plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
A když něco potřebuješ napsat rychle?Ani pes sa rychlo ne...
Dva důvody:
Jak rychle něco udělám je určeno trochu něčím jiným než hbytostí prstů :-P
^_^
^_^Nevím, co to znamená >:)
Nevim jakou mam rychlost, ale celkem obstojnou. Vsema deseti jsem se ucil psat na gymplu, dotahnul jsem to az k nekterym pismenum s hacky a carkami, ale nenaucil jsem se tenhle styl pouzivat. A jak to clovek necvici, tak to hned zapomene.
Já jsem si přečetl návod od Yuhůa, pak jsem položil ruce na klávesnici a šlo to samo.
Stabilně asi všema osmi najednou, všema deseti ... výjimečně, vim, že ty dva výstupky u "f" a "j" jsou kvůli pozici rukou, ale všema deseti najednou ještě neumim psát. Praxe mne naučila a ibmácká klávesnice.
P. Satrapa nepíše všemi desetiNa co perlistům stačí jeden prst, na to javařům nestačí všech deset.
Ukaž!???????????
Experimentálě jsem zjistil, že píšu nějak děsně divně -- pěti prsty, z toho na levé čtyřmi (nepoužívám malíček) a na pravé jen jedním (ukazováčkem). A to jsem pravák!
Jinak deseti prsty psát nemůžu, protože mám notebook, nepoužívám externí klávesnici a mám velké ruce -- tolik prstů bych na klávesnici nenacpal.
Jak rychle píšu nevím, ale myslím, že to docela ujde.
Jinak psaní se skvěle trénovalo v této hře: http://www.youtube.com/watch?v=LMpSgSx_8kIjj, tusim raz vysla v score alebo v levely
Jinak psaní se skvěle trénovalo v této hře: http://www.youtube.com/watch?v=LMpSgSx_8kINeco podobneho je i ve hre Crimsonland, jestli ji nekdo znate (jedna z nejlepsich her vubec
Five strings usually tuned B-E-A-D-G,...
ved tych tonov nie je az tak vela v chromatickej stupnici :D na to bohate stacia EADG 41-98 Hz :PNo, nema myslim cenu dale zahlcovat tento zapisek diskusi mimo tema, ja uz z meho pohledu vse podstatne napsal:)
Numerický blok klávesnice už ani nepoužívám.Uříznout
protože se v podstřatě jedná o jednoduchou stavbu, není zpracováván samostatný projekt organizace výstavby. Pro zařízení staveniště, sklady a skládky bude dodavatel využívat pouze.
Text jsem předtím nikdy nečetl. Teď ani nepíši na mojí klávesnici (sedím na bráchovo PC). V opsaném textu jsem udělal asi dvě chybky (na začátku má být velké písmeno a v druhém slově je písmenko navíc). Jinak jsem se během psaní opravoval, takže chyb jsem tam měl asi víc (myslím, že asi tak o 5). Jelikož tu sedím sám, tak jsem musel koukat občas na stopky, abych věděl, zda nepřetahuji, takže bych myslím dal i víc, kdyby mne to někdo jiný stopoval. A víc bych ještě dal, kdyby mi někdo text diktoval, protože neumím ani pořádně číst :-/ ... :) Tento text tedy odhaduji na cca 180 za minutu :-/. Kdybych psal něco z hlavy, nebo mi to někdo diktoval, tak bych dal myslím v klidu i přes 200. Poku jde o koukání na klávesnici, tak to je jak kdy, někdy píši několik vět bez juknutí a někdy ne. Příkazy z command line mám už vsugerované v hlavě, takže většinou jedu bez koukání Názor na psaní deseti mám takový, že by mne nejen trochu zrychlil, ale hlavně bych nedělal tolik překlepů a nemusel tudíž používat backspace :)/usr/share/X11/xkb/symbols/
a potom setxkbmap stin
.
Problém je ten, že čím víc prstů používám, tak píšu víc a víc přesmyček.Právě jsi stručně shrnul problematiku psaní vícevláknových programů.
Desetiprstou hmatovou metodu (bez koukání) vřele doporučuji - není to jen o rychlosti, ale je to také mnohem pohodlnější, protože nemusíte neustále koukat na klávesnici a soustředit se na to, jaký knoflík zmáčknout - můžete se soustředit pouze na to co píšete. Při těch 45 minutách by to mohlo trvat tak od dvou měsíců do půl roku, ale záleží na věku a mnoha dalších faktorech.
Pokud se vám ale nechce investovat čas, tak můžete začít psát všemi deseti s koukáním - to by nemělo zabrat moc času, ale prsty si tak zvyknou na správné polohy a bude pak jednodušší začít psát bez dívání.
jinak pisu 10 prsty, neco kolem 300 za minutu (dekuji pi. Hyblova) a rozhodne na qwerty layoutu (nejlepe na co nejplacatejsi klavesnici)
Zajimave je, ze pri psani tohoto prispevku jsem udelal vic chyb a proto mi trval dvakrat dele, nez bezny text podobneho rozsahu.. :- )))
QWERTZUIOP ASDFGHJKL _YXCVBNM___________________________________ EN Dvorak (IMHO taky dost nepraktické):
___PYEFGCRL AOEUIDHTNS __QJKXBMWVZ___________________________________ CZ Dvorak:
___JZCHDLR NAOPTKIEVS __WGFXYMUBQ___________________________________ Ještě jsem přemýšlel, kam dát diakritiku a napadly mě zkratky AltGr a Shift+ AltGr u písmen. Nahoře chci mít čísla a pod zkratkami až tři speciální znaky. Zkusil jsem sečíst procentuální frekvence znaků s a bez diakritiky a vyšlo mi:
___HYMZKVU AIECNLROTS __WGFXJDPBQ + klávesy É a Ú někde jinde___________________________________ Zbytek znaků chci udělat tak, abych nemusel přepínat klávesnice. Esperanto:
___BFVGUTJ - u J je J se stříškou READOKSINL __HUCZCMPGS - u H je H se stříškou, U je pouze s obloučkem, CZGS je pouze se stříškou
Tiskni
Sdílej: