Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Problémem E5200 je, že nepodporuje virtualizaci, na kterou bych se rád vrhnul. Otázka je co s tím?Mam kombinaciu E5200 + P31 + nV9400 + 2G RAM a virtualizacia beha jedna radost (Virtualbox) - skusal som aj AMD s HW podporou virtualizacie ale rozdiel vykonu s zapnutou HW virtualizaciou som na guestoch nebadal... Aku virtualizaciu (coho a na co (co budes virtualizovat na ake ulohy)) chces prevadzkovat?
Zvažoval jsem že se začnu hrabat v KVM. A právě k tomu by to bylo potřeba. Zkušenosti s Virtualboxem mám veskrze pozitivní.
Na SATA 6 si ještě dlouho počkáš. Deska s HD4xxx je mi k hovnu, protože do HTPC je to nepoužitelné. Fglrx příšerné, OSS drivery nepoužitelné. Takový grafický chip je vpočítači zcela k ničemu. Možná někdy v budoucnu. U AMD je taky průser s chipsety. SB450 byl zmetek, SB600 zmetek, SB700 zmetek a jak totak vypadá i SB750 je zmetek. Jeho nízký výkon se řeší i na foru Phoronixu. Tady bych skutečně šáhl pro Intel G45 nebo nVidia 8200/8300, které jsou pro Linux HTPCvůbec nejlepší.
Právě ty 4 jádra by mohly být u AMD cenově velmi zajímavé - uvidíme, kolik bude tát Core i7 do LGA1156 i s deskou. Každopádně bych do AMD chipsetu asi nešel. nForce mi přijdou o třídu lepší.
Phenom + Mobo by mě vyšel na 6000,- to je zhruba 3,500 příplatek (když počítám s bazarem pro stávající sestavu). Q9550 stojí 5000,-
Uvažoval jsem spíše ty Athlony. Přece jenom procesor s TDP > 70W v počítači snad ani nechci. Q8400 by mohla být zajímavý. V případě Quadcore jsem ale uvažoval o tom, že jstli udělat takovouto změnu, pak snad už na socketu, který má budoucnost - AM3 nebo LGA1156.
Já bych se na to vybodl. Když se vžiju do vašich bot, tak mi vůbec nic nechybí. Na co si domů tahat harampádí typu "domácí server".
Kdo si hraje nezlobí
Tiez si bojovnik proti krize? :.-)
Tiskni
Sdílej: