Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Čas od času narazím na zmínku o projektu Debian Desktop, jehož cílem bylo přiblížit Debian také desktopu. Prakticky jediný výstup, který se podařil uvést v život (ale možná nejsem jen správně informován) je grafický instalátor, jehož uvedení v Debianu si dobře pamatuju. Od té doby se mi zdá, že to nějak vyšumělo do ztracena. Je také velmi rozšířený názor, že jeho úlohu převzalo Ubuntu a já jen doufám, že to není pravda, protože takhle si koncept použitelného Linuxového desktopu rozhodně nepředstavuju. Jaký je vlastně status Debian-desktop project? Podle mailing-listu to vypadá, že je tam docela prázdno.
Tiskni
Sdílej:
Použitelný desktop pro obyčejného uživatele asi spíš jako Debian než jako Blbuntu. Na stránkách Debian-desktop jsou uvedeny nějaké cíle. Kolik z nich se podařilo splnit? A nebo byl tento projekt kvůli Ubuntu odpískán? Existuje nějaký organizovaný vztah mezi Debianem a Ubuntu, na základě kterého se rozhodli to vzdát?
A to nestačí GNOME?
(Nic proti, ale tyhle věci psané speciálně pro tu kterou distribuci mi příjdou jako naprostý nesmysl...)
Tak dle mého názoru není cílem tohoto projektu vytvořit kopii Ubuntu se všemi těmi networkmanagery, updatery a pod. Cílem tohoto projektu je přinést do debianu instalátor, uživatelské prostředí (gnome,kde) a k tomu patřičné téma. Dále pak je cílem vytvoření ucelené sady programů pro desktop, které lze v instalátoru zaškrtnout. O programech, které se budou instalovat, pokud uživatel zaškrtne tuto volbu se diskutovalo nedávno na mailing listu.
Ano. Tohle mám přesně na mysli. Bohužel, nedávno jsem zde například zaregistroval info, že Debian má problémy s XFCE (Gnome tedy fakt nemusím).
Takhle jsem to nemyslel. Na Ubuntu mě vadí mnohem závažnější věci, než je volba desktopu.
Kdysi jsem měl Debian s KDE 3 a bylo to zcela bez problémů.
Tohle jsem chtěl vědět. Takto mi to stačí, díky.
Recognizing that both GNOME and KDE as well as many Desktop frameworks like GNUstep, GTK, Qt and others exist, we will support the use of them, and make sure they work well on Debian. KDE and GNOME are the primary choices for a default environment for the end user.KDE má svých problémů dost, ale je v Debianu zařazeno, nicméně případná nefunkčnost asi není toliko problém Debianu
Supporting other desktop environments such as XFCE would be nice as well, depending on developer time and space constraints.problémy s Xfce jsou tedy spíše bokovka, když vyjde čas...
We recognize that there are only two important classes of users: the novice, and the expert. We will do everything we can to make things very easy for the novice, while allowing the expert to tweak things if they like.To si myslím, že se daří... Základní užívání je jednoduché ale nehází klacky pod nohy power-userům Jinak web je celkem neaktualizovaný... Mluví se tam o instalaci Woodyho...