plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
První je pro práci přes IrDA,Pokud tam použiješ připojení at, bude ti fungovat to samé jako přes kabel.
Dokumentace ke gammu je bohužel velmi špatná. U většiny přepínačů je uveden pouze jejich název, bez vysvětlení co dělá.Viděl si man stránku?
získání poznámek (gammu 1 --getallnotes) nefungujeTelefon to AFAIK nepodporuje.
snaha o stažení kalendáře (gammu 1 --getallcalendar) skončí segfaultemKde je bug report? I když stejně první co ti řeknu je upgradovat gammu
Není-li nastaven jednorázový alarm, vrátí čas opakovaného alarmu.Pokud je nastaveno víc alarmů, je potřeba zadat pozici, kterou chceš číst
Vrací chybně "Every day" bez ohledu na skutečné nastavení.Kde je bugreport?
Nejprve musíme nastavit způsob připojení ve Wammu -> Settings na záložce ConnectionAktuální Wammu sdílí nastavení s Gammu a není potřeba konfigurovat dvakrát.
--getalarm Get alarm from phone --setalarm hour minuteTo je z té man stránky. Dokumentace na webu je shodného obsahu. Za prvé, i když jsou přepínače poměrně srozumitelné, měla by být jejich funkce alespoň jednou větou popsána. Za druhé, nikde není zmíněno, že je třeba zadat nějakou pozici, takže dokumentace nehovoří celou pravdu (a myslím, že jsem v dokumentaci zahlédl i místa, která jsou vyloženě špatně, ale nehodlám je znovu hledat). Za třetí, nikde není napsáno, jak se tento přepínač chová ("Vrátí čas jednorázového alarmu, je-li nastaven. Není-li nastaven jednorázový alarm, vrátí čas opakovaného alarmu."). Za čtvrté v dokumentaci by měly být uvedeny i příklady použítí tohoto přepínače. Bohužel, musím trvat na špatné dokumentaci. I když ti to možná jako autorovi programu nepřijde (protože ho znáš), já jako uživatel to tak vidím. Až na těch několik chybiček považuji program za dobrý a tímto Ti děkuji.
Ad bugreporty. Podle tvých vlastních slov je první krok aktualizace na poslední stabilní verzi gammu. Aktualizaci provedu, až ji provede moje distribuce. Kompilovat nehodlám.Ok, ale bez nahlášení chyba nebude opravená nikdy
Říkáš to, co jsem napsal ("Pokud při prvním spuštění nenalezne vlastní konfigurační soubor, použije konfigurační soubor gammu, což je velmi příjemná vlastnost."). Reaguješ však na návod jak změnit způsob připojení mezi IrDA a kabelem (gammu N). Je nutné provést nastavení, jak jsem popsal.Právě že toho už není potřeba, Wammu nyní využívá přímo konfiguraci Gammu a stačí jen vybrat sekci, která se má použít.
Man stránka jako taková by možná stačila, ale nemůže nahrazovat uživatelskou dokumentaci.Man stránka určitě je a bude hlavní zdroj informací. Na to psát několikaset stránkový manuál v docbooku prostě nemám čas. Nicméně dobrovolníci jsou vítáni
Bohužel, musím trvat na špatné dokumentaci.Toho jsem si vědom. Koneckonců pro další verzi už se aspoň man stránka automaticky generuje z nápovědy, takže nehrozí neaktuálnost parametrů v man stránce. Dokumentace byla v Gammu vždy na posledním místě a od té doby co jsem vedoucím projektu se to snažím trochu změnit. Nicméně zatím došlo hlavně na dokumentaci API, která běžné uživatele asi moc nezajímá.
Gammu je fajn.I když jsem po nějaké době zjistil, že mi při odesílání zkracuje dlouhé SMS (neposílá jich více) a z manuálu nevyčetl jak na to (ok, hledal jsem jen fulltextem, číst to celé nebudu).gammu --sendsms EMS +420800123456 -text "Jakykoliv text"
Wammu mi přijde nefunkční. Při pokusu stáhnout třeba TODO to jde do kolen (nebo to byl možná ten kalendář, už je to déle).Mě funguje a dokud tu chybu nikdo nenahlásí, tak prostě nemůže být opravena.
Ono ale popravdě, dokud nepůjde synchronizace s nějakým PIN systémem, je to jen na hraní. Zatím jsem to využil jen k hledání fulltextem v SMS a skriptíku na jejich odesílání. A běžnému odesílání z konzole, je to pro mne mnohem rychlejší.Od toho je OpenSync.
Tiskni
Sdílej: