V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
1) nezálohuješ serversamozrejme zálohujem (akurát zálohu /etc som mal dosť starú a neviem čo presne zálohovať, je niekde kompletný návod ?), avšak obnova niektorých vecí trvá dlho (napr jedna sql tabulka asi týždeň, resp tolko trvalo naimportovanie z CSV)
2) na serveru provozuješ debian testingáno, LTSP server sa bez X robí dosť ťažko...
3) na serveru provozuješ grafické prostředí
ad 1) Zlobíš se, že neumíš zazálohovat uživatelské nastavení a v zápětí obnovit?áno, obnova ma nedostala do toho istého prostredia/stavu (napr nešlo prepínať klávesnicu). to že nefungovalo preklopenie starých konfigurákov KDE3 to KDE4 na neprekvapilo (akurát to bol štartér ďalších krokov)
ad 3) To je vtip? Jestli ano, tak moc povedený není, jinak viz bod 4nie je to vtip. načo program kopíruje čosi z /usr/share alebo /etc ? (hovorím o stave keď nemením defaulné nastavenia). blbosti typu posledné otvorené súbory v OOo môžu byť dakde v ~/var (ak by čosi také existovalo)
Jinak nevím, jak sleduješ novinky, ale Gnome 3 není ani omylem přechod typu KDE3-KDE4. To je jen bulvární přehnaný žvást. Zjisti si fakta a až pak plkejtuším že sú to iba fámy, ale človek nikdy nevie...
ad [1] je dobry, kdyz jeden program pouziva jeden adresar pro konfiguraci, napr. WindowMaker ma ~/GNUstep/Defaults. Ale treba pro gnome jsem taky musel zalohovat asi 5 adresaru, ale to je zrejme tim, ze gnome je gpanel a k tomu metacity a mozna jeste neco dalsiho. Proste slozitejsi system (GUI desktopu) pouziva vic ruznych programu, neni to jednolitej celek. Pak je vyhoda, ze to muzes kombinovat ruzne mezi sebou.v /etc je relatívny poriadok, vcelku viem kde čo hľadať. v ~ je to úplný bordel, ~/etc by sa oveľa ľahšie zálohovalo
ad [2] ~/tmp si muzes vytvorit, mam dojem, ze nektery programy i podporujou ENV promennou, kde se da rict, kam zapisovat. Vetsinou je ale dobry to nechat na /tmp (casto to totiz system pri bootu maze, takze se o to nemusis v ~/tmp starat). A programy porad neco zapisujou, protoze jsou slozity a udrzujou historii, co se s nima deje, aby po padu dokazali poznat, co se delo naposled a nabidnout ti obnoveni. Napr. Firefox umi otevrit prohlizene stranky po padu, OpenOffice.org to same s dokumenty.skôr som myslel oddeliť nastavenia (etc) od variabilných vecí (var, napr posledné otvorené veci) a úplného tmp (napr xfce nadáva že nemôže otvoriť .config/čosi.tmp)
ad [3] to ze musis zeptat vzdy tvurcu programu, ale rekl bych, ze ve vetsine pripadu to tak funguje. Ono to jde jeste dal. Napr. gdm pouziva default konfiguraci z /usr/share/gdm z do /etc/X11/gdm pises jenom zmeny. WindowMaker ma taky vsechnu vychozi konfiguraci v /etc/X11/WindowMaker a do ~/GNUstep/Defaults se ukladaji pouze zmeny. Bohuzel nektery programy provedou spoustu zmen oproti originalu. No a nektery proste konfiguraci zkopirujou, protoze je to samozrejme jednodussi, nacist konfiguraci z jednoho souboru, nez to nacitat z nekolika ruznych a mergovat zmeny. Nekdy se proste pouziva sdileny nastaveni, jindy se pouziva sablona. Obchazet samozrejme uzivatele nemusis, jestli pouzivas LTSP, tak snad mas vsechny home na jednou serveru, ne? A i kdyby ne, tak pres ssh se muzes pripojit na stanice.hej, to nadavam na tvorcov programov (tu to asi nevyriešime ale zanadávať si môžme :) ). Ak chcem pridať ovládanie hlasitosti do panelu musím poobchádzať užívateľov a vyklikať, alebo najísť v ktorom konfiguráku to je a nejak ho hromadne pomeniť (a dúfať že bude fungovať). Kopírovať užívateľské konfiguráky je problém, musím dosť riešiť čo nekopírovať (čo ma napadá napr mená a heslá na poštu/jabber/cvs/..., cookies, ssh veci).
ad [4] jako vlastnik souboru mas pravo w vzdykým som na to došiel... a doteraz s tým nesúhlasím.
ad [6] pokud neco zmenis rucne v /etc/cups/*, tak to neni opravdu dobry, protoze cups si to spravuje sam pres web rozhrani, ikdyz je to divny, myslim, ze to mel prebrat. Kdy presne to prepisuje ty konfiguraky? nejde tisknout? zkus neco poslat primo na port ty tiskarny, jestli to jde. Pak se mrknu do logu cups, jestli tam neni nejaka hlaska o chybe v konverzi PS do tiskarny.CUPS to prepisuje asi každých 20min (napr teraz zmenil printers.conf a to sa nič nedialo...
ad [7] ... Problem je, ze proste urcity objekty maji focus a tam funguji nektery veci jinak nez v jinym objektu. Napr. ve firefoxu v URL radce znamenaji sipky dolu a nahoru pohyb v historii. Ale kdyz focus presunes do objektu stranky, tak to znamena posun. To je proste funkce.mám notebook a malý touchpad, klávesnica je pohodlnejšia... preformulujem: nadávam na "nelogické" zmeny focusu (po entere v url má focus ísť na stránku), a spomínam na príjemné klávesové skratky na ktoré som si zvykol v konq (a ktoré v iných browseroch nie sú default).
ad [8] to jako, ze pocitac bezi a najednou z niceho nic behem prace se uspi? Tak to bych sel asi ten HW reklamovat, protoze takhle to fungovat nema. Uspavani ma fungovat pouze pokud se nic nedeje (zadna cinnost na mysi a klavasnici) a to se pak da nastavit, ale obvykle tohle nastavuje OS a ne BIOS.uspal sa pri reštartnutí X. momentálne (systém pokus-omyl) funguje ako chcem, musím si zapísať nastavenie biosu. problém bol že tam bola možnosť suspendovať do "auto/s1/s3" a nebolo tam nikdy.
ja@hades ~ $ touch test ja@hades ~ $ chmod 666 test ja@hades ~ $ echo "pokus 1" > test ja@hades ~ $ cat test pokus 1 ja@hades ~ $ chmod 444 test ja@hades ~ $ echo "pokus 2" > test bash: test: Prístup odmietnutý ja@hades ~ $ cat test pokus 1 ja@hades ~ $
Nevím, že by v základních právech unixu byl speciální flag pro mazání souborů. Že by to bylo tím, že je to všechno seskupené pod zápisem?man chattr: A file with the `i' attribute cannot be modified: it cannot be deleted or renamed, no link can be created to this file and no data can be written to the file. Only the superuser or a process possessing the CAP_LINUX_IMMUTABLE capability can set or clear this attribute.
Tiskni
Sdílej: