Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
2/ ja s tebou na 95% souhlasim, ty snapy a flatpaky, a debilizace vseho mi vadi stejne jako tobe...mozna vic...je to min linux a vic uzavreny ekosystem...a nekonci to tim, kazda kravina, kazdy dashboard, vse se dnes releasuje jako docker, kubernetes, netransparentni, spatne dokumentovane, bez manpages, podle mne v tom bude milion zranitelnosti...nelibi se mi to...dodnes jsem nepochopil, co je vyhodou tech ruznych flatpaku proti normalnimu apt-get install neco.Zajímavé, že na to nadává zrovna někdo, kdo používá Mac. :)
na druhou stranu, jak se rika, miliony much se nemuzou mylit, treba hovno fakt chutna lip nez vanilkova zmrzlina...Tak o tomto by sa dalo polemizovať do nekonečna... Ale možno máš pravdu. V podstate ani netreba robiť alternatívy - ako píšem v blogu, už existujú.
ta slovenstina se fakt desne cteA čo s tým vieme robiť? Ja síce po česky rozumiem (nemám problém čítať české knihy úplne prirodzene), ale netrúfam si písať česky (to by asi dopadlo veľmi komicky). Je to naozaj slovenčinou? Máš s tým problém aj u iných? Ako tu bolo naznačené, možno sa ja blbo vyjadrujem a keby sme nejako pomenovali konkrétny aspekt, ktorý Ti vadí, môžem si dať (nabudúce) pozor (alebo sa aspoň pokúsiť).
2/ ...dodnes jsem nepochopil, co je vyhodou tech ruznych flatpaku proti normalnimu apt-get install neco.Výhodou je, že můžeš vyvíjet stejně jako je zvykem na windows. Prostě něco zbuildíš na lokále, zabalíš všechno do stovky MB velkého balíku, dáš na net a zapomeneš na to. Nejlepší na tom je, že to stejně za pár let nebude fungovat, protože polovina závislostí tam stejně není a ani nejsou dokumentované (typicky třeba libc).
[...]snaha Canonicalu presunúť distribúciu softvéru do Snapu [...]princip Snapu mi sice take nesedi, ale u *buntu je dobre ho vyuzit pro livepatch (pokud nechces hibernovat s secureboot)...
[...] Aby si človek začal písať sadu skriptov na kontrolu toho, či tamtoho [...] Z môjho uhla pohľadu je to neprijateľné [...]co jineho nez ten MS repositar je v RaspberryOS dle tebe minus? oficialni OS pro alternativni desku asi nemaji MS repositar, ale casto maji hromady veci nedoresenych, takze na alternativu si "kazdej" nakonec da neoficialni Armbian, ten se ale casto zameruje(zameroval?) spis na server veci nez na desktop (HW akcelerace apod)...
[rpi] jeho oficiálny OS je ale (dnes) IMHO veľké mínus [...]
co jineho nez ten MS repositar je v RaspberryOS dle tebe minus?Nič viac - to je jediná vec. Ale podstatná (IMHO, viď blog).
apt-get update
voláš domů. Taky se ti tam přidal klíč od microsoftu a ten je považovaný za důvěryhodný a tak se balíky jím podepsané instalují bez varování. Takže je to problém spíš z hlediska soukromí a bezpečnosti (u bezpečnosti spíš teoretický). Chápu, že tohle pro většinu lidí nejsou podstatné věci nebo tomu aspoň nerozumí.
kdyz existuje vscodium (to samy jen orezany o posilani telemetrie na ms servery), proc nepouzili to?
si myslim žeby to jako mohlo bejt kuli bfu protože když ho k tomu posadíš tak mu zachvilku začne vrtat hlavou proč seto menuje jinak když to vypadá stejně a začne vymejšlet jak tam jako strčí 'voriginál' protože si třeba bude myslet že je vo něco vošizenej ikdyž jeto přesně navopak třeba :D ;D
libpng-1.6.36-6
, útočníkovi stačí ten balíček vzít, povýšit na 1.6.36-7
, a přidat do něj, cokoliv bude chtít. Vaše nainstalované balíčky na tom závisí, takže při apt upgrade
se automaticky nainstaluje tato nejnovější verze, a postinst skript rovnou spustí payload. Přidáním repozitáře mu 100% důvěřujete, je to v podstatě remote code execution backdoor.
myslim že voni někde u sebe nějak smazali celý nějaký diskuzní vlákno kde lidi jkoby naty ms repozitáře nadávali :O :/
si myslim že ježek neni takovej srabik žeby jakoby nemoch unýst co mu tam lidi pišou noa cenzura mu teda jako spíš víc škodí než pomáhá :O :/
cenzuru maj imho kuli 'sponzorům' jako třeba když tam strkal článečky seznam.cz který byly napůl pr napůl lovení hr a napůl trošička faktže technickejch věcí kuli kterým tam čtenáři fakt lezou na root :/ :/ bylo cejtit žety článečky má seznam jakoby hóódně pevně vrukou a určitě by se jim nelíbilo kdyby jim tam třeba nějaká gréta napsala co si myslí o seznamím čudliku 'líbí se' nebo diskuzích na novinkách :D :/ :D :/
To make matters worse, the official Raspberry Pi forums admins quickly locked down and deleted the topic threads, claiming it was “Microsoft bashing.”
hele zdroj :O :O
Tiskni
Sdílej: