Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Po úvodnom nadšení ohľadom uvolnenia špecifikácií k ATI kartam sa na phoronixe objavil článok o čo presne ide. O čo? Citujem: "AMD bude poskytovať NDA špecifikácie, open-source knižnicu a nový open-source ovládač ako výsledok".
Ak niekto nevie po anglicky, musím to upresniť, že ide o samostatný, základný ovládač a vývoj pôvodného (teda teraz už nového) fglrx bude pokračovať ako closed-source.
V čom je teda problém? NDA špecifikácie. Toto je celkom normálne, väčšina grafických kariet pod linuxom pochádza z NDA špecifikácií. Lenže to je práve ten problém. X-window bol dlho značne zaostalý systém, mnohé karty vedia oveľa viac, ako čo je naprogramované v ovládačoch a ľudia čo to programovali často už dávno s Xkami nemajú nič spoločné. Po uvedení nových API (napr. akcelerácia videa), prípadne keď sa chcete s nejakou kartou "babrať" (lebo sa vám napr. nepáči výkon X architektúry), nemáte nárok, v zdrojakoch nič také nie je, nebola snaha to implementovať, lebo by to nebolo ako použiť. Raz som sa pýtal na IRC chlapíka, že či mi tie špecifikácie len tak pošlú a on sa vyjadril v tom zmysle, že ak nie je moje meno niekde v zdrojákoch Xiek, tak ani nemusím skúšať..
Navyše zo štylizovania viet na phoronixe (typu "basic video playback") mám silné obavy, že o akcelerácií prehrávania videa v OS ovládačoch môžeme len snívať.
Aj keď mám silné podozrenie, že to bude riešenie typu aj vlk sa nažral..., nechajme sa prekvapiť, je to aspoň nejaký pokrok.
Tiskni
Sdílej: