Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
vubec nechapu jak nekdo muze bejt tak stupidne nainvni a mysleli si ze kdyz se zmeni nazev tak se zmeni i mysleni a konani zmrdu?Já zase nechápu, jak může být někdo tak omezený a myslet si, že vidí druhým do hlavy. A ještě jim automaticky nadávat - opravdu úroveň...
No když jsi to podal takto, tak bych na to měl asi odpovědět reálným stavem, kdy za premiérem přijde podřízení, oznámí mu korupci a ten mu řekne "Jdi do prdele mě to nezajímá" a když se to dozví prezident, tak řekne "To je ale hajzl, že na to upozornil".
Ale zkusím zareagovat věcněji. Pro začátek stačí nastavit jednoduchá a striktní pravidla: Na vše musí být výběrové řízení (tím samozřejmě nemyslím jednorázový nákup jedné krabičky připínáčků). Každé výběrové řízení musí transparentně zveřejněno (lísteček na sklepních dveřích na Alfa Centauri opravdu nestačí) a stejně tak i následné smlouvy a skutečná realizace. K tomu třeba minimální počet uchazečů (a ne dnešní soutěže šité na míro pro jednoho konkrétního dodavatele), nebo finanční odpovědnost lidí, co to podepisují (ne, že až se na ně přijde, tak se zasmějí, dají výpověď, sbalí odstupné a jdou pracovat k výherci výběrového řízení).
Těžko to vymýtí korupci na 100 %, ale podstatně to pro ni zhorší podmínky.
…jednoucelova strana bez jasneho planu na ostatni (a pro chod statu ulezitejsi) oblasti…Presne takhle vypadali nasi zeleni v devadesatych letech. Zkus si najit nejaky starsi volebni programy. To co pises o jejich soucasnym stavu jen doklada, jak moc jejich uroven stoupla. Stejnetak to co pises o piratech je naprosto presny, ale nejak nevidim duvod proc by to tak melo byt porad. Naopak, umim si snaz predstavit ze pirati dorostou do seriozni "mainstreamovy" strany, nez ze by soucasny velky strany dorostly do informacniho veku.
Piratskou stranu muze volit jedine tak nejaky geek/nerd/blb jehoz svet se sklada jenom z internetu. Nedovedu si predstavit, jak by to vypadalo, kdyby mela treba parlamentni vetsinu. To by sel stat do kopru.Skutečně je tohle problém? Máš pocit, že ČPS, jakožto jednostraně zaměřená strana, má moc křesel?
No ty vole, ty seš vtipálek. Když ti někdo zruší auto, tak je to smutná věc. Když z něj nic nedostaneš tak nemáš auto, ale furt si můžeš nějakou plečku za 30000 koupit, pokud ho extrémě potřebuješ.
Co uděláš v 70, až ta firma řekne, že ty peníze nemá? Máš vúbec alespoň rámcovou představu kolik stojí měsíc života, nebo ti všechno platěj rodiče? Kde ten člověk sežene peníze na dalších 15 let? Co je to ručení státu? Že to třeba za tu firmu zatáhne? Tak proč by se pak o ty peníze neměl starat stát přímo. Ano banka může zkrachovat. Obvykle tak ale nečinní z hodiny na hodinu (a neargumentujte prosím deset let starejma kauzama). Taky můžu úspory mezi bankama volně přenášet, slučovat, rozdělovat.
Jaký je smysl reformy, která některé věci pouze nechává outsourcovat, ale podstatu nemění ,mi uniká
Jsou to prostě dvě neporovnatelné věci. Povinné ručení platit nemusíš, stačí nemít auto, bez toho se dá žít. Nejde o závratné částky a pokud nenabouráš zrovna ve chvíli, kdy pojišťovna zkrachuje, tak ti o nic nejde. Důchod potřebovat budeš, pokud nejsi bezdomovec nebo multimilionáři, ale to jsou marginální skupiny. A nebo nezdechneš před důchodem, což je z ekonomického hlediska samozřejmě nejvýhodnější řešení.
Ty jsi fakt humorista. Když budeš peníze platit státu, tak to nebude stačit a když budeš ty stejné peníze platit soukromé firmě, tak stačit budou? Že je ta soukromá firma bude investovat a vydělávat ti úroky. Tak proč vlastně platíme daně, stačí jeden státní rozpočet vrazit do nějakého fondu a bude peněz dost ne? Jenže ono to v praxi takhle jaksi nefunguje.
Opatření? Pozdější odchod do důchodu - věk se prodlužuje, a to i aktivní, tak se prostě musí déle pracovat. Podpořit porodnost - abychom nevymírali, protože pokud nás bude ubývat, tak nepomůže ani zázrak, natož nějaká soukromá firma.
Tiskni
Sdílej: