plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Mám ten co se ti líbí. Zkusím to trochu shrnout. Lesklý display není na škodu, v místnosti (i osvětlené) se s tím dá v pohodě pracovat, barvy jsou mnohem lepší než na matných. Nejvěští problém je když svítí slunce, ale v takovém případě se blbě pracuje i s matným. Notebook dá tak 3.5h bez wifi (asi by dal i víc, ale nikdy jsem to nepotřeboval tak nemám změřeno), a 3h s wifi pokud si rozjedeš speedstep (bios F.08, upgrade je easy). Wifi jede ok s ndiswraperem. Na nativním ovladači se pracuje, ale ten zatím nejede (nejede ani na podporované kartě co mám v desktopu tak nevim:)). Rychlost je tak 3MB/sec u ad-hoc (stroje vedle sebe), dosah přes 3 zdi (100kB/sec) při ad-hoc mezi dvěma wifikma. S APčkem mi to jelo v pohodě přes několik zdí (3 zdi 1MB/sec, ale zase 2MB/sec max) tak nevim co to brzdilo. Suspend2ram po malých úpravách správného skriptu je vcelku funkční, ale wifi mi občas brání nahodit klávesnici a touchpad (ted jsem přidal pár řádků do ram.conf tak pak napíšu jak to dopadlo, nejsem si stoprocentně jistý že to dělá wifi:)). Hibernace jede podle webu podle kterýho jsem dolaďoval konfiguraci, ale nemám ozkoušeno (s2ram je s2ram:)). Modem, firewire by měly jet, ale nemám otestováno. Používal jsem kubuntu (6.10) prakticky bez problémů, všechno co potřebuješ k rozchození má, akcelerace jede hned. Teď mám Arch a tam taky jede vše. Beryl taky jede bez problémů, stačí nainstalovat a nemusíš ani nikde nic měnit.
Co se týče HW stránky tak po půl roce používání mám trochu volný display, není to nic hrozného a nezhoršuje se to. Co jsem slyšel tak servis je rychlý. Vedle tu leží druhej nx7400 a ten má display o poznání tužší a dum8d0g má taky nx7400 a tenhle problém nemá vůbec. Takže to bude asi jen trošku jiný kus. Nosím ho většinou v batohu (to se mu asi moc nelíbí) a stává se mi, že se mi na display obtiskne taková jistící guma vedle klávesnice (aby se při zmáčknutí neobtiskla tvrdá klávesnice), display to nepoškozuje a pokud se víko displaye nezmáčkne tak samovolně tam nedosáhne (tzn. koupit lepší batoh nebo nějakou notebook-tašku). Co se týče zvuku tak lepší jsem u notebooku neslyšel :)
A v posledním bodě ti chci rozmluvit toho celerona :) Speedstep je moc cool věcička a pokud chceš občas bejt 3h mimo měl by si uvažovat o tom Core solo, výkon je akorád, není to líné, má to víc paměti a ten display opravdu není tak hroznej. Kdekoli v budově se dá bez problémů používat a když sedíš u okna tak zvedneš trochu jas a je to zas ok. Pokud s notebookem nepracuješ tak větráček se ti pustí na 20sec každý 3 minuty a to ještě na otáčky, které ani neslyšíš. Jdi do Core solo :)
Tiskni
Sdílej: