Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Story begins here..
Je to už dýl jak měsíc co jsem dovršil svou první etapu života. Bylo mi konečně osumnást a mohl jsem už v klidu pít alkoholické nápoje. Ke svým osumnactinám jsem od štědrých babiček dostal peníze na dárek a s těmito penězi jsem také tak naložil a pořídil si notebook Asus. Koupil jsem si ho bez OS abych si všechno nainstaloval sám. To jsem ale neveděl, že to bude tak těžký. Počítal jsem s tím, že na něj nainstaluji Windows XP a časem možná Linux. Ale netušil jsem, že XP neumějí nativne SATA disk... tím to začalo všechno... Celou noc a den jsem přemejšlel jak tam ty XP dotlačit, opravdu jsem zkusil co všechno jsem znal, probrowsil tolik forek co snad jen šlo, google sem vyždímal do posledního bajtu, ale stále bezvýsledně.
Inu napadlo mě, přeskočit pár měsíců vývoje a zkusit rovnou Linux, osobně už mám nějaké zkušenosti jak s Linuxem, tak i FreeBSD (konkrétně 6.1), ovšem vím, že bsd se na notesech zrovna nejlíp nechovají. Vybíral jsem vybíral a dostal se mi do prohlížece projekt OpenSUSE. Nenapadlo mne, že zrovna tuhle distribuci bych někdy mohl používat (neměl jsem rád .rpm distra...). Takový debian s apt.. to je vončo. Ale v tu chvíli mě nenapadlo zkusit nakou debianí distribuci jako Kubuntu etc..
Zkusil jsem tedy OpenSUSE a velice mne překvapilo, že všechno krm kodeku na mp3 a video šlapalo. To byl první perfketní impulz od koupě notesu a já měl z něj konečně radost jak se patří. Jediné co mi teď zbývá je si pár věcí poladit a nakompilovat si mplayer :). Snad mne omluvíte za kvalitu prvního zápisu do blogu a taky doufám, že jsem zde nenasekal spousta chyb, Přeci jen ta klávesnice na notesu je úplně jiná, než na desktopech :)
Tiskni
Sdílej:
Jak jste to myslel s tou klávesnicí? Na IBMku jsem s ní velice spokojený, nízký zdvih, dobře rozvržená, mezi plochama se přepínam pomocí Ctrl+Fx, myš jako trackpoint taky pohoda. Jen chvíli trvalo si na toto zvyknout.