Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Vdaka. Hlavne za info ohladom tych dosiek - toto je presne to, co hladam - info comu sa vyvarovat, pretoze to vyrobca zvykne flakat.
Este k tym Ryzenom - pozeram ponuky v obchodoch a vsade uvadzaju, ze nemaju integrovane GPU - a vyzera to, ze naozaj! V tomto pripade teda budem odkazany na dedikovanu kartu, resp. integrovane GPU v doske.
AMD se většinou uvádí že má hrší binárku ale open source ovladač v jádř je relativně dost dobrej. Takže když se preferuje open, tak AMD, zvlášť když člově nechce hrát a chce spíš stabilitu?
To platilo před pár lety, kdy radeon byl ok až na 3D a správu napájení, což řešil fglrx na úkor stability/integrace do systému. Ale fglrx je mrtvé a nový oficiální ovladač je open-source, 3D zvládá v pohodě a zlepšuje se. Blob k němu je akorát na věci jako OpenCL, ale i ty budou časem. Na „horší binárky“ apod. je dobré zapomenout, protože už nejsou relevantní.
Před saháním na ně sáhnout na ústřední topeníOvšem ne pokud máte rozvody ústředního topení plastovýma trubkama
A čo sa výkonu týka (KVM)?Tak pokud jsi doteď jel na c2d s 2GB, tak tě to na ryzenu nemusí trápit
Hlavne mám trocha strach z tých dnešných UEFI.Rozběhal jsem slackware na HP255 s UEFI bez neřešitelných problémů (snad jen problém s instalací nonfree firmware apod.).
AMD GPU a otvorené ovládače - je to OK?Na Mesa3D funguje víc her na steamu než na rok starých beta (hnedka po vydání). Když jsem se koukal tak před měsícem, tak aktuální (tedy ne beta) proprietární amdgpu-pro pořád nepodporovaly xorg 1.19. V mese3D funguje i opencl (musel jsem si zkompilovat aktuální clc "knihovnu"), ale laguje to strašně systém (mám menší subjektivní dojem, že s proprietárníma jsem mohl počítat i přehrávat video, v mese se celý GUI lagne). S Mesa3D driverama mi nefunguje blender, kde mu poblikává GUI (ale to by mohl být i pozůstatek po těch beta driverech, protože jsem je musel ručně rozstrkávat po systému, protože byly pro ubuntu a já mám slackware). Za mě tedy AMDGPU (mesa) s tím, že je vidět jak se to každou verzi zlepšuje. Pokud ale nepotřebuješ opencl nebo supernáročné hry (člověk nikdy neví
CRTCs: 0 1 2 3 4Takže buď to je změna "API" z 1.18, nebo rozdíl mezi amdgpu/amdgpupro, nepochopení toho zda se maj vracet maximální hodnoty nebo aktuálně dostupné a nebo to od té doby nějak rozchodili. P.S. Hah vypadá to že jsem našel aktualizaci :-O.
amdgpu/radeon: Support for > 2 displays on 3/5 crtc asicsZajímavý, vypadá to že to byl jen nějaký softwarový blok. Ale otestovat to nemůžu, protože mám jen VGA monitory.
Na stroji bude bežať Archlinux a bude sa používať na surfovanie po webe, kancelársky balík, prehrávanie multimédií, rôzne hranie sa zo systémom, sem-tam drobné programovanie, VM v Qemu na otestovanie voľačoho a podobne... Hry, ťažba kryptomien, spracovanie videa, 3D grafika - to sú všetko veci, ktoré určite nebudem prevádzkovať.Pak nerozumím, proč uvažuješ nad Ryzenem. Stačí ti nějaká i3, 8 GB RAM (a jeden slot volný) a disky si rozhodni sám. Dedikovaný GPU nepotřebuješ, protože desktopové Intely mají integrovaný. MB nebude problém vybrat, jen si dej pozor, abys měl kam připojit monitor(y). Také mám integrovaný GPU, takže jsem vybral MB s VGA, DVI a HDMI. Když budeš mít desku s třeba jen DVI a časem budeš chtít připojit druhý monitor, tak máš prostě smůlu. Nepodceňuj výběr skříně, pokud ti jde o maximální tichost. Do sestavování se mi nechtělo, takže jsem si to nechal poskládat v CZC. Dělají to „zdarma“ (rozdíl mezi cenou celé objednávky u CZC a u malého lokálního konkurenta byl cca 500 Kč – což je ale pořád dost solidní cena), vytknout tomu nemám co (běží to přes 4 roky). Pokud si to přesto budeš chtít sestavit sám, raději si o tom nejprve něco přečti. Hlavně to chce dát pozor na statickou elektřinu. Něco jiného je vyměnit něco ve staré vykopávce než stavět to úplně od začátku, srát se s tím, kde smotat kablíky, aby to nepřekáželo, a tak. Mně osobně to zajímavé nepřijde, takže si to raději u někoho zaplatím...
Pak nerozumím, proč uvažuješ nad Ryzenem. Stačí ti nějaká i3, 8 GB RAM (a jeden slot volný) a disky si rozhodni sám.IMHO zalezi ako vazne to mysli s tymi VM. Jedna virtualka este OK, ale jakmile zacnes uvazovat nad Vagrantom a spustat 3-4 stroje (hoc aj low spec) uz zacne byt na i3 s 8GB RAM dost tesno.
Do sestavování se mi nechtělo, takže jsem si to nechal poskládat v CZC.Vies si to vyzdvihnut tam, kde to skladaju? Ja osobne by som bol nervozny pri predstave, ze to take poskladane (s kartami v slotoch, etc..) pojde postou alebo kurierom. Standardne zaobchadzanie s balickami maju podla mna jednotlive komponenty lepsiu sancu prezit.. (ale uprimne, neskladal som klasicky tower uz asi 10 rokov, doma mam rozne fanless mini PC a ked som nieco "skladal" tak to bolo skor serverove zelezo)
Jedna virtualka este OK, ale jakmile zacnes uvazovat nad Vagrantom a spustat 3-4 stroje (hoc aj low spec)S tím jsem nekalkukoval, no. Úplně to totiž nevyhovuje původnímu požadavku:
VM v Qemu na otestovanie voľačoho a podobne
Vies si to vyzdvihnut tam, kde to skladaju?Vyzvednul jsem si to na pobočce. Kde to skládali nevím, ale předpokládám, že to bylo jinde.
Vela sa o tom Ryzene hovori a chcel by som si urobit radost - malokedy si urobim radost takym niecim. Tiez celkom fandim AMD, pretoze oligopol je lepsi ako monopol - clovek ma vacsi vyber. A tiez su mi sympatickejsi kvoli tomu, ze na rozdiel od Intelu neorezavaju funkcnost/vykon procesorov. Sice sa stale hovorilo o tom ake su AMD sracky oproti Intelu, ale teraz...
Trocha to vyplyva z toho, co som pisal - chcem to kus predimenzovat, aby som potom na to nemusel sahat (a ako tu bolo povedane, clovek nikdy nevie). A ak by som to pri nakupe videl ako strasne predimenzovanie (vykonom a cenou) radsej si potom pockam na menej vykonne Ryzeny 3.
Viem ze piplat sa zo srobovakom nie je velmi zaujimava a vzrusujuca cinnost, ale ja si robim rad veci sam. A asi sa citim ako poriadny chlap, ked mam v ruke srobovak .
Hlavně to chce dát pozor na statickou elektřinu.Tak nevím, už se někomu z vás _reálně_ podařilo statickou elektřinou něco odpálit? Přijde mi to skoro jako urban legend. Už jen proto, že první, co člověk udělá je zapojení zdroje do sítě a hned máme propojenou kostru se zemí...
Ono to chce docela slušný výboj.AFAIK ne tak úplně. Spíš bych tipoval, že ve skutečnosti výrobci počítají s tím, že na ten hardware budou lidi tlapat, jak nemají, takže ty nejcitlivější části jsou chráněné. Co mi někdo říkal, v době, kdy se tohle nedělalo, se unipolární transistory daly spolehlivě odpálit tím, že je někdo vzal do ruky.
# modprobe it87 force_id=0x8728 # sensors it8728-isa-0228 Adapter: ISA adapter in0: +0.98 V (min = +0.00 V, max = +3.06 V) in1: +1.14 V (min = +0.00 V, max = +3.06 V) in2: +2.52 V (min = +0.00 V, max = +3.06 V) +3.3V: +4.42 V (min = +0.00 V, max = +6.12 V) in4: +2.33 V (min = +0.00 V, max = +3.06 V) in5: +1.03 V (min = +0.00 V, max = +3.06 V) in6: +3.06 V (min = +0.00 V, max = +3.06 V) 3VSB: +4.44 V (min = +0.00 V, max = +6.12 V) Vbat: +5.04 V fan1: 3214 RPM (min = 10 RPM) fan2: 0 RPM (min = 0 RPM) fan3: 2947 RPM (min = 0 RPM) fan5: 0 RPM (min = 0 RPM) temp1: +47.0°C (low = +127.0°C, high = +127.0°C) sensor = thermistor temp2: +43.0°C (low = +127.0°C, high = +127.0°C) sensor = thermal diode temp3: +46.0°C (low = +127.0°C, high = +127.0°C) sensor = thermal diode
V mese3D funguje i opencl (musel jsem si zkompilovat aktuální clc "knihovnu"), ale laguje to strašně systém (mám menší subjektivní dojem, že s proprietárníma jsem mohl počítat i přehrávat video, v mese se celý GUI lagne).Se starým libclc (na slackwaru ze září) chyběly nějaké základní funkce. Profil samozřejmě ještě 1.x. Aktuální proprietární openCL implementaci jsem ještě netestoval, ještě jsem neměl důvod opencl použít (od té doby co jsem při upgradu na Xorg 1.19 musel opustit proprietární (beta) drivery).
Navíc, u lepších výrobců je ten heatspreader přiletovaný na čipTj. ne Intel.
Tiskni
Sdílej: