Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ale ono to je zpětně kompatibilní; nová verze driveru namountuje jakýkoli filesystém vytvořený kteroukoli starší. Zároveň umožňuje vytvořit i filesystém, který přečte i ta starší. Pokud by ale měl jít kterýkoli nový filesystém mountovat i (kteroukoli) starší verzí driveru, znamenalo by to rezignovat na jakýkoli vývoj.
Jiná otázka samozřejmě je, jestli bylo rozumné, aby 13.2 defaultně zapínala featury, které 13.1 neumí (IMHO ne).
znamenalo by to rezignovat na jakýkoli vývoj.No když se podívám na NTFS tak systém který jsem udělal kdysi na 98 tak otevřu klidně na W7/W8, což je jasné. Ale i když zformátuji disk NTFS na W7 tak jej v klidu otevřu zpětně na XP apod. A NTFS se celkem hodně vyvíjí a dodělávají se do ní nové věci. Zkoušel jsem poslední verzi co byla dostupná a myslel jsem si, že 7 dní před vydáním už to bude vše doladěné a dodělané. Pokud by se mně instalák u této volby zeptal zda použít novou verzi driveru nebo to starší tak bych asi volil tu starší verzi.
Kazdej rozumnej FS je ve vyvoji, kdo stoji na miste, umira, protoze svet se hybe a pozadavky na storage se meni. Btw, @gtz - samozrejme ze XFS bude rychlejsi nez BTRFS, moderni checksumming cow filesystem tezko porovnavat s necim navrhnutym v minulem tisicileti.
A moje oblibene ZFS se taky vyviji porad, pool vytvoreny na nove implementaci (pokud pomoci prepinacu nereknu jinak) uz na Solaris 11 taky neotevru. On ani nikdy nebyl zamer ten FS nekdy dokoncit, proto uz to v prvnich verzich dostalo podporu verzovani jak poolu, tak filesystemu nad nim :)
Proboha proč někdo něco takového dělá, aby FS nebyl zpětně kompatibilní bez instalace nějakého dalšího bordelu?
Jestli jsem dobře pochopil, co jste udělal, tak je problém v tom, že jste ve 13.2 vyrobil filesystém, který má zapnuté nové featury, které byly ve 13.1 ještě označené jako experimentální nebo dokonce ještě nebyly podporované vůbec. To se ale může stát u jakéhokoli filesystému, který se aktivně vyvíjí a přidávají se do něj nové featury, třeba i ext4.
7 dní před vydáním by tato věc neměla být experminentální, ale stable.
Teď se v tom nějak ztrácím. To, že jsou ty featury experimentální, vám píše jádro z 13.1, ne? Nebo snad 13.2 tvrdí, že jsou experimentální featury, které na filesystému defaultně zapnul její vlastní instalátor?
výchozí WICD místo NetworkManageru
Není to spíš wicked? A proč je to problém?
Není to spíš wicked?+1 Navíc mi Olaf Kirch teď v Dusseldorfu říkal, že se to týká jen serverových instalací, i když je pravda, že asi mluvil o SLES versus SLED. Předpokládám, že openSUSE žádnou ostrou hranici mezi serverem a desktopem nemá a vyměnit wicked za NetworkManager je u nainstalovaného openSUSE triviální operace.
Tiskni
Sdílej: