sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Nejlépe fungující demokratickou institucí v ČR je zdá se ústavní soud. Již dlouhodobě lze sledovat, že se ústavní soud stává posledním obráncem demokracie před zvůlí našich v mnoha ohledech zcela vygumovaných zákonodárců. Nyní ústavní soud pozastavil rozhodnutí prezidenta o vypsání voleb a já tleskám. Né snad proto, že bych měl radost z toho, že nebudou volby. Ale proto, že tento krok byl naprosto nutný, nepříjemný, nepopulární leč správný, a ústavní soud se ho nebál udělat. Ústavní soud tedy i nadále nepodléhá politické objednávce ale pracuje vysoce profesionálně.
Skoro každý týden potkám nějaký promyšlený reklamní Ubuntu krasožvást. Už to zásadně ignoruji, ale to co vyplodil pan Bednář na Rootu, to překonalo všechny dosavadní meze. Ubuntu je tam vykreslováno jako spasitel a sjednotitel Linuxu, který většinu zbloudilých oveček včetně těch corporate přivede do stáje Cannonicalu. Nebudu polemizovat nad naivním nadšením pana Bednáře pro blbuntu. Ale jestli bude někdy Ubuntu stejdnotitelem Linuxu, tak to bude pro tento OS pohřeb. Linux sponzorují, financují a vyvíjí úplně jiné společnosti a subjekty a vyvíjejí jej primárně pro sebe. Red Hat ani Novell rozhodně nebudou výrábět pro Ubuntu, a jelikož Ubuntu vyvíjí akorát hovno, může být maximálně tak hrobníkem Linuxu, pokud by někdy sebralo zákazníky těm kteří Linux vyvíjejí.
Je zajímavé, kolik vášní vzbudí diskuze o Romské problematice. Přitom nám do evropy probíhá invaze Xenofobní fanatické ideologie, která už z principu nemůže nalézt kompromis či symbiozu s ideologií jinou. Jedná se o Islám. A tak zatím co na Romy tu nadává kde-kdo, určitě se tu najde spousta naivních pseudohumanistů, co bude žvanit hovadity o tom, jak jsou muslimové skvělí lidé a že Islám je mírumilovné náboženství. Dnes jsem na jednom foru narazil na diskuzi k tomuto tématu. Jeden z příspěvků je natolik skvělý, že si ho zde dovolím ocitovat.
Chystám se provést revizi HW vybavení, které mám doma, neboť jsem narazil na určité funkční limity. A když už to budu dělat, vezmu to komplexně. Rád uvítám, když mi poradíte něco ze svých zkušeností.
Když jsem v tomto týdnu viděl malou Natálku, ležící v Ostravské nemocnici, popálenou na 80% těla, brečel jsem. Nezapomenu na ty krásné velké oči, které koukaly na maminku, jako by se snažily jí něco říct...
Nedávno jsem při své cestě internetem narazil na portál BoycottNovell. Jedná se o poměrně poměrně kontroverzní portál, který původně vznikl jako reakce na smlouvu Novellu s Microsoftem. Nejsem právník, ale jako nic netušící koncový uživatel na tomto kroku Novellu s odstupem času nevidím nic špatného kromě faktu, že Microsoft tuto smlouvu občas využívá k demagogickým a lživým prohlášením a šíření FUDu...
Čas od času narazím na zmínku o projektu Debian Desktop, jehož cílem bylo přiblížit Debian také desktopu. Prakticky jediný výstup, který se podařil uvést v život (ale možná nejsem jen správně informován) je grafický instalátor, jehož uvedení v Debianu si dobře pamatuju. Od té doby se mi zdá, že to nějak vyšumělo do ztracena. Je také velmi rozšířený názor, že jeho úlohu převzalo Ubuntu a já jen doufám, že to není pravda, protože takhle si koncept použitelného Linuxového desktopu rozhodně nepředstavuju. Jaký je vlastně status Debian-desktop project? Podle mailing-listu to vypadá, že je tam docela prázdno. :-(