Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 17:32
Následující odstavce se podívají na zoubek uvozovkám, spojovníku, pomlčce, symbolu krát a výpustku. Víte, co je to ligatura?
Uvozovky jsou speciální symboly používané pro uvození přímé řeči v textu, ve vědeckém pojednání je však spíše použijeme pro vyznačení nějakého pojmu, citací apod. Z typografického hlediska se na ně váže hned několik problémů – na klávesnici pro ně není vyhrazena klávesa a navíc i v tomto případě je rozdíl mezi českým a anglickým textem.
Znaku, který najdeme na klávesnici, – " – říkáme uvozovky pouze v programátorském prostředí (můžeme se setkat s termínem programátorské uvozovky), mimo vývoj a používání softwaru však v typografickém světě nemá své uplatnění. Výjimkou je jeho použití jako symbol měrné jednotky palce v případě, kdy ve zvoleném písmu chybí správný symbol – ″, tj. například 17″ monitor.
Správné české uvozovky jsou (mnemotechnicky) dolních 99 – „ a horních 66 – “, příkladů jejich použití je v tomto textu „celá řada“. Textové procesory umí tyto správné uvozovky samy nahrazovat namísto znaku ", problémem tak nyní spíše bývá, aby se nám text nehemžil chybami typu 17“ monitor.
V anglických textech však správné uvozovky vypadají “like these ones” (horní 66 a 99). Pokud tedy překládáme z angličtiny text v uvozovkách, je třeba „přeložit“ i samotné uvozovky – a naopak, pokud máme v anglické anotaci práce uvozovky, je potřeba použít ty anglické. Podotkněme, že stejná pravidla platí i pro apostrofy – ‚české‘ a ‘English’; symbol ', který je dostupný na klávesnici, používáme mimo programovací jazyky pouze výjimečně jakožto jednotku stop či minut (v zeměměřickém významu), pokud není v písmu k dispozici znak ′.
O pomlčce „–“ již padla zmínka při vyjádření nulové hodnoty halířů, její hlavní použití však spočívá ve vkládání do míst věty, kde má čtenář udělat odmlku – píše se s mezerami okolo, jak je vidět v této větě. Její hlavní problém pak spočívá v tom, že podobně jako uvozovky není přímo dostupná na klávesnici, na rozdíl od znaku spojovníku „-“, který se tak často v textech vyskytuje namísto pomlčky. Spojovník se správně používá ke spojování slov složených z více termínů, jako například anglicko-český slovník, Brno-Líšeň apod. Spojovník bychom tak v textu neměli nalézt s mezerami okolo, výjimkou je použití symbolu spojovníku pro rozdělení slova na konci řádku.
Pomlčka má ještě jedno uplatnění, kdy se píše bez mezer okolo – a to ve smyslu vyjádření intervalu, například časového od–do, až, versus/proti. Příklady 2005–2008, otevřeno je 9.00–15.00 (pozor na častou chybu uvedení předložky od, která v případě použití pomlčky zde nemá co dělat – v čase od 9.00–15.00).
Ještě jednou se vraťme ke spojovníku – často se chybně používá pro sousloví složených z čísla a významového přídavného jména: 16-bitový, 120-násobný. Tyto tvary jsou v českém textu chybné (překvapivě však ve slovenském nikoliv), správné tvary spojovník vůbec nepoužívají: 16bitový, 120násobný.
Je opět hrubou známkou neznalosti základních typografických pravidel použití písmene x ve smyslu slova krát, přitom za tímto účel je k dispozici speciální symbol × – pokus byl 25× opakován.
Pro známé tři tečky užívaných pro nedokončené věty také existuje speciální symbol, který se jmenuje výpustek (začíná se však prosazovat i hovorová „trojtečka“). Při psaní v textovém procesoru se většinou dočkáme automatické opravy. Porovnejte velikost mezer (v závislosti na použitém fontu možná rozdíl neuvidíte):
Pro stupeň používáme symbol °, platí pro něj stejná pravidla jako pro jiné jednotky, tj. 15 °C = patnáct stupňů Celsia, 12° stoupání = dvanáctistupňové stoupání.
Zajímavé symboly představují slitky (též ligatury), jedná se o jeden znak spojující v sobě více písmen z estetických důvodů, nejznámější případem je dvojice písmen f a i – slitek spojuje oblé zakončení písmene f a tečky na i v jeden útvar, srovnejte fi × fi, další známou dvojicí je fl × fl.
První díl: Správné psaní mezer
Druhý díl: Česká versus anglická typografie
Pokračování příště …
Tiskni
Sdílej:
Domnívám se, že nejsprávnější český zápis výpustku je tento . . . (tzn. slovo i tečky oddělované shodnou mezerou o velikosti jedné šestiny čtverčíku – Unicode znak 2006). Vizte (Rybička, 2003, str. 38).
Mimochodem, jeden tip na užitečnou webovou aplikaci: UniView – on-line databáze Unicode znaků
Osobně mi některé důležité znaky na klávesnici dost chybí, takže jsem si vyrobil odpovídající klávesovou mapu pro GNU/Linux i pro Windows.
A neodpustím si ještě jeden tip, i když úplně off-topic: Citace.com aneb citujeme správně a přitom jednoduše
RYBIČKA, Jiří. LaTeX pro začátečníky. Obálka a technická redakce Tomáš Hála. 3. vyd. Brno : KONVOJ, 2003. 240 s. ISBN 80-7302-049-1.
Znaku, který najdeme na klávesnici, – " – říkáme uvozovky pouze v programátorském prostředí (můžeme se setkat s termínem programátorské uvozovky), mimo vývoj a používání softwaru však v typografickém světě nemá své uplatnění. Výjimkou je jeho použití jako symbol měrné jednotky palce v případě, kdy ve zvoleném písmu chybí správný symbol – ″, tj. například 17″ monitor.To me prijde pomerne nevyvazene - pokud prijmu za korektni pouziti " pro jednotku palce v pripade, kdy ve zvolenem pismu chybi spravny symbol, pak bych mel prijmout za korektni pouziti " pro uvozovky v pripade, kdy ve zvolenem pismu chybi spravny symbol. Druhy pripad je o to vic korektni, ze kanonicky vyznam znaku s ASCII/UNICODE kodem 22 (") je QUOTATION MARK.
~!@#$%^&*()+}{|":<>?[]';.,/\To jsou všechno znaky z anglické klávesnice. Docela by mě zajímaly znaky, které na české a anglické klávesnici nejsou. Třeba jako hodně znaků z tohodle blogu. „“”‚‘’×…°′¥₤¤ a krátká mezera Pevnou mezeru bych dal na Ctrl + Backspace. Kde se používají znaky fi a fl? V diskuzi jsem ještě narazil na §·, ale určitě to nebude všechno.
To jsou všechno znaky z anglické klávesnice.a tiez su to znaky, ktore sa pouzivaju v programovacich jazykoch :)
V anglických textech však správné uvozovky vypadají “like these ones” (horní 66 a 99).Snad byste měl upozornit, o jaké angličtině mluvíte. Tohle platí jen pro americkou angličtinu.
symbol ', který je dostupný na klávesnici, používáme mimo programovací jazyky pouze výjimečně jakožto jednotku vteřin (v zeměměřičském významu), pokud není v písmu k dispozici znak ′.′ je znak úhlové minuty nebo stopy. ″ je znak úhlové vteřiny nebo palce.
Spojovník se správně používá ke spojování slov složených z více termínůJen tvoří-li pak spojení ustálený pojem. Pro označení dvojice dvou pojmů používáme pomlčku. Clinton–Al Gore. A těch pravidel je víc.
sousloví složených z čísla a významového přídavného jména: 16-bitovýTo číslo není významové?
jedná se o jeden znak spojující v sobě více písmen z estetických důvodůEstetičnost je obvykle zcela podružná. Především jde o praktičnost sazby, kurzívnost apod.
Snad byste měl upozornit, o jaké angličtině mluvíte. Tohle platí jen pro americkou angličtinu.To je pro mne novinka. Mohl byste upřesnit?
′ je znak úhlové minuty nebo stopy. ″ je znak úhlové vteřiny nebo palce.Ach ano, jistě, opravím.
Quotation marks, also called ‘inverted commas’, are of two types: single (‘ ’) and double (“ ”). British practice is normally to enclose quoted matter between single quotation marks, and to use double quotation marks for a quotation within a quotation. This is the preferred OUP practice for academic books. The order is often reversed in newspapers, and uniformly in US practice.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.