Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Po úvodnom nadšení ohľadom uvolnenia špecifikácií k ATI kartam sa na phoronixe objavil článok o čo presne ide. O čo? Citujem: "AMD bude poskytovať NDA špecifikácie, open-source knižnicu a nový open-source ovládač ako výsledok".
Ak niekto nevie po anglicky, musím to upresniť, že ide o samostatný, základný ovládač a vývoj pôvodného (teda teraz už nového) fglrx bude pokračovať ako closed-source.
V čom je teda problém? NDA špecifikácie. Toto je celkom normálne, väčšina grafických kariet pod linuxom pochádza z NDA špecifikácií. Lenže to je práve ten problém. X-window bol dlho značne zaostalý systém, mnohé karty vedia oveľa viac, ako čo je naprogramované v ovládačoch a ľudia čo to programovali často už dávno s Xkami nemajú nič spoločné. Po uvedení nových API (napr. akcelerácia videa), prípadne keď sa chcete s nejakou kartou "babrať" (lebo sa vám napr. nepáči výkon X architektúry), nemáte nárok, v zdrojakoch nič také nie je, nebola snaha to implementovať, lebo by to nebolo ako použiť. Raz som sa pýtal na IRC chlapíka, že či mi tie špecifikácie len tak pošlú a on sa vyjadril v tom zmysle, že ak nie je moje meno niekde v zdrojákoch Xiek, tak ani nemusím skúšať..
Navyše zo štylizovania viet na phoronixe (typu "basic video playback") mám silné obavy, že o akcelerácií prehrávania videa v OS ovládačoch môžeme len snívať.
Aj keď mám silné podozrenie, že to bude riešenie typu aj vlk sa nažral..., nechajme sa prekvapiť, je to aspoň nejaký pokrok.
Tiskni
Sdílej: