Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 00:06
Stal se mi docela průser. V pátek jsem chtěl trošičku zapracovat na svém commanderu, ale jaksi ... řekněme, že jsem si ho zapomněl zazálohovat. Já vím, jsem strašnej vůl a omlouvám se, ale nevzdávám to. Začal jsem pěkně od znova a možná trochu lépe. Uvidíme, ale hodlám to dokopat alespoň do trochu použitelné podoby.
Ohledně pluginů: ještě nevím, zda tuto možnost implementovat, jestli to nebude trochu složité. Pravděpodobně asi zůstanu jen u pluginů, které mohou rozšiřovat funkčnost procházení, rozbalování a vytváření komprimovaných archívů, jejichž podpora by i tak měla být v základní instalaci "dostačující".
Přemýšlím, jak označit finální verzi. Jestli se držet "standardního" číslování, ala 1.0, 2.0, ... či nepoužít 2007, 2008? Druhá možnost mi připadá taková "vznešenější", něco "extra" a v titulku okna se na to dívá lépe než na 1.0, či když tam nic připsaného není Vyjádřete se v diskusi pod zápisem.
Ohledně GUI: Vrtalo mi hlavou uspořádání GUI. Nakonec jsem se rozhodl vytvořit jakési podobné Servant Salamanderu, ale s trochu jiným rozvržením menu. Co ty tlačítka dole? Chcete tam standardní tlačítka, nebo radši něco né tak širokého? Třeba jenom obyčejný label s ikonkou, který reaguje na kliknutí? Co konzole? Měli byste radši interní konzoli, spouštět externí program, obyčejné textové políčko pro zapsání příkazu, ... Opět je tu diskuse.
Ohledně licence: Pravděpodobně GPL. Radši bych teda BSD, ale chtěl bych v základu podporu pro 7z archívy (a samozřejmě i jiné). Jenže LZMA i 7z jsou jaksi pod GPL. Možná překecat Igora, jestli by to neposkytl pod jinou licencí. Opravdu GPL rád nemám, protože probuzuje GPL fanatismus (viz. uzavřené moduly pro jádro a pod.). Tak, ať začne flamewar.
Dole je screenshot, jenom opravdu hrubí návrh GUI, nedokončený, po pár hodinách práce. Opravdu se omlouvám za to zdržení kvůli mé blbosti. Také nečekejte commander v nějaké hodně blízké době. Maturita před nosem, a já skoro nic neumím, hlavně literaturu. Ale věřte ... dělám na tom. Dělám to pro Plešingera, dělám to i pro ostatní.
Tiskni
Sdílej:
Už například tak jednoduchá změna, jako počet panelů (třeba budeš chtít ne dva, ale víc, např. čtyři) si vynutí změnu ovládání (u dvou panelů je vždycky jasné, kam se soubor kopíruje nebo přenáší, u čtyř to už chce nějak definovat - například tak, že uživatel vybírá ne počáteční, ale cílový adresář).Má vůbec smysl mít více než dva panely? IMHO by to přineslo akorát zdržování při výběru cílového panelu...
Jenže LZMA i 7z jsou jaksi pod GPL.A udělat to jako plugin by nestačilo? Plugin by byl pod GPL, ale commander pod BSD. AFAIK bys tím GPL neporušil, protože pokud si vzpomínám, program musíš vydat pod GPL, pokud by bez toho GPL kódu nefungoval.
Že snad nikde není pořádné přirozené řazení, to je pak spíš ostuda než cokoli jiného.Vie autor o čom vraví? To akože sort reťazcov bude okrem iného robiť aj parsovanie reťazca?
Format YYYY-mm-dd (známy aj pod skratkou ISO 8601) bol navrhnutý práve kvôli tomu, že zachováva radenie aj pri reťazcovom porovnávaní. imho bude tento formát minimálne celoeurópsky prijatý ako štandard.
aby měl počítač snazší práci, to se mi ani za mák nelíbí. I když v jistých situacích to pravděpodobně může ušetřit nějakou tu vteřinku.Ono se to navrhuje spíš proto, aby měli programátoři lehčí práci
linux-2.6.2003.tar.bz2
a linux-3.5.2003.tar.bz2
mimochodom, lomítko v názve súboru?
rôznorodosť je síce pekná vec, ale ISO je ISO.
mod_autoindex
, možná si vzpomene, že jako jednu z voleb (IndexOptions
) lze určit VersionSort
. Ta právě řeší problém s řazením verzí (řadí se podle standardního číslování verzí), takže pokud se přehled souborů ke stažení generuje tímto modulem, je to velice jednoduché.
