Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
JSF umožňuje nastavit u pravidla navigace element <redirect />. Manuály zmiňují, že se to hodí v případě, že volání provádí např. zápis do databáze (redirect se provede až při zobrazování následující stránky), takže pokud uživatel stiskne F5, neprovede se zápis dvojmo. Užitečné to také může být, pokud chcete, aby bylo možné na výslednou stránku vytvořit bookmark - URL v adresním řádku skutečně vede na zobrazenou stránku (a ne na předchozí). Samostatnou kapitolou je autorizace - ověřování přístupu k jednotlivým stránkám (o tom možná někdy příště).
Co ovšem příručky nezdůrazňují (a mě nenapadlo) - pokud se použije redirect, jedná se o nový request, který neobsahuje předávané parametry. Takže jsem strávil půlden hloubáním nad skutečností, že se mi prostě neinicializují parametry pro výslednou stránku. Výsledně tak lze redirect použít pouze v případě, že zobrazovaná stránka nezávisí na stránce předchozí.
Vcelku krátce po započetí práce na aplikaci se mi začaly na konzoli objevovat takovéto hlášky:
5578 WARN org.apache.commons.digester.Digester - [ConverterRule]{faces-config/converter} Merge(null,java.math.BigDecimal) 5594 WARN org.apache.commons.digester.Digester - [ConverterRule]{faces-config/converter} Merge(null,java.math.BigInteger) 5641 WARN org.apache.commons.digester.Digester - [ComponentRule]{faces-config/component} Merge(org.apache.myfaces.HtmlCommandButton) 5641 WARN org.apache.commons.digester.Digester - [ComponentRule]{faces-config/component} Merge(org.apache.myfaces.HtmlCommandLink) 5641 WARN org.apache.commons.digester.Digester - [ComponentRule]{faces-config/component} Merge(org.apache.myfaces.HtmlDataTable) 5672 WARN org.apache.commons.digester.Digester - [ComponentRule]{faces-config/component} Merge(org.apache.myfaces.HtmlInputHidden) 5672 WARN org.apache.commons.digester.Digester - [ComponentRule]{faces-config/component} Merge(org.apache.myfaces.HtmlInputText) 5672 WARN org.apache.commons.digester.Digester - [ComponentRule]{faces-config/component} Merge(org.apache.myfaces.HtmlInputTextarea) atd.
Důvod je jednoduchý. Před časem jsem začal programovat ve frameworku JSF. Občas se zarazím na problémech, které řeším dlouho a nemohu k nim najít žádné rady, nebo tyto rady nepomáhají. Časem jsem získal pocit, že když takový problém vyřeším, mohl bych se o řešení podělit a pomoci tak někomu jinému. Takže sem chci psát své zkušenosti s tímto prostředím (a časem případně i s jinými). Jestli tak budu opravdu činit a jestli to někomu k něčemu bude, to se ukáže časem. Zatím tu zkusím postupně popsat problémy z poslední doby.