abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (23%)
     (9%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 47 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Vložit další komentář
    4.6.2024 13:41 ~
    Rozbalit Rozbalit vše Re: proxyhrátky
    Na localu selfsigned certifikat je uplne v pohode, ono i tak jde v prvni rade o sifrovany prenos nez nejakou onanii jestli kecas s tim "pravym" serverem. To te zajima tak pri internetovych platbach, na bezne brouzdani pohoda.
    4.6.2024 17:50 RealJ | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: proxyhrátky
    Tohle budes tvrdit do doby nez ti nekdo podstrci jiny server a ty se budes divit proc ti to heslo nefunguje… vlastni CA a klidne si udelam certifikatu kolik chci a jake chci - furt lepsi nez jakykoliv selfsigned (tedy pokud pokazde neoverujes fingerprint)
    4.6.2024 19:52 FE/BE re$en1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: proxyhrátky
    Jake heslo? co to meles? To neni nejaky wordprc admin ale proxy pro http starozitnosti aby byly zabaleny do https na lokalu. Rozdil mezi vlastni CA a selfsigned klicem nahozenym do trustu je v podstate zadny.
    5.6.2024 03:49 RealJ | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: proxyhrátky
    si klidne pridavej selfsigned certidikaty do trustu, je to stejna kokotina jako to tve fe/be reseni pro 5 stranek ktere jsi doted nikomu neukazal.
    5.6.2024 07:06 FE/BE re$en1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: proxyhrátky
    A co tam potrebujes ukazat? 5 html souboru a jeden CSS? :-D
    6.6.2024 19:30 ...
    Rozbalit Rozbalit vše Re: proxyhrátky
    no a neco konkretniho, k cemu je to dobry? vidim akorat hroooooooooooooooooomadu srani s necim, co se resit vubec nemusi... co to konkretne prinese dobryho a jak to zaplati/ospravedlni vsechno to srani navic? jakoze, taky jsem pouzival pocitac bez Xek jen tak z hecu, je tohle v podobny kategorii, nebo ta neurcita argumentace, jak prohlizece nemaji delat, co uz ale stejne delaji a jak to z nejakyho duvodu umi spatne, je myslena vazne?
    7.6.2024 06:14 jejda | skóre: 25 | blog: jejda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: proxyhrátky
    No zas tak moc veliké sraní s tím není. Musím se ale přiznat, že mám počítač spíš jako takovou technologickou hračku. Neživí mě to, ani na to nemám školy. Jsem si tak říkal, že třeba nejsu sám koho to baví se v tom vrtat, zkoušet, objevovat. Proto ty svoje pokusy občas zveřejňuju. To k čemu je proxy dobrá tam taky píšu. Samozřejmě že se dá přežít aji bez proxy. Když ale narazíš na nějaké (většinou uměle vytvořené) omezení a limity, proxy to někdy dokáže zachránit. S těma prohlížečema to byl spíš jenom takový povzdech. On vůbec celý ten dnešní ekosystém okolo www mi přijde už strašně přeplácaný, neohrabaný, náchylný na zbytečné chyby, běžný smrtelník už se v tom všem těžko orientuje. Dospělo to postupně do takové fáze, že spousta lidí už pomalu přestává tušit, jak by si bez www pomocí internetu mezi sebou mohli vyměňovat informace. Ze zoufalství se tak dezorientovaní uživatelé vrhají do náručí velkých korporací a poskytovatelů služeb kteří fungujou vlastně jenom díky tomu, že jsou věci koncepčně špatně. To že má potom takový web browser stovky MB a je pomalu složitější jak celý operační systém, tomu na eleganci taky moc nepřidává. Mám rád software který si mě postupně vychovává, ukazuje mi způsoby, cesty, možnosti, funguje maximálně transparentně. Z velikých web browserů mám ale pocit, že se naoko tváří jak kompletní univerzální balík řešení na všecko, no spouta důležitých detailů je stejně záměrně schovaných kdesi hluboko pod povrchem a ve finále člověk zjistí, že ani těch možností tam zdaleka nemá tolik jak to na první pohled vypadalo.
    7.6.2024 11:33 ...
    Rozbalit Rozbalit vše Re: proxyhrátky
    okay, je to hracka :) a to je supr, kdo si hraje, nezlobi - ted jsem ale zvedavej na nejakej priklad nejakyho limitu, kde snadno pomuze ta proxy, protoze to se muze i hodit, dik :)
    7.6.2024 21:37 jejda | skóre: 25 | blog: jejda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: proxyhrátky
    Tak někam lezu napřímo, jinam jedině přes tor nebo jinačí vzdálenou proxy, aby server neviděl moji pravou IP. Jasně, namítneš že na toto jde taky použít třeba proxy autoconfig. Na firefoxu se toto dá naklikat celkem snadno, ale prohlížeče s jádrem chromium je potřeba spouštět takovým vcelku ošklivým příkazem. Například:
    vivaldi --proxy-pac-url='data:application/x-javascript-config;base64,'$(base64 -w0 /cesta/k/proxy.pac)
    Když použiju lokální privoxy, tak se mi to přesměrovávání řeší samo automaticky bez ohledu na to jaký browser používám. Navíc při záznamech do té privoxí actionfile nemusí uživatel umět programovat javaskript. Přijde mi to teda jednodušší.

    Nebo druhý příklad. Na prohlížení map používám často marbles custom mapama. Většina serverů odkud stahuju tiles (to jsou takové ty obrázky 256x256 ze kterých marble skládá mapu) ofuky nedělá, Třeba google, bing, thunderforest, esri, yandex jsou v pohodě. No když zkusíš stáhnout tiles třeba od mapboxu, nokie, stadiamaps nebo seznamu, narazíš na to že bez správného referera máš smůlu. Marble bohužel neumí odesílat na server custom http hlavičky, takže jsme opět odkázaní na pomoc naší proxy, která pro vybrané servery vyčaruje potřebný referer a preventivně rači změní taky user-agent, hlavičky správně seřadí aby server nepanikařil a teprv potom to šlape. Nemám tušení jak bych toto řešil bez proxy. C++ neumím, abych si to do marble doprogramoval.

    Nebo třeba takový squid. Osobně to používám jenom pro sebe, ale máš lidi kteří se starají o celou síť kde je třeba několik stovek uživatelů. Tam taková cache dokáže ušetřit hromadu přenášených dat a taky se to z ní uživatelům načítá pocitově rychlejš. Na místech kde není moc rychlý internet by tu linku takové množství požadavků jistě zadusilo. Proxy cache jim to surfování může udělat trochu snesitelným.

    Nevím co bys chtěl slyšet za konkrétní příklady. Každý uživatel má jinačí požadavky, tak si to musí každý nastavit podle sebe a né mávnout rukou s tím že "to nejde".

    20.6.2024 13:17 spam | blog: genericbucket
    Rozbalit Rozbalit vše spam
    Příloha:
    spam odstraněn

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.