V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Nelze tu komentovat, co by se mělo dělat jinak, vždyť je to tahák "na míru podle Vašeho názoru" a tím lze prohlásit všechny kroky za správné, když už Vám vyhovují
Možná bych ale poradil u rozdělení disku. Já to beru z pohledu hlavičky, aby se tolik nenaběhala. Myslím si, že první oblast dáme "/", kde bude kromě občasného logování hlavně pouze čtení z /usr. Další oblast dáme SWAP, kde se bude hlavička vyskytovat většinou. A jako poslední adresář "/home", kam si občas odskočí přečíst uživatelovu konfiguraci, nebo něco uložit. A teď k té hlavičce - většinou se nachází nad SWAPem, tedy uprostřed disku a na obě strany, jak do /usr, tak do /home, to má kousek.
Teď by se mi líbilo, když už budeme brát v úvahu rozdělení disku na tři oblasti, kdyby mi v diskuzi můj názor někdo potvrdil, nebo kritizoval.
Nemám víc paměti, tak mi swapuje.
Teď ale k možnosti, že je v PC hodně paměti. Nedělá Linux náhodou to, že swapuje i při dostatku paměti, aby v případě, že si nějaká aplikace vyžádá většinu paměti, je možné ji okamžitě uvolnit, protože je předswapováno?
Tiskni
Sdílej: