Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Po úvodnom nadšení ohľadom uvolnenia špecifikácií k ATI kartam sa na phoronixe objavil článok o čo presne ide. O čo? Citujem: "AMD bude poskytovať NDA špecifikácie, open-source knižnicu a nový open-source ovládač ako výsledok".
Ak niekto nevie po anglicky, musím to upresniť, že ide o samostatný, základný ovládač a vývoj pôvodného (teda teraz už nového) fglrx bude pokračovať ako closed-source.
V čom je teda problém? NDA špecifikácie. Toto je celkom normálne, väčšina grafických kariet pod linuxom pochádza z NDA špecifikácií. Lenže to je práve ten problém. X-window bol dlho značne zaostalý systém, mnohé karty vedia oveľa viac, ako čo je naprogramované v ovládačoch a ľudia čo to programovali často už dávno s Xkami nemajú nič spoločné. Po uvedení nových API (napr. akcelerácia videa), prípadne keď sa chcete s nejakou kartou "babrať" (lebo sa vám napr. nepáči výkon X architektúry), nemáte nárok, v zdrojakoch nič také nie je, nebola snaha to implementovať, lebo by to nebolo ako použiť. Raz som sa pýtal na IRC chlapíka, že či mi tie špecifikácie len tak pošlú a on sa vyjadril v tom zmysle, že ak nie je moje meno niekde v zdrojákoch Xiek, tak ani nemusím skúšať..
Navyše zo štylizovania viet na phoronixe (typu "basic video playback") mám silné obavy, že o akcelerácií prehrávania videa v OS ovládačoch môžeme len snívať.
Aj keď mám silné podozrenie, že to bude riešenie typu aj vlk sa nažral..., nechajme sa prekvapiť, je to aspoň nejaký pokrok.
Tiskni
Sdílej: