud ten soft bude delat to, co ma, je dost pravdepodobne, ze tam pobezi bez problemu deset/dvacet let. Napriklad u nas v hospode jedou porad na systemu napsanem ve FoxPro v roce '95. Zajimalo by me, kdo se bude za dvacet let schopen postarat o technologicky vystrelek z dob davno minulych.
^
" ? Neochota se učit už se u tebe projevuje, máš to za pár...
Pokud databáze z pohledu stability, tak SQL s grafickým rozhraním. Stačí si zagooglit - MySQL, RazorSQL, Postgresql. Pak jsou některé neOpen zadara do určité velikosti záznamů.
Možná bych někdy v budoucnu vybral Postreges pokud bych měl jednoduchá data.Postgres podporuje json (včetně třeba indexování et al.).
Tiskni
Sdílej: