Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Pokud používáte abs, tak konfiguraci distribučního jádra lze najít v /var/abs/core/linux/config nebo /var/abs/core/linux/config.x86_64.
Případně můžete zkusit /proc/config.gz
(ale nevím, jestli má Arch tuhle volbu zapnutou).
Díky za doplnění. Má ji zapnutou.
initramfs
?
Ono dneska ještě jde používat jádro bez initramfs
?
Áno, používam, všetky moje skompilované jadrá sú bez initramfs. Keď sa už jadro kompiluje na mieru daného hw, nemá význam použiť initramfs. A bez initramfs sa pracuje, keď treba nejako nečakane bootovať... (napr. sa poškodí filesystém alebo tak).
Ano, lze. Jenom člověk nejdůležitější věci musí zkompilovat přímo do jádra, a ne jako modul.
/dev/hd*
) nebo obecná popora MTD pro interní flash paměti), plus všechno to, co je tam v pčipadě initramdisk/initramfs verze (mimo popory initramdisk/initramfs). Jak se připojí root a nastartuje udev
, jádro si zbytek zavede samo.
Díky!
I u SW RAIDu to bude stačit, jen se musí pozapínat nutné volby a nastavit správně oblasti disku (u DOS-style rozdělení je to typ 0xFD), aby je jádro automaticky detekovalo a sestavilo RAID ještě před tím, než ho namountuje.
Tahle autodetekce je taková loterie, že je-li to jen trochu možné, je lepší se jí vyhnout.
…a pokud nemáte kořenový filesystém na softwarovém RAIDu, LVM, iSCSI nebo NFS, tak to při troše štěstí bude i stačit.Asi tak.
initramfs
prostě znamená dobrou flexibilitu, ať už při nasazení některé z tebou zmíněných technologií, nebo při změně hardware.
Nevěřím, že bez initramfs
startuje systém nějak pozorovatelně rychlejc...
make gconfig
a nconfig
jsem neznal. Já většinou používám menuconfig
. Ale nconfig
vypadá lépe.
Tiskni
Sdílej: