Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
lol už tenkrat byla britanie sundavací bagl na zadech :O ;D
premyslim, proc je zrovna ostrava v zaparenem rozkroku Evropy.Pac odtamad jde zivot a capek to trefil na par set let dopredu bre (jestli mame na mysli ten samej rozkrok). Jen nemeli tehda ten krustalovej sarik aby vedeli, ze dneska je Ostrava odepsany region a pravdepodobne se teprve porad vymysli co s nim... Rad se necham updatenout.
Je tam všechno možné, jen ne smrad. Oproti Praze, kde bys spočítal na prsech jedné ruky místa kde voní kytky.Ale no tak, nebud tak prikry. Mame v celkovem mnozstvi mnohem vice hands na boobs a take i dychatelneho vzduchu.
V+WDobra pointa, ty kremlssssss(zalep tu diru!)ka zrudo! Ono to sice krici neco o zablesenych Frankistech, ale prece jen, Evropa byla tehda jednotnejsi, nez 20 let zpet, kdyz God nekomu do palice promuvil. A to tipuju, ze se da jit jeste dal. Na druhou stranu, to bylo smerem ven, tam kde to nikoho vlastne neboli a vlastne se nic nikomu nestalo. (citovat idnes diskuze o civilizovanem svete asi neni treba) Ale Evropa se stmelila a presne proto nevi kam dal, kdyz ten tmel, vlastne leseni si zacalo tak nejak nepochopitelne (a mozna i nepredvidatelne) kracet jinam, ci sem a tam, na coz nejsme zvykli.
Ale třeba statistika hlasování v rumunských volbách něco naznačuje...Meh, blyaaaad! Na ceskych zapiscich na Wiki jsou zatim v obou clancich do detailu pouze prvni kola.
Tiskni
Sdílej: