abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:33 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:22 | IT novinky

    Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    včera 02:33 | Nová verze

    Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 01:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 16:33 | Zajímavý software

    Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 12:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 02:33 | Nová verze

    Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.7. 01:33 | Komunita

    Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.7. 16:55 | Nová verze

    Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 353 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    Max avatar 29.10.2009 10:06 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačové trampoty tohto polroka
    Jestli to teda dobře chápu, tak :
    1) nezálohuješ server
    2) na serveru provozuješ debian testing
    3) na serveru provozuješ grafické prostředí

    ad 1) Zlobíš se, že neumíš zazálohovat uživatelské nastavení a v zápětí obnovit? Nebo obnovuješ configy ze starého distra do nového (o dost novější verze s novými programy)?
    ad 2) Prečo by to mělo existovat? Nejsem si zcela jist, zda vůbec chápeš, jak linuch fachčíkuje.
    ad 3) To je vtip? Jestli ano, tak moc povedený není, jinak viz bod 4
    ad 4) Těžko realizovatelné, symlink by možná fachčil, ale chmod 444 ti z těch souborů udělá readonly, čímž znemožní zápis pro uživatele a tak to nefachčí. Prostředí si vytvářejí občas dočasné soubory v těch svých configách a možná aktualizují ještě nějaké info o prostředí, těžko říct, je to různé. Každopádně u prostředí KDE, Gnome, Xfce bych čekal, že read-only přístup nepůjde ani omylem, ale když by jsi zkusil třeba fluxbox, tak by to jít mohlo ;-). Jinak pokud chceš všem stejné nastavení, tak proč jim ho při přihlášení automaticky nekopíruješ z nějakého místa? Vždy po přihlášení by se nastavení přepsalo tím aktuálním, nebo stačí jen spouštět na ně třeba rsync (dát jim do .bashrc rsync pro vybrané nastavení-nebo společný .bashrc, aby jsi to nemusel nastavovat všem zvlášť) Je opravdu hodně způsobů, jak to udělat.
    ad 5) Používáš testing a dívíš se, proč to padá? Nebo se divíš tomu, že neumíš najít problém? (logy, debug apod.?)

    Jinak nevím, jak sleduješ novinky, ale Gnome 3 není ani omylem přechod typu KDE3-KDE4. To je jen bulvární přehnaný žvást. Zjisti si fakta a až pak plkej ;-)
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    29.10.2009 11:25 michal00 | skóre: 14 | blog: OpenStreetMap
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačové trampoty tohto polroka
    1) nezálohuješ server
    samozrejme zálohujem (akurát zálohu /etc som mal dosť starú a neviem čo presne zálohovať, je niekde kompletný návod ?), avšak obnova niektorých vecí trvá dlho (napr jedna sql tabulka asi týždeň, resp tolko trvalo naimportovanie z CSV)
    2) na serveru provozuješ debian testing
    3) na serveru provozuješ grafické prostředí
    áno, LTSP server sa bez X robí dosť ťažko...
    ad 1) Zlobíš se, že neumíš zazálohovat uživatelské nastavení a v zápětí obnovit?
    áno, obnova ma nedostala do toho istého prostredia/stavu (napr nešlo prepínať klávesnicu). to že nefungovalo preklopenie starých konfigurákov KDE3 to KDE4 na neprekvapilo (akurát to bol štartér ďalších krokov)
    ad 3) To je vtip? Jestli ano, tak moc povedený není, jinak viz bod 4
    nie je to vtip. načo program kopíruje čosi z /usr/share alebo /etc ? (hovorím o stave keď nemením defaulné nastavenia). blbosti typu posledné otvorené súbory v OOo môžu byť dakde v ~/var (ak by čosi také existovalo)
    Jinak nevím, jak sleduješ novinky, ale Gnome 3 není ani omylem přechod typu KDE3-KDE4. To je jen bulvární přehnaný žvást. Zjisti si fakta a až pak plkej ;-)
    tuším že sú to iba fámy, ale človek nikdy nevie...
    29.10.2009 10:24 CET
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačové trampoty tohto polroka
    ad [1] je dobry, kdyz jeden program pouziva jeden adresar pro konfiguraci, napr. WindowMaker ma ~/GNUstep/Defaults. Ale treba pro gnome jsem taky musel zalohovat asi 5 adresaru, ale to je zrejme tim, ze gnome je gpanel a k tomu metacity a mozna jeste neco dalsiho. Proste slozitejsi system (GUI desktopu) pouziva vic ruznych programu, neni to jednolitej celek. Pak je vyhoda, ze to muzes kombinovat ruzne mezi sebou.

    ad [2] ~/tmp si muzes vytvorit, mam dojem, ze nektery programy i podporujou ENV promennou, kde se da rict, kam zapisovat. Vetsinou je ale dobry to nechat na /tmp (casto to totiz system pri bootu maze, takze se o to nemusis v ~/tmp starat). A programy porad neco zapisujou, protoze jsou slozity a udrzujou historii, co se s nima deje, aby po padu dokazali poznat, co se delo naposled a nabidnout ti obnoveni. Napr. Firefox umi otevrit prohlizene stranky po padu, OpenOffice.org to same s dokumenty.

    ad [3] to ze musis zeptat vzdy tvurcu programu, ale rekl bych, ze ve vetsine pripadu to tak funguje. Ono to jde jeste dal. Napr. gdm pouziva default konfiguraci z /usr/share/gdm z do /etc/X11/gdm pises jenom zmeny. WindowMaker ma taky vsechnu vychozi konfiguraci v /etc/X11/WindowMaker a do ~/GNUstep/Defaults se ukladaji pouze zmeny. Bohuzel nektery programy provedou spoustu zmen oproti originalu. No a nektery proste konfiguraci zkopirujou, protoze je to samozrejme jednodussi, nacist konfiguraci z jednoho souboru, nez to nacitat z nekolika ruznych a mergovat zmeny. Nekdy se proste pouziva sdileny nastaveni, jindy se pouziva sablona. Obchazet samozrejme uzivatele nemusis, jestli pouzivas LTSP, tak snad mas vsechny home na jednou serveru, ne? A i kdyby ne, tak pres ssh se muzes pripojit na stanice.

    ad [4] jako vlastnik souboru mas pravo w vzdy. nektery programy muzou akorat varovat, ze neni priznak "w", ale vetsinou se to da pretizit. To je proste neco podobnyho jako read-only atribut ve windows. Proste je to jenom priznak. U skupiny a other uz to ale takhle neplati - pokud skupina a other nema "w", tak proste nic nezapise. Pokud chces teda udelat soubor bez moznosti zapisu pro obyc uzivatele, dej mu 444 a zmen vlastnika. Pak bude moci kazdy cist, ale zapisovat pouze root (a vlastnik). Ano, do /etc/resolv.conf zapisuje dhcp, pokud mas dhcp aktivni, ale v debianu se pouziva dhclient, kterej se da docela dobre nastavit, co se ma z dhcp serveru ziskavat, potom taky jestli chces nejaky hodnoty vlozit pred nebo za ty z dhcp ziskany, takze klidne muzes dhcp nechat zapisovat. Dyztak dej vedet, co presne potrebujes zapisovat. V nejhorsim pripade se to da resit skriptem primo z dhclienta, ale rekl bych, ze to pujde i pomoci voleb v configu.

    ad [5] sorry, ale jestli je to testing nebo unstable, tak na to si nemuzes stezovat. Muzes akorat chvalit, ze ti pred tim testing/unstable bezel bez problemu. Ale jinak to nepouzivam, takze nemam zkusenosti, takze presne neporadim. Zkus mrknout do logu, proc ten X server pada.

    ad [6] pokud neco zmenis rucne v /etc/cups/*, tak to neni opravdu dobry, protoze cups si to spravuje sam pres web rozhrani, ikdyz je to divny, myslim, ze to mel prebrat. Kdy presne to prepisuje ty konfiguraky? nejde tisknout? zkus neco poslat primo na port ty tiskarny, jestli to jde. Pak se mrknu do logu cups, jestli tam neni nejaka hlaska o chybe v konverzi PS do tiskarny.

    ad [7] hehe, kdyz byl linux jenom cmd line, tak lidi rikali, ze linux je jenom prikazova radka. ted je to gui s mysi a ty si stezujes?:) Sorry, ale to je vyvoj. Ovladat pocitac mysi (ukazovat na obrazovce a pak jenom kliknout) je jednodussi, nez zjistovat klavesovy zkratky. dalsi stupen toho vyvoje jsou dotykovy panely, kde ukazuje rovnou prstem. to chces taky zrusit?:) Problem je, ze proste urcity objekty maji focus a tam funguji nektery veci jinak nez v jinym objektu. Napr. ve firefoxu v URL radce znamenaji sipky dolu a nahoru pohyb v historii. Ale kdyz focus presunes do objektu stranky, tak to znamena posun. To je proste funkce. Pokud chces ciste programy ovladane klavesami, tak se jich par najde. Dokonce existuje i window manager, kterej se ovlada pouze klavesami, je to jeden z tech minimalistickejch, ted nevim, jestli pekwm nebo neco jinyho.

