Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 11:01
Další změna času za námi, ach jo.
Ne, naštěstí nepatřím k lidem, kterým změna času způsobuje zdravotní problémy, i když vím, že takoví existují. Naštěstí mám také pružnou pracovní dobu a tak mohu víceméně vstávat, jak mi vyhovuje. Přesto ale se změnou času nesouhlasím. Domnívám se, že je to zcela zbytečný celostátní rituální taneček, který každého půl roku několika desetitisícům lidí mírně znepříjemní život, a jediný důvod pro něj je, že tak se to dělalo vždycky (přesněji řečeno od císaře pána a už tehdy jen proto, že císař pán měl špatné spaní). Dnes už je všeobecně známo, že ekonomický přínos je nulový.
(To je alespoň názor mé racionální části; má paranoidní část tvrdí, že jde o prostý trénink, jehož úkolem je naučit lidi, aby bez přemýšlení uposlechli sebeabsurdnější vyhlášku. Otázka je, jestli je takový trénink vůbec třeba.)
V souvislosti se změnou času mě ovšem už léta dožírá jiná věc, která nemá nic společného s úřady, ani se státem jako takovým, naopak jde o záležitost komerčních firem. Totiž: poté, co se změnil čas, to můj linuxový počítač automaticky zaregistroval a patřičně upravil čas. To nic, to nepřekvapí. Zcela bez problémů to zvládly i Windows na počítačích rodičů. Ale můj mobil, ani mobily rodičů, neudělaly lautr nic a čas bylo nutno nastavit ručně, přestože přinejmenším ten můj má nastavenou volbu "synchronizovat čas se sítí". Přitom by si člověk řekl, že to je úplně triviální věc, vždyť mobily jsou prakticky stále připojené do bezdrátové sítě a ta musí logicky mít vlastní synchronizaci, takže přesný čas na mobilu by měla být naprostá samozřejmost.
Nu, není. Náš operátor nepovažoval za nutné takovouto trivialitu implementovat. Zato mě už tři dny bombarduje telefonáty, zda si náhodou nechci změnit tarif.
Obávám se, že jde o klasický příklad toho, čemu říkám česká ekonomická škola. Její hlavní zásada je prostá: požadovat co nejvíce peněz za co nejméně služeb. V ideálním případě neposkytnout nic a brát za to peníze, což ovšem většinou není možné. (Ti nejlepší zvládnou i to.) Takže poskytovat co nejméně služeb v co nejhorší kvalitě, odřít zákazníka, jak to jen jde. Pokud už zákazník najde řešení, které je pro něj optimální, tak mu alespoň pořádně zasolit, že si nevybral něco dražšího.
Člověk (ba i medvěd) by si řekl, že taková filozofie přístupu k zákazníkům musí být sebezničující; firma, která se takto chová, přece musí o všechny klienty velmi brzy přijít. Ale jak se zdá, přinejmenším u nás to funguje. A když se podívám na některé velké a známé zahraniční firmy, tak mám dojem, že chovat se k zákazníkovi jako k hnoji je naopak výherní strategie.
Co dělat? Asi nic; jak se říká v jedné opeře, "mlč a trp". Mohu samozřejmě změnit operátora, ale mám silný dojem, že všichni dva zbývající jsou zcela stejná... é... čuňátka.
UPDATE: Jak se zdá, přinejmenším jeden z operátorů tuto službu podporuje. Nepřekvapí mě, když nakonec zjistím, že to podporují všichni a něco jsem zblbnul já. To je nevýhoda agresivních blogpostů psaných večer - může se pak ukázat, že ten kritizovaný blb jsem já sám.
UPDATE 2: Už mám zprávy o úspěšné automatické změně času u dvou různých operátorů; zdá se tedy, že chyba je buď v našich mobilech, nebo v mé blbosti.
Tiskni
Sdílej:
Přesto ale se změnou času nesouhlasím; domnívám se, že je to zcela zbytečný celostátní rituální taneček, který každého půl roku několika desetitisícům lidí mírně znepříjemní život, a jediný důvod pro něj je, že tak se to dělalo vždyckyMáš recht, navrhuju nechat napevno letní čas a nešíbovat furt hodinkama (obrazně řečeno, já mám na hodinkách furt SEČ, na těch pár měsíců to nemá cenu měnit)
já mám na hodinkách furt SEČ, na těch pár měsíců to nemá cenu měnitA kdys měl naposledy rande?
a když už, tak v létě místo kompasu.To jako ve 13:45 je sever??
to už radšej ponechať trvale letný, v zime to je aj tak jedno a v lete aspoň je dlhšie svetlo vonku
+1 !
Navrhuju nejen nechat pouze letní čas, ale hlavně nechat pouze léto a zrušit ta podivná zmatená období, kterým se dřív říkalo zima.Jasne, narovnat zemnou osu a soupnout bliz ke Slunci
přesněji řečeno od císaře pána a už tehdy jen proto, že císař pán měl špatné spaní
Tady AFAIK pletete dohromady dvě zcela nesouvisející věci. Dědictvím Josefa II. je pracovní doba od 6:00, která mimo země bývalého Rakouska-Uherska nemá obdoby. Letní čas byl AFAIK zaveden výrazně později.
Totiž: poté, co se změnil čas, to můj linuxový počítač automaticky zaregistroval a patřičně upravil datum.
Žiju už léta v přesvědčení, že výhodou Linuxu je právě to, že se vlastně žádný čas posouvat nemusí, protože interně je v UTC. Ale i kdyby snad ne, proč, proboha, posouvat datum?
Europe/Prague
. Jediné, co se změní, je způsob, jakým localtime()
převádí time_t
na struct tm
a mktime()
naopak.
Na uši si nevidím, ale krev při posledním odběru vypadala červeně. :-)
Jinak se omlouvám za přehnané hnidopišství, ale jedna z věcí, které se mi na Linuxu (nebo spíš na unixech) líbí, je právě to, že se vlastně žádný čas přehazovat nemusí.
Ale můj mobil, ani mobily rodičů, neudělaly lautr nicMůj ano. To bylo překvapení, když na budíku bylo o hodinu míň než na mobilu! Ještě že byla neděle
Ale letním časem velmi rádi oslavujeme památku pana Hitlera a nikomu to nevadí.To je tak krásnej nesmysl, až by jeden žasl...
Hodina o víkendu je dost znát, zejména v dubnu, květnu a září na chalupě. Aspoń pro lidi, kteří nejsou ranní ptáčataSorry, ale tohle je pitomost na n-tou. Co má o víkendu úřední čas společného s tím, kdy člověk vstává?
víkend stále ještě je součást týdne, tak většinou vstáváš stejně jako těch dní předtímCha, to by se mi líbilo, vstávat i v pracovní dny v půl dvanácté
Cha, to by se mi líbilo, vstávat i v pracovní dny v půl dvanáctéUz v pul dvanacte? To mne musi ve tristvrte na dvanact budit k obedosnidani (pro mne snidane, pro zbytek rodiny obed). A to o normalnich vikendech ... pokud mam dovolenou (coz je dost vzacna udalost) a nemusim pri ni nic delat (coz je jeste vzacnejsi udalost), tak se vetsinou uplne odsynchronizuju a prejdu na cca. 26-28h/den, takze kazdy den stavam v jinou dobu.
prejdu na cca. 26-28h/den, takze kazdy den stavam v jinou dobu.Tak tohle naprosto přesně znám ze své zkušenosti. Proti tomu přechodu, kdy jeden den vstávám ve tři odpoledne a druhý v osm ráno, je změna na letní čas hadr.
Člověk si navykne na určitou hodinu vstávání i o víkendu.Moc takových lidí neznám. Já osobně jsem si na časné vstávání o víkendu nikdy nezvykl. Ve všední den se probudím časně jen díky násilí aplikovanému budíkem (lépe několika) nebo dostatečně brutální osobou
Zajímavé je, jak je ten rasismus jednosměrný; jakékoliv výpady proti bělochům ještě nikdo za rasimus neoznačil...-zřejmě proto, že označit za rasismus rasistické útoky proti bělochům by bylo považováno za rasistické ....
Podle příbuzné logiky bychom ovšem za propagaci fašismu mohli považovat i ježdění vpravo, to u nás také zavedl Hitler...
HYNEK: No tak to zařiďte, ať je nahoře živo. Hlavní průjezd Prahou tam udělejte. Každý, kdo naší zemí projíždí, ať tu sochu vidí.Viz scénář. Nicméně jako podřízený sv. Václava je i rytíř Hynek politicky zcela v pořádku
Pravděpodobnost, že se v online diskusi objeví porovnání s Hitlerem či nacisty, se s růstem délky diskuse blíží jedné.Godwinův zákon v praxi
- Spôsobuje poruchy spánku, zníženú výkonnosť a koncentráciuJak komu, mě třeba ne.
- Pri striedaní času meškajú vlakyTo i když se čas nemění. Takže to má vlastně tu výhodu, že při změně na druhou stranu jedou aspoň jednou za rok včas.
- Spôsobuje poruchy spánku, zníženú výkonnosť a koncentráciuJak komu, mě třeba ne.
Asi tak. Navíc, dokud někdo neudělá průkazný slepý pokus, budu ty řeči o psychických problémech nebo dokonce zdravotních potížích brát se značnou rezervou.
Dnes už je všeobecně známo, že ekonomický přínos je nulový.A co jiný přínos? Třeba takový, že ráno nemusím vstávat v době, kdy už slunce dávno svítí, ale můj pracovní den se posune tak, aby lépe využíval slunečné části dne (takže Slunce nevychází a nezapadá „zbytečně brzo“). Třeba já bych díky pružné pracovní době stejně začal v této době jezdit do práce i z práce dřív. A se mnou určitě spousta dalších, takže by se postupně přesunuli dopravní špičky a museli by se měnit jízdní řády. V podnicích s pevnou pracovní dobou by si to samé třeba zase vymohly odbory. Takže by se pak sice ručičky hodin nikam neposouvaly, ale posouvalo by se vše okolo – ale ne všude naráz ve stejnou dobu a tedy nejméně bolestivě, ale chaoticky. Někde by se posunula pracovní doba, ale autobusy by podle nového jízdního řádu začli jezdit třeba až za týden nebo dva… Docela by mne zajímala nějaká statistika toho, kolik lidí se změnou času využije pružné pracovní doby a začnou parcovat o hodinu jinak (tedy stále stejně vzhledem ke světovému času), případně kolik lidí požaduje posun pevné pracovní doby proti posunu času. Tím by se totiž odlišilo, kolika lidem vadí skutečně změna času, a kteří protestují jen tak, že je proti čemu protestovat.
A co zrušit zimní a nechat letní po celý rok.To by byl pěknej nesmysl. Ten posun o hodinu je právě proto, aby když budete mít celý rok stejný denní rytmus, nestane se vám, že když budete v létě vstávat ráno, v zimě to bude hluboko v noci… Jinými slovy, letní čas nezařídí delší den, jenom ho posune na správné místo. Posunutím místního času vůči pásmovému o hodinu nezískáte nic jiného, než zmatek. To můžete posunout svůj denní režim o hodinu a dostanete stejný výsledek. Že by se všude chodilo do práce v 6:00, aby bylo nemožné změnit ten denní režim, to už snad neplatí.
horsi je zmena na letni cas kdy se zas budim o hodinu dyl. budik mam na hodinkach ktery se sami nepreridi, takze ve spravnou dobu budi az den pote. no budi, este se nestalo ze by me vzbudili, na to rvou moc malo a moc kratce. musim spolehat na 'vnitrni hodiny' (a ty se pres ntp, radiosignal dcf77 nebo teletext synchronizovat neumi).
zvířata se neptají, kolik je hodin, chtějí žrádlo.Zvířata se budí podle toho, jak je venku světlo, na hodinách vůbec nezáleží a na posunu času taky ne. Jinak řečeno, pokud jim budeš chtít dát žrádlo, když se budou probouzet, tak stejně musíš vstávat dřív.
Ale... Když jsem pak v pondělí ráno vstával do práce, tak jsem se hned po ránu na zastávce tramvaje rozčiloval, že tramvaje jezdí podle plotu a ne podle jízdního řádu a když jsem dorazil do práce, tak jsem na vrátnici překvapil spící paní, která tam měla hlídat. Říkal jsem si tedy, že "ty pražáci tu změnu času nějak špatně nesou..."
O co větší bylo moje překvapení, když jsem dorazil do kanceláře, kde jsem měl v 7.30 střídat kolegyni po noční. Naprosto nechápala, co tam dělám tak brzo. Snažil jsem se jí vysvětlit, že se měnil čas a že na to zřejmě zapoměla... Ona se mě snažila přesvědčit, že ho mám špatně seřízený já, ale tomu jsem moc nechtěl věřit. Nakonec jsem obešel všechny počítače, které zrovna byly v mé blízkosti a navšech svítilo 6:30. Naprosto jsem nechápal...
Pátral jsem tedy po příčinách a zjistil jsem, že jsem měl na mobilu špatné datum a tak se mi čas změnil z neděle na pondělí. Ještě, že se to neměnilo obráceně...
pak vznikaji nejruznejsi vesele i nevesele situace ...
bejt pracovni den tak sem prisel do skoly o x hodin pozdejc (autobus by mi ujel a dalsi by jel az buhvi kdy) ...
jo hodiny v pc a na videu (berou cas z teletextu) se preridili sami, na mobilu kupodivu taky (na starym to neumeli nebo to neumel operator). ostatni sem musel precvakat ruco (chtelo by to ty samonastavovaci hodiny rizeny radiem).
bejt pracovni den tak sem prisel do skoly o x hodin pozdejcOna to není náhoda, že se čas mění vždy ze soboty na neděli…
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Mně je to v podstatě úplně jedno. Už to, že mě někdo (hloupá společenská konvence) nutí vstávat před polednem, je pro mě natolik děsivé, že nějaká hodina sem nebo tam už opravdu nehraje roli. Člověk se přece nemusí bát nočních dravců a nepotřebuje tedy mít denní režim inspirovaný slepicemi a dobytkem... Ale vysvětlujte to lidem, kteří jsou otroky svých vlastních stereotypů. Proti tomuto (společenskému) problému je posun času o hodinu pouhý detail.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.