Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Story begins here..
Je to už dýl jak měsíc co jsem dovršil svou první etapu života. Bylo mi konečně osumnást a mohl jsem už v klidu pít alkoholické nápoje. Ke svým osumnactinám jsem od štědrých babiček dostal peníze na dárek a s těmito penězi jsem také tak naložil a pořídil si notebook Asus. Koupil jsem si ho bez OS abych si všechno nainstaloval sám. To jsem ale neveděl, že to bude tak těžký. Počítal jsem s tím, že na něj nainstaluji Windows XP a časem možná Linux. Ale netušil jsem, že XP neumějí nativne SATA disk... tím to začalo všechno... Celou noc a den jsem přemejšlel jak tam ty XP dotlačit, opravdu jsem zkusil co všechno jsem znal, probrowsil tolik forek co snad jen šlo, google sem vyždímal do posledního bajtu, ale stále bezvýsledně.
Inu napadlo mě, přeskočit pár měsíců vývoje a zkusit rovnou Linux, osobně už mám nějaké zkušenosti jak s Linuxem, tak i FreeBSD (konkrétně 6.1), ovšem vím, že bsd se na notesech zrovna nejlíp nechovají. Vybíral jsem vybíral a dostal se mi do prohlížece projekt OpenSUSE. Nenapadlo mne, že zrovna tuhle distribuci bych někdy mohl používat (neměl jsem rád .rpm distra...). Takový debian s apt.. to je vončo. Ale v tu chvíli mě nenapadlo zkusit nakou debianí distribuci jako Kubuntu etc..
Zkusil jsem tedy OpenSUSE a velice mne překvapilo, že všechno krm kodeku na mp3 a video šlapalo. To byl první perfketní impulz od koupě notesu a já měl z něj konečně radost jak se patří. Jediné co mi teď zbývá je si pár věcí poladit a nakompilovat si mplayer :). Snad mne omluvíte za kvalitu prvního zápisu do blogu a taky doufám, že jsem zde nenasekal spousta chyb, Přeci jen ta klávesnice na notesu je úplně jiná, než na desktopech :)
Tiskni
Sdílej:
Jak jste to myslel s tou klávesnicí? Na IBMku jsem s ní velice spokojený, nízký zdvih, dobře rozvržená, mezi plochama se přepínam pomocí Ctrl+Fx, myš jako trackpoint taky pohoda. Jen chvíli trvalo si na toto zvyknout.