Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Príklad https://www.abclinuxu.cz/ v čom je bezpečnejšie ako http://www.abclinuxu.cz/ ? V odklikaní certifíkatu?Já mám CA, kterou je to podepsané, mezi důvěryhodnými, ale chápu, že jiní to tak mít nemusí. Nicméně:
Len mi tam stále vŕta ta dôvera autorite.Taky to moc nefunguje…
Skôr spolieham na blacklisty, teda stále je to o dôvere.Blacklisty čeho?
Ale platí jednoduchá věc: HTTPS z principu nemůže být méně bezpečné než HTTPBohužel neplatí. To S na konci té zkraty (zvláště pak v URL) často způsobuje změnu chování uživatele na základě pocitu bezpečí. Většina uživatelů pracuje navíc s bezpečností jako s binární hodnotou, tudíž to S pro ně znamená bezpečné.
aktivní MitM nastává velmi zřídka (pokud nepočítám captive portals na hotelech).Aktivní mitm se často používá ve větších sítí jako standardní nástroj pro zabezpečení a dohled nad aktivitou zaměstnanců.
pokud nepočítám captive portals na hotelechNepočítat toto už je samo o sobě zásadní chybou. I když aktivní útok lze provést na většině sítí bez administrátorského přístupu k infrastruktuře, takže to vůbec není omezeno na hotely.
Většina uživatelů pracuje navíc s bezpečností jako s binární hodnotou, tudíž to S pro ně znamená bezpečné.Jde to nějak jinak? Konečné rozhodnutí je snad vždy binární (buď tam to heslo nezadám nebo zadám).
Jde to nějak jinak?U téhle otázky mám pocit, že zrovna ty si ze mě děláš srandu.
Konečné rozhodnutí je snad vždy binárníJenže nebyla řeč o konečném rozhodnutí, ale o posouzení daného zabezpečení.
Existuje taková poučka, je bezpečnost je proces. Takže vaše návodná otázka je mimo. Ale teď už vážně.
Pokud se chcete podívat na webovou stránku a nic víc, tak samozřejmě nějaký certifikát je naprosto zbytečná věc. Při otázce na dostatečnost úrovně zabezpečení je totiž první krok stanovení, proti čemu se chceme bránit. Ve vašem případě se bránit nepotřebujeme, takže ve vašem případě je zabezpečení dostatečné.
Pokud se chcete podívat na webovou stránku a nic víc, tak samozřejmě nějaký certifikát je naprosto zbytečná věc.No, pokud se chce podívat na nějakou konkrétní stránku, tak se zabezpečení taky může hodit. Třeba když se chce podívat na seriózní deník Infobaden a nějaký vtipálek mu tam podvrhne obsah z recesistického idnes.cz.
Tiskni
Sdílej: