Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Čas od času narazím na zmínku o projektu Debian Desktop, jehož cílem bylo přiblížit Debian také desktopu. Prakticky jediný výstup, který se podařil uvést v život (ale možná nejsem jen správně informován) je grafický instalátor, jehož uvedení v Debianu si dobře pamatuju. Od té doby se mi zdá, že to nějak vyšumělo do ztracena. Je také velmi rozšířený názor, že jeho úlohu převzalo Ubuntu a já jen doufám, že to není pravda, protože takhle si koncept použitelného Linuxového desktopu rozhodně nepředstavuju. Jaký je vlastně status Debian-desktop project? Podle mailing-listu to vypadá, že je tam docela prázdno.
Tiskni
Sdílej:
Použitelný desktop pro obyčejného uživatele asi spíš jako Debian než jako Blbuntu. Na stránkách Debian-desktop jsou uvedeny nějaké cíle. Kolik z nich se podařilo splnit? A nebo byl tento projekt kvůli Ubuntu odpískán? Existuje nějaký organizovaný vztah mezi Debianem a Ubuntu, na základě kterého se rozhodli to vzdát?
A to nestačí GNOME?
(Nic proti, ale tyhle věci psané speciálně pro tu kterou distribuci mi příjdou jako naprostý nesmysl...)
Tak dle mého názoru není cílem tohoto projektu vytvořit kopii Ubuntu se všemi těmi networkmanagery, updatery a pod. Cílem tohoto projektu je přinést do debianu instalátor, uživatelské prostředí (gnome,kde) a k tomu patřičné téma. Dále pak je cílem vytvoření ucelené sady programů pro desktop, které lze v instalátoru zaškrtnout. O programech, které se budou instalovat, pokud uživatel zaškrtne tuto volbu se diskutovalo nedávno na mailing listu.
Ano. Tohle mám přesně na mysli. Bohužel, nedávno jsem zde například zaregistroval info, že Debian má problémy s XFCE (Gnome tedy fakt nemusím).
Takhle jsem to nemyslel. Na Ubuntu mě vadí mnohem závažnější věci, než je volba desktopu.
Kdysi jsem měl Debian s KDE 3 a bylo to zcela bez problémů.
Tohle jsem chtěl vědět. Takto mi to stačí, díky.
Recognizing that both GNOME and KDE as well as many Desktop frameworks like GNUstep, GTK, Qt and others exist, we will support the use of them, and make sure they work well on Debian. KDE and GNOME are the primary choices for a default environment for the end user.KDE má svých problémů dost, ale je v Debianu zařazeno, nicméně případná nefunkčnost asi není toliko problém Debianu
Supporting other desktop environments such as XFCE would be nice as well, depending on developer time and space constraints.problémy s Xfce jsou tedy spíše bokovka, když vyjde čas...
We recognize that there are only two important classes of users: the novice, and the expert. We will do everything we can to make things very easy for the novice, while allowing the expert to tweak things if they like.To si myslím, že se daří... Základní užívání je jednoduché ale nehází klacky pod nohy power-userům Jinak web je celkem neaktualizovaný... Mluví se tam o instalaci Woodyho...