Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Cíl: otevřít vim, vyplnit pár proměnných a zavolat ./generate-invoice.rb faktura-2007010001.rb
a nechat na sebe vyplivnout OpenOfficí 2007010001.ods
.
Postup: V OO.org Calc vyrobit "template" a do vhodných buněk nacpat "proměnné" ve tvaru X_SUBJECT_NAME, X_SUBJECT_ADDRESS1, ...
Potom: Vytvořit v oblíbeném textovém editoru pár řádek, třeba následovně:
NO = "2007010001"
SUBJ_NAME = "Velké s.r.o."
SUBJ_ADDR1 = "Uličnická ulice 42/2"
SUBJ_ADDR2 = "123 00 Praha"
SUB_ICO = "000000000"
SUBJ_DIC = "CZ000000000"
CREATED_ON = "2.5.2007"
PAY_DUE = "16.5.2007"
PAYMENT_TYPE = "Převodem"
TASK_NAME = "Poskytování služeb pochybného charakteru."
TASK_PRICE = 1_000 #CZK
TASK_COUNT = 1
a uložit jako faktura-2007010001.rb
Následně: Stáhněte(prohlédněte si) zdroják generate-invoice.rb, poupravte nastavení cesty a připravte si OO.org Calc šablonu(pro inspiraci: vzorová šablona) a zkuste provést transformaci.
Skara proč? Protože to funguje, pro mé omezené potřeby dokonce docela hezky. Faktury píši ve stejném editoru jako programy, je mi fain a vesele. Do budoucna si lze ušetřit ještě trošku práce, samotná faktura je .rb soubor, který se přímo includuje... Dává to téměř netušené možnosti:).
Limitace: Zatím jen jedna fakturovaná položka(úkon).
Aktualizace 2010: Použijte Fakturoid.
Tiskni
Sdílej: