Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
vivaldi --proxy-pac-url='data:application/x-javascript-config;base64,'$(base64 -w0 /cesta/k/proxy.pac)Když použiju lokální privoxy, tak se mi to přesměrovávání řeší samo automaticky bez ohledu na to jaký browser používám. Navíc při záznamech do té privoxí actionfile nemusí uživatel umět programovat javaskript. Přijde mi to teda jednodušší.
Nebo druhý příklad. Na prohlížení map používám často marbles custom mapama. Většina serverů odkud stahuju tiles (to jsou takové ty obrázky 256x256 ze kterých marble skládá mapu) ofuky nedělá, Třeba google, bing, thunderforest, esri, yandex jsou v pohodě. No když zkusíš stáhnout tiles třeba od mapboxu, nokie, stadiamaps nebo seznamu, narazíš na to že bez správného referera máš smůlu. Marble bohužel neumí odesílat na server custom http hlavičky, takže jsme opět odkázaní na pomoc naší proxy, která pro vybrané servery vyčaruje potřebný referer a preventivně rači změní taky user-agent, hlavičky správně seřadí aby server nepanikařil a teprv potom to šlape. Nemám tušení jak bych toto řešil bez proxy. C++ neumím, abych si to do marble doprogramoval.
Nebo třeba takový squid. Osobně to používám jenom pro sebe, ale máš lidi kteří se starají o celou síť kde je třeba několik stovek uživatelů. Tam taková cache dokáže ušetřit hromadu přenášených dat a taky se to z ní uživatelům načítá pocitově rychlejš. Na místech kde není moc rychlý internet by tu linku takové množství požadavků jistě zadusilo. Proxy cache jim to surfování může udělat trochu snesitelným.Nevím co bys chtěl slyšet za konkrétní příklady. Každý uživatel má jinačí požadavky, tak si to musí každý nastavit podle sebe a né mávnout rukou s tím že "to nejde".
Tiskni
Sdílej: