Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Chystám se provést revizi HW vybavení, které mám doma, neboť jsem narazil na určité funkční limity. A když už to budu dělat, vezmu to komplexně. Rád uvítám, když mi poradíte něco ze svých zkušeností.
V současné době mám počítač na platformě Intel E5200 + P45. Grafika samozřejmě nVidia. V domácnosti je jeden notebook, Gigabitový LAN pomocí switche a velmi populární router ASUS WL-500gP. Nejsem rozežraný uživatel, takže počítač mě výkonostně postačuje. Problémem E5200 je, že nepodporuje virtualizaci, na kterou bych se rád vrhnul. Otázka je co s tím?
a) vyměnit procesor za E6300 a využít stávající MB se kterou jsem spokojen.
b) vyměnit procesor za AMD Athlon II či Phenom II a příslušnou základní desku. Otázkou zůstává jakou? AMD nebo nForce? V poslední době se hodně mluví o špatném výkonu jižních můstků AMD (Techreport, Tomshardware, internetová fora)
Výhodou řešení na bázi Intelu je bezbolestná výměna, přechod na AMD by znamenal delší dobu upgradovatelnosti. Otázka je zda to má váhu, když se dá kdykoli vyměnit i deska.
Router ASUS je sice pěkný kousek, ale na český trh přichází Ubiquity Routerstation Pro a tahle kráska je dělaná přímo pro OpenWRT, nemluvě o tom, že výkonotně by měla rozsekat jakoukoli router-krabičku pro masy. Tomuhle kousku asi neodolám. Zajímal jsem se taky o Mikrotik, ale UBNT má gigabit LAN a velmi přijemnou cenu.
Poslední položkou je mini server, který chci mít nezávisle na routeru. Bude se jednat hlavně o storage dat a malý webserver postupným rozšiřováním služeb domácnosti. Velkým lákadlem je Intel D945GSEJT JOHNSTOWN, což je Atom N270 s 945GSE chipsetem a integrovaným 12V DC zdrojem. Spotřeba luxusních 15W, k tomu 2x SATA + 1 miniIDE 44pin. Dá se to strčit do malé krabičky. Na druhou stranu, za tuhle cenu se dá pořídit lušnej Sempron/Celeron nebo dokonce Athlon II s deskou, eventuelně by se dalo využít nadbývající E5200 (pokud bych v desktopu vyměnil pouze procesor). Otázka je kterou cesou se vydat. Johnstown je bezkonkurenčně nejmenší, nejúspornější a nejelegantnější řešení, ale nepodporuje 64bit, pouze 2GB RAM (pro notebooky) a při budoucí změně nároků na server může narazit na své limity.
Tiskni
Sdílej:
Problémem E5200 je, že nepodporuje virtualizaci, na kterou bych se rád vrhnul. Otázka je co s tím?Mam kombinaciu E5200 + P31 + nV9400 + 2G RAM a virtualizacia beha jedna radost (Virtualbox) - skusal som aj AMD s HW podporou virtualizacie ale rozdiel vykonu s zapnutou HW virtualizaciou som na guestoch nebadal... Aku virtualizaciu (coho a na co (co budes virtualizovat na ake ulohy)) chces prevadzkovat?
Zvažoval jsem že se začnu hrabat v KVM. A právě k tomu by to bylo potřeba. Zkušenosti s Virtualboxem mám veskrze pozitivní.
Na SATA 6 si ještě dlouho počkáš. Deska s HD4xxx je mi k hovnu, protože do HTPC je to nepoužitelné. Fglrx příšerné, OSS drivery nepoužitelné. Takový grafický chip je vpočítači zcela k ničemu. Možná někdy v budoucnu. U AMD je taky průser s chipsety. SB450 byl zmetek, SB600 zmetek, SB700 zmetek a jak totak vypadá i SB750 je zmetek. Jeho nízký výkon se řeší i na foru Phoronixu. Tady bych skutečně šáhl pro Intel G45 nebo nVidia 8200/8300, které jsou pro Linux HTPCvůbec nejlepší.
Právě ty 4 jádra by mohly být u AMD cenově velmi zajímavé - uvidíme, kolik bude tát Core i7 do LGA1156 i s deskou. Každopádně bych do AMD chipsetu asi nešel. nForce mi přijdou o třídu lepší.
Phenom + Mobo by mě vyšel na 6000,- to je zhruba 3,500 příplatek (když počítám s bazarem pro stávající sestavu). Q9550 stojí 5000,-
Uvažoval jsem spíše ty Athlony. Přece jenom procesor s TDP > 70W v počítači snad ani nechci. Q8400 by mohla být zajímavý. V případě Quadcore jsem ale uvažoval o tom, že jstli udělat takovouto změnu, pak snad už na socketu, který má budoucnost - AM3 nebo LGA1156.
Já bych se na to vybodl. Když se vžiju do vašich bot, tak mi vůbec nic nechybí. Na co si domů tahat harampádí typu "domácí server".
Kdo si hraje nezlobí
Tiez si bojovnik proti krize? :.-)