Představme si radši uživatele, který …Na uživatele kašli. Jsou s nima akorát problémy. Podívej se na to z praktického hlediska: Každý program zvládá bez problémů řadit klasickým lexikografickým způsobem (nebo jak se tomu říká). Je to rychlé a bezproblémové. Nevyžaduje to rozumět obsahu řetězce, není třeba řešit co která část znamená. Z toho vyplývá, že to nebude produkovat prakticky žádné chyby, bude to fungovat vždy stejně a nebude to dělat bordel.
Na uživatele kašli. Jsou s nima akorát problémy.A k čemu jinému nám kompy jsou, než k řešení problémů?
A k čemu jinému nám kompy jsou, než k řešení problémů?
…z nichž by většina bez nich vůbec neexistovala. :-)
d. m. rrrr
(tedy s mezerami, typograficky správně dokonce se zúženými mezerami). To já si tedy opravdu raději datum zapíšu jako rrrr-mm-dd, funguje mi na tom správně řazení bez jakýchkoli vymyšleností, se čtením takového data nemám problém. Navíc mi funguje třeba vyhledávání psaním - napíšu soubor-200401
(nebo sou<tab>2<tab>401
) a dostanu se na soubory z ledna 2004 a už si můžu vybrat, který den přesně chci. Pokud bych měl soubory pojmenované opačně, tohle dělat nemůžu, protože pro řazení je program možná schopen datum automaticky rozpoznat, ale při doplňování vstupu z klávesnice to bez křišťálové koule nepozná.
x/y/zzzz
, protože se celkem běžně používá m/d/yyyy
i d/m/yyyy
. Oproti tomu yyyy-mm-dd
je jasné a m.d.yyyy
jsem viděl snad jen jednou nebo dvakrát.
x/y/rrrr
překousnu pouze v případě, kdy den > 12
. Nejlepší je, pokud ten formát x/y/rrrr
někdo použije jako datum "spotřebujte do" na nějakém výrobku, kde není šance porovnat to s jiným datem v témže formátu.
Opravdu GPL rád nemám, protože probuzuje GPL fanatismus (viz. uzavřené moduly pro jádro a pod.).
Tak v tomhle s tebou souhlasím. Krom toho je BSD licence ještě více svobodná - nebrání někomu třeba vzít kódy, vylepšit je a prodávat jako proprietární, přitom však lidé mohou dále spolupracovat na otevřené variantě - každý nechť si se svojí kopií dělá co uzná za vhodné - a nemotá se okolo ní banda šílenců kteří mi půjdou po krku, když podepíšu smlouvu s někým, kdo se jim nelíbí. Moc pěkná licence.
Nu a pokud se vám nebude líbit, můžete ho alespoň vykrást (eee, chtěl jsem říci znovuvyužít zdrojáky
).
Ohledě toho že nelze užívat GPL knihovny v BSD projektu - to není tak zcela pravda. Stačí si projekt napsat pod BSD, a před finálním zveřejněním vytvořit 2 verze - jednu BSD a druhou pod GPL, která může užívat dané GPL knihovny. Toto je však prasárna a ani nevím proč ji navrhuji .
V době, kdy byla uvolněna první verze jádra - Linuxu, to byl jeden z nejrozšířenějších "operačních" systému, alespoň co se týče Evropy. Naštěstí šel vývoj jiným směrem, i když se té slepé větve zbavovali ještě ve Win95, 98 a Me ;-)
i když se té slepé větve zbavovali ještě ve Win95, 98 a MeVerze 98 měla být původně poslední. Jenže když gamesníci začali řvát, že jim ta nebo ona starší hra ve Win2k nepojede, v Microsoftu zbastlili ME. A také to podle toho vypadalo.
měly vlastní systém přepínání procesůNo ony spíš neměly - ve Windows se do verze 3.11 používal kooperativní multitasking - procesy se přepínaly tak, že každý proces řekl "teď přepínám" a vrátil řízení Windows. Nevýhoda tohoto způsobu se projevila, když nějaký program spadl.
Obávám se, že měli-li bychom natáhnout definici operačního systému natolik, aby jí vyhovovaly Windows 3.1 (3.11) nebo starší, pak by KDE a Gnome prošly s prstem v nose… :-)Otázka je v tom případě spíše, jak moc musíte natáhnout definici, aby se do "operačního systému pro osobní použití" vešel Linux z roku 1991.
MS Windows coby operační systém pro osobní použití jsou tady někdy od roku 1995. Linux od roku 1991…Koukám, co všechno považujete za operační systém pro osobní použití... jen připomenu, že Linux (kernel) 1.0 vyšel roku 1996 (a netuším, co všechno to umělo případně neumělo). To, co se dělo v roce 1991, mělo IMHO od "operačního systému pro osobní použití" ještě velmi daleko. A zaručeně jsem používal MS Windows (3.1x a i nižší) už před rokem 1995
Linux (kernel) 1.0 vyšel roku 1996Sorry, to bylo 1994, 1996 to byla verze 2.0.
jen připomenu, že Linux (kernel) 1.0 vyšel roku 1996 (a netuším, co všechno to umělo případně neumělo).
Tak to ani ve snu. Svůj první slackware jsem si instaloval koncem roku 1994 a měl jádro 1.2.6, někdy v první polovině roku 1995 už jsem si kompiloval 1.2.13.
A zaručeně jsem používal MS Windows (3.1x a i nižší) už před rokem 1995
Ale jistě, to já taky, dokonce už od prosince 1992. Jenže Windows 3.1 (ani 3.11, natož starší) nebyly operačním systémem, ale pouze grafickou nadstavbou nad operační systém (MS-DOS). Právě proto jsem zmiňoval KDE/Gnome - protože role Windows 3.11 a starších byla obdobná tomu, co má v Linuxu na starosti např. X.Org + KDE. Z "domácí" řady byly teprve Windows 95 operačním systémem, vše před nimi bylo grafické prostředí. Něco jiného byly samozřejmě Windows NT, ale tam se přiznávám bez mučení, že časovou osu v hlavě nemám vůbec, pamatuji si jen, že někdy v roce 1997 nebo 1998 jsem se potkal s Windows NT 4.0 Workstation.
Koukám, co všechno považujete za operační systém pro osobní použití... To, co se dělo v roce 1991, mělo IMHO od "operačního systému pro osobní použití" ještě velmi daleko.
To je celkem jednoduché, operační systém, který je navržen k tomu, aby si ho domácí uživatel nainstaloval na svůj osobní počítač. Což Linux - aspoň v počátečních fázích vývoje - zcela určitě byl. Tu formulaci jsem použil proto, abych vyloučil Windows NT (před sloučením s "lidovou" řadou), které byly zamýšleny od začátku jako systém pro firemní sféru.
Ani já nenosím časovou osu přesně v hlavě (ostatně jsem se opravil s tím jádrem), pak ale nemluvte o roku 1991 (Linux) vs. 1995 (Windows), ale minimálně o roku 1994 (kernel 1.0) a 1995 (Windows 95). MS Windows coby operační systém pro osobní použití jsou tady někdy od roku 1995. Linux od roku 1991…jen připomenu, že Linux (kernel) 1.0 vyšel roku 1996 (a netuším, co všechno to umělo případně neumělo).Tak to ani ve snu. Svůj první slackware jsem si instaloval koncem roku 1994 a měl jádro 1.2.6, někdy v první polovině roku 1995 už jsem si kompiloval 1.2.13.
To je celkem jednoduché, operační systém, který je navržen k tomu, aby si ho domácí uživatel nainstaloval na svůj osobní počítač. Což Linux - aspoň v počátečních fázích vývoje - zcela určitě byl.A dnes už není?
To je celkem jednoduché, operační systém, který je navržen k tomu, aby si ho domácí uživatel nainstaloval na svůj osobní počítač. Což Linux - aspoň v počátečních fázích vývoje - zcela určitě byl.A dnes už není?
;-)
Myslíte, že třeba port pro IBM zSeries je určen k tomu, aby si ho uživatel nainstaloval na svůj osobní počítač? :-)
Důležité je tam to slovo "dočasně".Jednotka dočasnosti = jeden furt. (Podle přítomnosti "bratrských" vojsk na našem území)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.