    ad [8] to jako, ze pocitac bezi a najednou z niceho nic behem prace se uspi? Tak to bych sel asi ten HW reklamovat, protoze takhle to fungovat nema. Uspavani ma fungovat pouze pokud se nic nedeje (zadna cinnost na mysi a klavasnici) a to se pak da nastavit, ale obvykle tohle nastavuje OS a ne BIOS.
    29.10.2009 11:56 michal00 | skóre: 14 | blog: OpenStreetMap
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačové trampoty tohto polroka
    ad [1] je dobry, kdyz jeden program pouziva jeden adresar pro konfiguraci, napr. WindowMaker ma ~/GNUstep/Defaults. Ale treba pro gnome jsem taky musel zalohovat asi 5 adresaru, ale to je zrejme tim, ze gnome je gpanel a k tomu metacity a mozna jeste neco dalsiho. Proste slozitejsi system (GUI desktopu) pouziva vic ruznych programu, neni to jednolitej celek. Pak je vyhoda, ze to muzes kombinovat ruzne mezi sebou.
    v /etc je relatívny poriadok, vcelku viem kde čo hľadať. v ~ je to úplný bordel, ~/etc by sa oveľa ľahšie zálohovalo
    ad [2] ~/tmp si muzes vytvorit, mam dojem, ze nektery programy i podporujou ENV promennou, kde se da rict, kam zapisovat. Vetsinou je ale dobry to nechat na /tmp (casto to totiz system pri bootu maze, takze se o to nemusis v ~/tmp starat). A programy porad neco zapisujou, protoze jsou slozity a udrzujou historii, co se s nima deje, aby po padu dokazali poznat, co se delo naposled a nabidnout ti obnoveni. Napr. Firefox umi otevrit prohlizene stranky po padu, OpenOffice.org to same s dokumenty.
    skôr som myslel oddeliť nastavenia (etc) od variabilných vecí (var, napr posledné otvorené veci) a úplného tmp (napr xfce nadáva že nemôže otvoriť .config/čosi.tmp)
    ad [3] to ze musis zeptat vzdy tvurcu programu, ale rekl bych, ze ve vetsine pripadu to tak funguje. Ono to jde jeste dal. Napr. gdm pouziva default konfiguraci z /usr/share/gdm z do /etc/X11/gdm pises jenom zmeny. WindowMaker ma taky vsechnu vychozi konfiguraci v /etc/X11/WindowMaker a do ~/GNUstep/Defaults se ukladaji pouze zmeny. Bohuzel nektery programy provedou spoustu zmen oproti originalu. No a nektery proste konfiguraci zkopirujou, protoze je to samozrejme jednodussi, nacist konfiguraci z jednoho souboru, nez to nacitat z nekolika ruznych a mergovat zmeny. Nekdy se proste pouziva sdileny nastaveni, jindy se pouziva sablona. Obchazet samozrejme uzivatele nemusis, jestli pouzivas LTSP, tak snad mas vsechny home na jednou serveru, ne? A i kdyby ne, tak pres ssh se muzes pripojit na stanice.
    hej, to nadavam na tvorcov programov (tu to asi nevyriešime ale zanadávať si môžme :) ). Ak chcem pridať ovládanie hlasitosti do panelu musím poobchádzať užívateľov a vyklikať, alebo najísť v ktorom konfiguráku to je a nejak ho hromadne pomeniť (a dúfať že bude fungovať). Kopírovať užívateľské konfiguráky je problém, musím dosť riešiť čo nekopírovať (čo ma napadá napr mená a heslá na poštu/jabber/cvs/..., cookies, ssh veci).
    ad [4] jako vlastnik souboru mas pravo w vzdy
    kým som na to došiel... a doteraz s tým nesúhlasím.
    ad [6] pokud neco zmenis rucne v /etc/cups/*, tak to neni opravdu dobry, protoze cups si to spravuje sam pres web rozhrani, ikdyz je to divny, myslim, ze to mel prebrat. Kdy presne to prepisuje ty konfiguraky? nejde tisknout? zkus neco poslat primo na port ty tiskarny, jestli to jde. Pak se mrknu do logu cups, jestli tam neni nejaka hlaska o chybe v konverzi PS do tiskarny.
    CUPS to prepisuje asi každých 20min (napr teraz zmenil printers.conf a to sa nič nedialo...
    ad [7] ... Problem je, ze proste urcity objekty maji focus a tam funguji nektery veci jinak nez v jinym objektu. Napr. ve firefoxu v URL radce znamenaji sipky dolu a nahoru pohyb v historii. Ale kdyz focus presunes do objektu stranky, tak to znamena posun. To je proste funkce.
    mám notebook a malý touchpad, klávesnica je pohodlnejšia... preformulujem: nadávam na "nelogické" zmeny focusu (po entere v url má focus ísť na stránku), a spomínam na príjemné klávesové skratky na ktoré som si zvykol v konq (a ktoré v iných browseroch nie sú default).
    ad [8] to jako, ze pocitac bezi a najednou z niceho nic behem prace se uspi? Tak to bych sel asi ten HW reklamovat, protoze takhle to fungovat nema. Uspavani ma fungovat pouze pokud se nic nedeje (zadna cinnost na mysi a klavasnici) a to se pak da nastavit, ale obvykle tohle nastavuje OS a ne BIOS.
    uspal sa pri reštartnutí X. momentálne (systém pokus-omyl) funguje ako chcem, musím si zapísať nastavenie biosu. problém bol že tam bola možnosť suspendovať do "auto/s1/s3" a nebolo tam nikdy.
    29.10.2009 13:02 ja
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačové trampoty tohto polroka
    ad [4] jako vlastnik souboru mas pravo w vzdy

    Si si 100% isty?!
    ja@hades ~ $ touch test
    ja@hades ~ $ chmod 666 test
    ja@hades ~ $ echo "pokus 1" > test
    ja@hades ~ $ cat test
    pokus 1
    ja@hades ~ $ chmod 444 test
    ja@hades ~ $ echo "pokus 2" > test
    bash: test: Prístup odmietnutý
    ja@hades ~ $ cat test
    pokus 1
    ja@hades ~ $
    
    29.10.2009 13:27 michal00 | skóre: 14 | blog: OpenStreetMap
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačové trampoty tohto polroka
    rm test; echo "pokus 1" > test

    alebo

    echo "pokus 2" > test2; mv -f test2 test

    zafunguje, typujem ze kedze ">" nefunguje je vec bashu (mozno zsh, sh sa sprava inak).
    29.10.2009 13:46 ja
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačové trampoty tohto polroka
    Ty co splietas?! Bavime sa o prave vlastnika zapisovat do suboru alebo o prave vlastnika mazat?!
    29.10.2009 14:01 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačové trampoty tohto polroka
    Nevím, že by v základních právech unixu byl speciální flag pro mazání souborů. Že by to bylo tím, že je to všechno seskupené pod zápisem? ;-)
    Baník pyčo!
    Heron avatar 29.10.2009 14:46 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačové trampoty tohto polroka
    Tato diskuse je poněkud zmatená.

    Práva platí směrem dovnitř. Tedy právo w na soubor znamená, že je možné měnit obsah daného souboru. Pokud právo w nemá, nelze jej měnit.

    O tom, jestli půjde soubor zmazat rozdhoují práva na nadřízený adresář. Pokud tam máte w, lze mazat a vytvářet soubory jak se vám zlíbí.
    29.10.2009 15:01 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačové trampoty tohto polroka
    Díky za vysvětlení :-).
    Baník pyčo!
    30.10.2009 08:41 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačové trampoty tohto polroka
    Nevím, že by v základních právech unixu byl speciální flag pro mazání souborů. Že by to bylo tím, že je to všechno seskupené pod zápisem? ;-)
    man chattr:

    A file with the `i' attribute cannot be modified: it cannot be deleted or renamed, no link can be created to this file and no data can be written to the file. Only the superuser or a process possessing the CAP_LINUX_IMMUTABLE capability can set or clear this attribute.
    2.11.2009 13:03 michal00 | skóre: 14 | blog: OpenStreetMap
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačové trampoty tohto polroka
    [6] cups: bolo treba vo webovom rozhraní zmazať a pridať tú istú tlačiareň. stredovek...
    29.10.2009 13:43 JS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Počítačové trampoty tohto polroka
    Ja naprosto souhlasim s tou casti o usporadani ~. Naprosto nechapu, proc to v LSB neni definovane jak rikate, pripadne .etc/.tmp/.var.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.