Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
fglrx sa na fedoru 7 da nainstalovat (verzia 8.37), ale problem je, ze nechodi, a je to problem ati.Pokud verze 8.37 nechodí s fedoru 7, tak je to problém fedory a nikoliv ATI. Oni (fedora) jsou ti, kdo mají zajistit, že spolu dodávané softwarové komponenty budou fungovat. Je to jeden ze základních smyslů distribucí.
fglrx není dodávaná komponenta. fglrx je hnusný proprietární driver.Tak ať si napíšou na titulní stránku a do splash screenu instalátoru velkým červeným písmem něco ve smyslu: "Milí uživatelé novějších karet ATI a nVidia, my na vás kašleme." Pak to bude fér. Jenže oni se preznetují jako jednoduché desktopové distro pro začátečníky a přitom tam nemají ošetřené základní věci. Tudíž neplní základní smysl distribuce.
Z argumentace, že Fedora měla s vydáním počkat, než si ATI usmyslí opravit svoje binární smetí, je vidět, jak proprietární drivery škodí vývoji.To je teda argument jako stehno. To už tam můžou rovnou dát třeba aflaverzi Xorg nebo nějakou totální preverzi kernelu, co bude každou chvíli padat a budou tam zásadní bugy. Proč čekat, až to někdo dodělá, že ano?
No jak je to s podporou Atin je myslím všeobecně známé. Mně osobně nevadí, že to vyšlo dříve a bez jejich podpory. Čekat na Ati podle mne nejde (to by Fedora třeba vůbec nevyšlaA proč by měli na něco čekat? Když sestavuju distribuci, tak tam snad dávám komponenty, které aktuálně mám a fungují?! A pokud tam chci mermomocí nacpat poslední Xorg o kterém vím, že s tím a tím ovladačem nefunguje, tak přece není problém do repozitáře přibalit i straší a funkční verzi a patřičně upravit závislosti. Inteligentní distribuce to takhle řeší.)
A když vyšla bez driverů je alespoň jasné kde je problém (nVidia funguje dobře).Problém je zjevně ve fedoře, protože v jiných distribucích to funguje. Zrovna tento týden jsem instaloval arch s fglrx a jede to jako po másle. Totéž gentoo.
Jenže oni se preznetují jako jednoduché desktopové distro pro začátečníky a přitom tam nemají ošetřené základní věci.Kde to takhle prezentují? Na webu Fedora Project tedy rozhodně ne: The goal of Fedora is the rapid progress of free and open source software and content. Public forums. Open processes. Rapid innovation. Meritocracy and transparency. All in pursuit of the best operating system and platform that free software (http://www.fsf.org/licensing/essays/free-sw.html) can provide. Vždycky jsem bral Fedoru jako "cutting-edge distribuci", tedy za takovou, která přináší nové věci - sice již v poměrně dobré stabilitě, ale ne vždy plně vyladěné. Kdo má zájem o stabilní distribuci stejné konstrukce, ať používá RHEL nebo CentOS.
Je mi líto uživatelů, co jsou závislí na proprietárních driverech, ale nevím, proč by kvůli nim měli být omezováni ostatní.
Na tu hlavu si serou sami.
Je mi líto uživatelů, co jsou závislí na proprietárních driverech,Takových je ale bohužel většina.
ale nevím, proč by kvůli nim měli být omezováni ostatní.A čím prosím pěkně fedora omezí ostatní uživatele, když dá do distribuce otestovanou verzi xorg a fglrx? To by mě tedy opravdu zajímalo.
Znovu opakuju, že Fedora nedistribuuje fglrx v žádné otestované (jako kdyby taková existovala) ani neotestované verzi. Fedora neobsahuje proprietární software.
X.org server 1.3 obsahuje novinky, na které se mnozí uživatelé svobodných systémů těšili. Vývoj svobodného software má u Fedory vždycky prioritu.
A když totéž udělá božská nVidia, tak co?"Božská nVidia" podporuje vývoj svobodného ovladače
nv
- takže i když nelze využít 3D hardwarovou akceleraci, grafika funguje i bez "proprietárního svinstva". Já vím, pro ATI je také nějaký takový driver, ale nejsem příliš přesvědčen o tom, že jeho vývoj ATI nějak podporuje.
Kromě toho existuje projekt Nouveau, který sice není spojen s firmou nVidia, ale dává velké naděje na otevřený ovladač pro tyto karty.
"Božská nVidia" podporuje vývoj svobodného ovladače nv
- takže i když nelze využít 3D hardwarovou akceleraci, grafika funguje i bez "proprietárního svinstva". Já vím, pro ATI je také nějaký takový driver, ale nejsem příliš přesvědčen o tom, že jeho vývoj ATI nějak podporuje.
LOL. Ten "také nějaký takový driver" pro ATI tu byl mnohem dřív než nv, podporuje karty od Mach64 po X850 včetně 3D akcelerace a brzy bude zřejmě podporvat i novější modely (velmi pravděpodobně mnohem dřív, než něco použitelného vypadne z Nouveau) a dost podstatná část kódu pro radeon (včetně 3D) je postavená právě na zdrojácích pro R200, které uvolnila samotná ATI.
Dokonce by se dalo říct, že pokud někdo chce kartu se slušným výkonem ve 3D (což intel nemá ani omylem) a plně podporovanou opensource ovladači, tak jinou možnost než ATI nemá.
este keby to tak bola pravda - ten notebook ma 1GB a stoji o podstatne viac. navyse ta ATI degraduje pouzitelnost s linuxom, takze zaplati viac penazi za mensiu kvalitu. a potom ked rozbehne ten driver, bude riesit suspend. to bude zase kopec zabavy...Ten notebook mám a žádné degradace jsem si nevšiml. Mimochodem, na suspendu celkem není co řešit - snad jedině kromě výběru implementace.
s2ram
chodí pěkně.
ked to vravis tak ti teda verim :) ale nie je tyzdna kedy by som necital ako niekto preklina ATINo, musím příznat že jsem byl trochu nervózní, ale překvapení bylo spíše příjemné. Rozhodně se to nedá srovnávat s S3 v mém starém notebooku. Intel je na tom dnes možná dobře, ale co já pamatuji, tak s intel grafikami bývala také zábava.
s2ram je fakt dobre, funguje ti aj nieco ine? 'echo mem > /sys/power/state' bez akejkolvek pripravy?Ne. Teď jsem to zkusil a neprobudí se korektně. Stejně používám takřka výhradně hibernaci (s2disk).
Ahoj, mate niekto skusenosti s tymto notebookom(9450HAG) v kombinacii Debian, popripade *buntu, mandriva? v dohladnej dobe planujem jeho kupu a dost sa obavam tej grafickej karty, hlavne ovladacov. s 3D desktopom som sa uz rozlucil, ale nerad by som sa stretol s podobnymi problemami ako v zapisku. potrebujem ho hlavne na pracu, na pokusy mam skreckov :).vdakaMandriva nevím, Debian etch nevím, starší debiany a Ubuntu v pohodě.
Tiskni
Sdílej: