Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Další problém je naprostá neznalost systému voleb. Velice často se stává, že voliči se naivně domnívají že někomu dávají hlas a pak se velice diví jak se tam octnul někdo úplně jiný kdo měl naprosté minimum hlasů. Prostě to tak je udělaný.Slovenský systém komunálnych volieb sa od toho vášho dosť líši - tu si vyberáš konkrétnych ľudí, nie je problém voliť poslancov z rôznych strán, koalícií, nezávislých. Ak mám byť úprimný, bol som dosť nemilo prekvapený zo systému, ktorý máte v ČR.
nevím jestli se jen mýlíš nebo je to propaganda typu "když nevíš koho volit, tak hlavně někoho zvol protože nevolit je zlo protože proto a nejlepší bude když zvolíš třeba.... toho koho chci já".
Status quo je sice v dlouhodobém časovém horizontu¹ vážný problém, ale v těchto končinách výrazně menší problém než aktéři, kteří aktivně škodí: ať už skrze politická rozhodnutí, nebo extrémistickou rétoriku. Samozřejmě to od potenciálních voličů vyžaduje, aby si udržovali zkalibrovaný mj. morální kompas, a doplnil bych, že to má větší smysl v zemích, kde je zavedená tradice zakořeněných politických stran jako křesťanských či sociálních demokratů.
Protože přesně tak došlo ke zhnědnutí mainstreamového společenského diskurzu a na stůl se dostávají témata, která by při zachování osvícenské a humanistické tradice byla těžko považovatelná za myslitelná v praxi.
¹ zase: Risikogesellschaft
Nebo to co se teď po českých komunálních volbách dělo na mnoha místech, že vítěz voleb vlastně nezvítězil protože se ostatní spikli a odmítli s ním jít do koalice.
To je mimo většinový systém normální a logické. Faktickým vítězem je ten, kdo má koaliční potenciál. Demokracie je dialog atp.
Na jedné straně má poměrný systém nevýhodu, že své zastoupení mají i extremisté, na druhé straně je to obrana proti situaci, kdy se jedna z několika málo majoritních stane extremistickou (což také pozorujeme).
Ako má človek vyjadriť svoj názor ak nemá koho voliť?
Může sám kandidovat.
Mne osobne sa bridí voliť "menšie zlo" alebo "dakoho, kto sa tam aj tak nedostane".
Pokud jsi ochoten nést podíl na tom, že se tam dostane větší zlo… (A zrovna na Slovensku máte s explicitními fašisty docela zkušenost.)
Může sám kandidovat.
Ale veď to predsa nie je odpoveď. Nie každý na to má (gule, žalúdok) a nie každý to chce robiť. Ale názor pri voľbách by snáď mal mať každý možnosť vyjadriť.
Pokud jsi ochoten nést podíl na tom, že se tam dostane větší zlo…
A ak budem voliť menšie zlo, z ktorého sa nakoniec vykľuje veľké zlo? Kto posúdi, či je stále menšie ako to, čo som predtým považoval za väčšie? Chcem tým povedať, že zlo je stále iba zlo - a voliť ho je stále zlý krok. Je takmer isté, že s mocou to zlo porastie do obludnejších rozmerov ako bolo predtým.
Ďalšia vec, ktorá s týmto súvisí je fakt, že sa ľudia až príliš nechávajú ovplyvňovať predvolebnými preferenciami a štatistikami a podobnými sprostosťami vypracovanými súkromnými firmami. Potom sa dostávame do situácie, kedy medzi sebou súperia prakticky dve-tri strany a ľudia ani neuvažujú o iných alternatívach a uchyľujú sa k všelijakým machináciám a voleniu "menšieho" zla.
Ano, demokracie na jednu stranu je trochu narocna, na druhou stranu, neznam system, ktery by byl narocny mene, pokud si chce clovek aspon trochu udrzet podil na moci a zaroven se nevenovat politice naplno.
To je zčásti ten problém, že podíl na moci se skrývá.
Jinak, myslim, ze je lepsi volit v kazdem pripade. Jednak nejakou informaci mas vzdycky (uz prinejmensim tu o mensim zlu), a zbytek je jen sum, ktery se statisticky ve velkem mnozstvi hlasu ztrati.
Pokud se však volí podle emocí – v době postfaktické – posouvá se diskurz někam trošku jinam…
Ak sa tak stane, potom prestanem nadobro chodiť voliť - lebo proti debilným voličom som aj tak v menšine a nestojí to za tú námahu.To jim to fakt nandáš. 8-P
Tiskni
Sdílej: