Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mám ten co se ti líbí. Zkusím to trochu shrnout. Lesklý display není na škodu, v místnosti (i osvětlené) se s tím dá v pohodě pracovat, barvy jsou mnohem lepší než na matných. Nejvěští problém je když svítí slunce, ale v takovém případě se blbě pracuje i s matným. Notebook dá tak 3.5h bez wifi (asi by dal i víc, ale nikdy jsem to nepotřeboval tak nemám změřeno), a 3h s wifi pokud si rozjedeš speedstep (bios F.08, upgrade je easy). Wifi jede ok s ndiswraperem. Na nativním ovladači se pracuje, ale ten zatím nejede (nejede ani na podporované kartě co mám v desktopu tak nevim:)). Rychlost je tak 3MB/sec u ad-hoc (stroje vedle sebe), dosah přes 3 zdi (100kB/sec) při ad-hoc mezi dvěma wifikma. S APčkem mi to jelo v pohodě přes několik zdí (3 zdi 1MB/sec, ale zase 2MB/sec max) tak nevim co to brzdilo. Suspend2ram po malých úpravách správného skriptu je vcelku funkční, ale wifi mi občas brání nahodit klávesnici a touchpad (ted jsem přidal pár řádků do ram.conf tak pak napíšu jak to dopadlo, nejsem si stoprocentně jistý že to dělá wifi:)). Hibernace jede podle webu podle kterýho jsem dolaďoval konfiguraci, ale nemám ozkoušeno (s2ram je s2ram:)). Modem, firewire by měly jet, ale nemám otestováno. Používal jsem kubuntu (6.10) prakticky bez problémů, všechno co potřebuješ k rozchození má, akcelerace jede hned. Teď mám Arch a tam taky jede vše. Beryl taky jede bez problémů, stačí nainstalovat a nemusíš ani nikde nic měnit.
Co se týče HW stránky tak po půl roce používání mám trochu volný display, není to nic hrozného a nezhoršuje se to. Co jsem slyšel tak servis je rychlý. Vedle tu leží druhej nx7400 a ten má display o poznání tužší a dum8d0g má taky nx7400 a tenhle problém nemá vůbec. Takže to bude asi jen trošku jiný kus. Nosím ho většinou v batohu (to se mu asi moc nelíbí) a stává se mi, že se mi na display obtiskne taková jistící guma vedle klávesnice (aby se při zmáčknutí neobtiskla tvrdá klávesnice), display to nepoškozuje a pokud se víko displaye nezmáčkne tak samovolně tam nedosáhne (tzn. koupit lepší batoh nebo nějakou notebook-tašku). Co se týče zvuku tak lepší jsem u notebooku neslyšel :)
A v posledním bodě ti chci rozmluvit toho celerona :) Speedstep je moc cool věcička a pokud chceš občas bejt 3h mimo měl by si uvažovat o tom Core solo, výkon je akorád, není to líné, má to víc paměti a ten display opravdu není tak hroznej. Kdekoli v budově se dá bez problémů používat a když sedíš u okna tak zvedneš trochu jas a je to zas ok. Pokud s notebookem nepracuješ tak větráček se ti pustí na 20sec každý 3 minuty a to ještě na otáčky, které ani neslyšíš. Jdi do Core solo :)
Tiskni
Sdílej: