Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Je zajímavé, kolik vášní vzbudí diskuze o Romské problematice. Přitom nám do evropy probíhá invaze Xenofobní fanatické ideologie, která už z principu nemůže nalézt kompromis či symbiozu s ideologií jinou. Jedná se o Islám. A tak zatím co na Romy tu nadává kde-kdo, určitě se tu najde spousta naivních pseudohumanistů, co bude žvanit hovadity o tom, jak jsou muslimové skvělí lidé a že Islám je mírumilovné náboženství. Dnes jsem na jednom foru narazil na diskuzi k tomuto tématu. Jeden z příspěvků je natolik skvělý, že si ho zde dovolím ocitovat.
(POCATEK CITACE)
SENATORES VIRI BONI, SENATUS MALA BESTIA, aneb již staří Římané dobře věděli, že je obrovský rozdíl mezi jednáním individua a vyššího celku, do kterého je to individuum zapojeno. Mnohý z nacistických válečných zločinců (včetně těch, kteří byli popraveni po Norimberském procesu), by vás (nebo vašeho kamaráda) uchvátili svým šarmem a brzy byste oba říkali, jaká že je ten nacismus správná věc, a těch 6 milionů zplynovaných židů (+ desítky milionů dalších obětí) - to bylo jen nesprávné vykonávání v podstatě správné věci.
1. Islám je velice podobný nacismu (také muslimští vůdcové s nacisty za WW2 úzce spolupracovali).
2. Pokud porovnáváte islám s křesťanstvím (v Bibli jsou podobně drastické pasáže jako v Koránu, to je pravda mj. daná tím, že Korán je ze značné části špatně opsaná Bible), tak je třeba pochopit ten rozdíl, že křesťané se během několika staletí dokázali jakžtakž zcivilizovat (zejména prosazením oddělení světské a duchovní sféry, které jsou v islámu neoddělitelně propojeny). Potlačení té duchovní sféry pak umožnilo průmyslovou revoluci atd. až po současné lety do vesmíru. Nebýt toho oddělení a potlačení, tak by skončili na hranici všichni vynálezci a vědci a měli bychom tu dodnes středověk. MIMOCHODEM - kdyby Římané ty křesťany skutečně naházeli lvům (z větší části jsou zprávy o křesťanských mučednících raně středověké podvrhy, včetně vpisků příslušných pasáží do děl antických autorů), tak jsme byli o cca 500 let napřed; těch 500 let ztratila Evropa v "Dark Ages", vyvolaných právě christianizací ranými formami křesťanství, které se od islámu moc nelišily.
3. Problém je, že Mohamed prohlásil svůj výplod za "konečné a neměnné slovo boží", které mu bylo diktováno samotným archandělem Džibrajílem (což netvrdí křesťané ani judaisté o Bibli, proto mohou z některých fundamentalistických a zjevně nesmyslných biblických tvrzení vycouvat). Z tohoto důvodu žijí muslimové pořád v tom 7. století (a to ještě na úrovni periferie tehdejšího civilizovaného světa, kam například často utíkali nejrůznější heretici s reálnou šancí, že ruce centra nesahají tak daleko - v Koránu je řada tvrzení o křesťanství a judaismu, které jednoznačně svědčí o tom, že Mohamedovými informačními zdroji byli lidé, zastávající pronásledovaná heretická dogmata) a snaží se na tuto úroveň strhnout všechny země, kterých se zmocnili. Jakékoli jiné jednání je pro ně z psychologického hlediska naprosto nemožné.
4. Už jsem napsal v jiné diskusi, že není možné svobodně hlásat a vyznávat islám a nebýt přitom v konfliktu s vyznavači jiných náboženství nebo ateisty, a to v konfliktu naprosto zásadním, nevyřešitelném žádnými kompromisy. Není možná konverze od islámu, i v západních zemích jsou konvertité v bezprostředním ohrožení života a jsou velice často obětmi násilí z řad bývalých souvěrců, kteří toto násilí chápou jako povinný náboženský úkon, nadřazený čemukoli ostatnímu.
5. Většina z nás, alespoň starší ročníky, nevím, jaký je současný stav, se učila husitskou píseň, "Ktož sú boží bojovníci". Nicméně ani naprosté většině "běžně věřících" nedošlo, že oni opravdu vážně a hluboce věřili tomu, že když padnou v boji s křižáky (nebo jinými nepřáteli kalicha), tak půjdou rovnou do nebe. Čemuž v podstatě už tak moc nevěřili jejich katoličtí protivníci, a byl to jeden z faktorů, který pomáhal husitům vítězit v bitvách. A stejně fanaticky věří řádově 80 - 90 % muslimů. I ti, kteří žijí civilizovaným životem, mohou být snadno zmanipulováni na základě toho, že tím spáchali mnoho hříchů, za něž by se navěky smažili v pekle, zatímco když zemřou na džihádu, třeba při sebevražedném atentátu (podle islámského práva to není sebevražda), tak půjdou rovnou do nebe (a je to jediná situace, kdy má muslim nebe "stoprocentně jisté", jinak i muslim, který žil zbožným životem, vykonal všechny předepsané poutě apod. se může dle Alláhovy (libo)vůle nějakou dobu grilovat, než bude vyzvednut z ohnivé propasti do ráje).
6. Ony, obávám se, naše předpisy a zákony kolem náboženství nejsou stavěny na situaci, kdy nějaká skupina má víru, kterou je schopna a ochotna hájit bez ohledu na přežití vlastní i svých blízkých. (Lidé tohoto typu se zde prakticky nevyskytovali desítky let.) Proto také v řadě konkrétních situací selhává a muslimové mnohé z toho mají vyzkoušeno a uplatňují to.
7. Pokud se týká těch islámských šátků, burek apod.: Je třeba na ně hledět jako na vnější hlášení se k totalitní ideologii, podobné nacismu, tedy jako jakýsi ekvivalent hákových křížů a jiných nacistických znaků. Na druhé straně ty burky představují jakýsi ekvivalent žluté hvězdy, kterou nosili za nacistů povinně Židé (předpokládám, že pro nacisty by nebyl problém zorganizovat demonstraci Židů "za právo nosit Davidovu hvězdu", nicméně byli proti islámských duchovním příliš civilizovaní, aby něco takového dělali - proto také občas demonstrace muslimek na toto téma vídáme).
(KONEC CITACE)
Sám bych to nenapsal lépe.
Tiskni
Sdílej:
+1
1. Islám je velice podobný nacismu (také muslimští vůdcové s nacisty za WW2 úzce spolupracovali).
Spolupráce muslimů s nacisty je značně zveličována. Praktický dopad tohoto spojenectví byl nulový a důvodem byla hlavně pragmatická úvaha, že nepřítel mého nepřítele je mým přítelem. Nesrovnatelně přínosnější byla pro nacistické Německo spolupráce se SSSR. A jako perličku lze uvést boj židovských nacionalistů proti Britům v Palestině během WWII.
Spolupráce není nejdůležitějším příkladem podobnosti. Nejhorší jsou dogmata o tom, že Islám je nejvyšší, jediný správný, konvertovat jinam nelze pod pohrůžkou vraždy či násilí a Islám je třeba šířit dokud neovládne zeměkouli.
taky souhlasim, nerad bych znevazoval hruzy valky, ale myslim si ze to jeste nekteri muslimove korabolovali nebo ne nedela z te viry dnes strasaka. Mam take strach z tech dogmat, lide zde si neuvedomuji ze odsuzovani rasismu nabozenska tolerance, zakladni lidska prava a podobne svobody ktere jsou casto zaneseny v ustave je vydobytek nasi "zapadni/severni" civilizace, muslimum jejich univerzalni vira prikazuje neposlouchat cizi pravni rad (maji sariju) a to ani pokud ziji v cizi zemi, to je ta skryta hrozba. Libijsky diktator Kadafi nedavno po mirovem summitu s predstaviteli EU prohlasil: "Islam zvitezi v Evrope mirovou cestou, 50 milionu muslimu a 8x vetsi natalita nam vitezstvi zajisti."
Ja som bibliu nečítal, ale sú tam geniálne pasáže Moja obľúbená je: "And then I saw a beast coming out of the sea. And the beast had ten heads and seven horns and upon horns seven crowns each in a name of contempt of God..." (neručím za autentickosť), atď., parádna vec. Fakt som sa čudoval, keď som zistil, že je to z biblie. Mám v pláne si ju časom prečítať, lebo to vyzerá na slušnú fantasy
Vidím, že sa vyznáš Alebo je táto pasáž až tak prefláknutá?
Hm, ani Lovecrafta, ani de Sadeho som nečítal. Ale mená samozrejme poznám
Nie, neviem, neštudoval som bibliu (ako hovorím, ani nečítal). A nič neodsudzujem, ak ste to mysleli takto -- veď predsa hovorím, že ten text sa mi páči
príšera z mora bol bud Rím ako taký alebo konkrétny rímsky cisár, tie hlavy (alebo rohy?) bol miestni králi (vládcovia / kniežatá / whatever), ktorí pomáhali rimanom
Zjavenie je jednak náboženská literatúra, ale takisto aj "samizdat"...
včítane žalmov, prísloví a všetkých tých kníh, ktoré sa tak ťažko čítajú?
Preco komentujes mierumilovnost koranu ked si ho necital. Pre tvoje info Islam je velmi liberalne nabozenstvo a napr. uznava Jezisa ako proroka Alaha. Co je problem su extremisti a to jak ty muslimsky tak krestansky. Krestanstvo tiez hlasa lasku k bliznemu ale len tomu krestanskemu. V jeho mene bolo vedenych kopec vojen a zabitych spusty ludi o spanielskej inkvizicii ani nehovoriac. Inak takuto snusku sraciek ako v orig prispevku som uz davno v blogu nevidel
Krestanstvo tiez hlasa lasku k bliznemu ale len tomu krestanskemu.
[citation needed]
To ja mi ale hovadina
Já bych měl jiný citát:
Slyšeli jste, že bylo řečeno: ,Milovati budeš bližního svého a nenávidět nepřítele svého.`
Já však vám pravím: Milujte své nepřátele a modlete se za ty, kdo vás pronásledují,
abyste byli syny nebeského Otce; protože on dává svému slunci svítit na zlé i dobré a déšť posílá na spravedlivé i nespravedlivé. (Mt 5,43-45)
Pokud porovnáváte islám s křesťanstvím (v Bibli jsou podobně drastické pasáže jako v Koránu, to je pravda mj. daná tím, že Korán je ze značné části špatně opsaná Bible), tak je třeba pochopit ten rozdíl, že křesťané se během několika staletí dokázali jakžtakž zcivilizovat (zejména prosazením oddělení světské a duchovní sféry, které jsou v islámu neoddělitelně propojeny).tohle je naprosty blud - prijit nedobrovolne o moc (coz se prihodilo evropskym krestanum) a zcivilizovat se, jsou dve naprosto odlisne a nesouvisejici veci
MIMOCHODEM - kdyby Římané ty křesťany skutečně naházeli lvům (z větší části jsou zprávy o křesťanských mučednících raně středověké podvrhy, včetně vpisků příslušných pasáží do děl antických autorů), tak jsme byli o cca 500 let napřed; těch 500 let ztratila Evropa v "Dark Ages", vyvolaných právě christianizací ranými formami křesťanství, které se od islámu moc nelišily.tohle je pravda, jen bych asi k te petistovce jeste pridal :)
což netvrdí křesťané ani judaisté o Bibli, proto mohou z některých fundamentalistických a zjevně nesmyslných biblických tvrzení vycouvattreba takovi americti protestante berou bibli jako absolutne pravdivou, slovo od slova... vim o cem mluvim, mam to v kancelari :)
Už jsem napsal v jiné diskusi, že není možné svobodně hlásat a vyznávat islám a nebýt přitom v konfliktu s vyznavači jiných náboženství nebo ateisty, a to v konfliktu naprosto zásadním, nevyřešitelném žádnými kompromisy. Není možná konverze od islámu, i v západních zemích jsou konvertité v bezprostředním ohrožení života a jsou velice často obětmi násilí z řad bývalých souvěrců, kteří toto násilí chápou jako povinný náboženský úkon, nadřazený čemukoli ostatnímu.to je ale opet pouze otazkou te spolecnosti kolem, respektive toho, co nabozenskym poblouznencum dovoli - kdyz jsem se nechaval odekrtit, pokouseli se me zastrasit zpusobem, ktery, byt byl pouze verbalni, jasne naznacoval, co by se mnou asi udelali, pokud by vsude kolem necihal sekularni zakon
7. Pokud se týká těch islámských šátků, burek apod.: Je třeba na ně hledět jako na vnější hlášení se k totalitní ideologii, podobné nacismu, tedy jako jakýsi ekvivalent hákových křížů a jiných nacistických znaků. Na druhé straně ty burky představují jakýsi ekvivalent žluté hvězdy, kterou nosili za nacistů povinně Židé (předpokládám, že pro nacisty by nebyl problém zorganizovat demonstraci Židů "za právo nosit Davidovu hvězdu", nicméně byli proti islámských duchovním příliš civilizovaní, aby něco takového dělali - proto také občas demonstrace muslimek na toto téma vídáme).Totez plati pro krestanske krize - ovsem ja jsem toho nazoru, ze legalni by mely byt i ty krize hakove. Dokud nejde o nasilne ciny, je vsechno v poradku, proste svoboda projevu. Proste jakekoliv nabozenstvi uctivajici totalitniho boha se snahou sirit se mezi bez a jinoverce je nebezpecne. Nevidim nic, cim by se islam nejak vymykal. Nase tragicka zkusenost s krestanstvim je ted paradoxne vyhodou - uz jsme stejne zlo porazit dokazali, a to v mnohem horsi a nevyhodnejsi situaci. Islamska imigrace je proti tomu sranda. Myslim, ze uz mame habadej protilatek :)
+1
Skvele shrnuto!
Jen pro moji představu, jak probíhá odekřtění?
Díky za info Vždycky jsem se domníval, že křest je něco víceméně symbolického (byť na způsob doživotního ocejchování). Že je to až takhle dotažené, jsem netušil. I když, proč mě to vlastně u církve překvapuje..
A jak to prosim dela? Jenom muze tvrdit, ze reprezentuje cca 5 % populace a pouzivat to jako paku pri vyjednavani -- to je vse.
(5 % je katoliku -- prostestantske cirkve si scitani nedelaji, u nekrestanskych CNS se toho uz nejde dopartat vubec -- zkousel jsem to pred par roky, ted uz je to mozna jinak, ale silne o tom pochybuji)
Cirkev jedna se statem predevsim o penezich. Ty jdou bud na pamatky -- a v tomto ohledu je cirkev ve stejne pozici jako jiny vlastnik kulturni pamatky. Mozna ma vyhodu v tom, ze muze vic pritlacit kvuli tomu, ze spravuje hodne pamatek -- nevim.
Dalsi veci je financovani chodu cirkve, ktery u nas upravuje zcela debilni zakon z roku 1948(9) -- ano, tak moc s tim bolsevik spechal. Stat se v nem zavazuje k financovani cirkvi. Bohuzel za dvacet let od revoluce nikdo nesebral odvahu k tomu ten zakon zmenit -- nekdy by me zajimalo proc. Pokud vim tak financovani podle tohoto zakona se nijak nevaze na pocet clenu.
Ted jsem si to precetl jeste jednou a zjistil jsem, ze jsem to nenapsal zcela presne. Ostatne doporucuji si to nastudovat na webu MKCR.
Myslim, ze to je tak, ze cirkve od urciteho poctu clenu maji pravo se nechat financovat statem. Tedy napriklad pokud jednou odevzdaji 10000 podpisu tak je stat financuje a uz je potom jedno jestli jich je 20 nebo 100 tisic.
Radsi se na to ale podivejte -- ja na to ted namam cas a pamet je derava.
chces mi tvrdit, ze pokud napriklad nebude mit zadne cleny, bude stale financovana? :)
Nevim, stavajici legislativa je fakt debilni. Podivej se sam.
bohuzel cleny je spousta lidi, kteri o tom ani nevi...
Takze znovu -- kdo je clen cirkve? Pokud ti jde o tu statistiku tak ta je v zasade dvoji. Jednu dela ČSÚ na zaklade toho co mu lide zatrhnou pri scitani lidi, domu a bytu. Cisla z tohole pruzkumu jsou zcela nepouzitelna -- v praxi je vericich mnohem mene.
Dalsi statistiku delaji katolici. Ta se dela tak, ze kazdy v kostele dostane papirek, na kterem vyznaci sve pohlavi a vekovou kategorii. Jeden clovek na jeden papirek a s vysvetlenim jak to vyplnit. Je to opravdu hodne narocne na zpracovani a tak se to nedela moc casto.
Tato statistika se nedela podle zaznamu v matrikach! (U kterych je skutecne mozne, ze o tom dotycny ani nevi.)
Takze ti co byli pokrteni (a ani o tom treba nevi) budou v ultimatni popelnicove bitve stat na strane vericich?
No, ono je to celkem fuk, protoze uz jsme se zacali tocit pekne v krouzku.
Kdyz jsi byl majel tak te pokrtili a ty mas z katoliku osypky -- na tom neni celkem nic divneho a ani zvlastniho. Jenom by me zajimalo kde jsi sebral predstavu cirkve jako ultra tajne zakonspirovane temne organizace, ktera ovlada zivoty nejen svych clenu, ale... bla bla bla.
clenstvi v cirkvi vznika krtem :)lol.... celej tenhel thread je trochu mimo. Nejaky vystupovani z cirkve ma smysl tam, kde se plati cirkevni dan (tusim treba Nemecko) - jsi clenem nejake cirkve, platis cirkevni dan, nejsi clenem, neplatis.
Pri krtu se to zapise do matriky kde na to seda prach. Jake dalsi dokumenty mas na mysli?
Krestni list mas pouze ty a kdyz si z nej udelas vlastovku tak je to ciste tvoje vec. Jake interni dokumenty mas na mysli?
Pekne, jak to vis? Kde jsou? Co v nich je? Kdo je vede?
Jedine co me napada jsou zaznamy cirkevniho soudu a to je instituce se kterou 99 % krestanu nikdy neprijde do styku.
videl jsem, kterak je muj zaznam rusen :)
Nekdo skrtl tuzkou v matrice ne? Predpokladam, ze skartace osobniho spisu s fotkami neprobehla.
samozrejme nevim, jak funguje ta byrokracie na vyssich levelech,a le nepochybuji o tom, ze ji ma cirkev zmaklou
No vidis, v tom je ten zasadni rozdil -- ty vubec nemas ani paru o tom jak cirkev funguje. Já mam alespon ramcovou predstavu a nepochybuju o tom, ze:
1) takova tajemna temna sbirka osobnich spisu neexistuje
2) i kdyby nahodou existovala tak v tom maji takovej bordel, ze by bylo zcela irelevantni, ze existuje
Zív.
Zajímalo by mě, co to tu zkoušíte. Církev má minimálně své matriky, ale evidentně má mnohem podrobnější agendu - viz třeba průběh církevního sňatku (převzato z webu svatby.cz):
"Uzavřít církevní sňatek. Výhodou této alternativy je, že manželství je po stránce právní i po stránce svátostné uzavíráno současně v jednu chvíli, a že odpadá jakási rozdvojenost těchto aktů. Vše se odehrává na jednom místě, při jedné slavnosti v kostele, která má charakter zvláštní bohoslužby, jíž je přítomna rodina, hosté i členové sboru. V rámci bohoslužebného pořadu, většinou po kázání, si snoubenci slibují věrnost na celý život a zavazují se přijmout a vychovávat děti, které jim Bůh svěří. Duchovní (farář) pak jako zástupce veřejnosti na základě jejich prohlášení o dobrovolnosti prohlásí jejich manželství za uzavřené. Manželé pak přijímají zaslíbení pomoci od Boha a Jeho požehnání pro společnou cestu životem. Následně pak dojde k zápisu do církevní matriky a k podpisu manželů, svědků a duchovního do ní i do Protokolu o uzavření manželství. Tato alternativa je pro snoubence náročnější na přípravu právních podkladů. Musí si předem na matrice vyplnit a nechat potvrdit Žádost o uzavření manželství, kterou pak dodají duchovnímu. Při sňatku nesmí zapomenout na žádné náležitosti, tak aby následně po sňatku jim mohla matrika na základě Protokolu vystavit Oddací list, který je stvrzením právoplatnosti uzavřeného manželství. Doporučuje se zevrubně se informovat a začít se zařizováním opravdu včas. Nárok na uzavření církevního sňatku nebo požehnání sňatku má věřící člen církve ve svém místně příslušném sboru (farnosti). Pokud by chtěl být oddán v jiné farnosti, musí si vyžádat dispens od svého místně příslušného sboru. Také v případě, že by chtěl být oddán v rámci své farnosti duchovním jiné farnosti, potřebuje k tomu souhlas svého místně příslušného sboru."
Cirkev ma matriky kam se zapisuji krty (o tech sla rec) a svatby -- jedna se zapis ve formatu: dne xyz pokrten/oddan ten a ten + podpis svedka/kmotra.
Dalsi vec agenda se dela podle zakonu o rodine, ale to musis udelat i kdyz se zenis na urade -- predpokladam, ze si farnost uklada kopii lejstra na jehoz zaklade ti urad vystavi oddaci list (imho jeho obsah je fakticky totozny se zapisem v matrice -- navic tam bude asi rodne cislo a bydliste).
K tzv. "vyvazani z farnosti" -- to sice existuje, ale je to brutalni anachronismus. V praxi to funguje tak, ze kazdemu farnimu kostelu je formalne prirazena urcita cast mesta. Takze kdybych se chtel zenit ja, tak zajdu do kostela, kde jsem byl v zivote tak asi trikrat a do ted o me vubec nevedeli a mistni farar mi da papir, ze je mu vsechno fuk. A to je take nas posledni kontakt. Proc to existuje netusim (a ne vsichni knezi to vyzaduji).
Jeste neco zkousim?
Ale tady jde přeci o celou další agendu, kterou musí farnost provádět. Počínaje přehledy o účasti na mších, až po (třeba) své financování. BTW, už samotný fakt, že je církev oprávněna vést si vlastní matriky, je docela zvláštní. Taktéž žádost o oddání jiným farářem nebo v jiné farnosti (byť by šlo o sebevíc formální věc), se někam posílá a zakládá. Předpokládám také, že pokud se člověk přestěhuje a chce navštěvovat mše v novém místě, musí se přihlásit na místní farnost (a odhlásit z původní). Zcela určitě je veden i přehled o tom, kolik lidí bylo u zpovědi, kolik u přijímání atd. Já si mám naopak důvod myslet, že církev (speciálně katolická) má o svých ovečkách mnohem větší a podrobnější přehled než stát. Spíš něco na způsob někdejšího StB.
Počínaje přehledy o účasti na mšíchNic takového se nepočítá.
Předpokládám také, že pokud se člověk přestěhuje a chce navštěvovat mše v novém místě, musí se přihlásit na místní farnost (a odhlásit z původní).Nemusí nic.
Zcela určitě je veden i přehled o tom, kolik lidí bylo u zpovědi, kolik u přijímání atd.Také ne. Teda tou zpovědí si nejsem jist, ale rozhodně nikdo nepočítá, kolik lidí jde k přijímání.
A to víš (případně víte) proto, že si to myslíš, nebo protože jsi např. interní zaměstnanec církve? Nejsem tak naivní, abych si myslel, že nadřízené církevní autority nezajímá, jak jsou na tom farnosti spadající pod jejich dohled/správu. To, že podobné záležitosti nevypisuje farář před věřícími (ve stylu školní docházky) ještě neznamená, že podobné záznamy nevede vůbec.
Pocet vericich se zjistuje pri pruzkumech -- uz jsem tu o tom psal. A vzhledem k tomu, ze musis hostie nakupovat, tak nejakou predstavu o spotrebe mas -- ovsem predstava, ze to nekdo pocita na kusy je absurdni -- IMHO se to prodava na vahu.
Počínaje přehledy o účasti na mších, až po (třeba) své financování.
Ano, farnost ma pravni subjektivitu a proto i hospodari se svym majetkem -- stejne jako svaz vcelaru. Ucast na msich se zjistuje v ramci pruzkumu (viz vyse).
Taktéž žádost o oddání jiným farářem nebo v jiné farnosti (byť by šlo o sebevíc formální věc), se někam posílá a zakládá.
Neposílá -- možná si ji nechá ten kdo te odda -- nevim.
Předpokládám také, že pokud se člověk přestěhuje a chce navštěvovat mše v novém místě, musí se přihlásit na místní farnost (a odhlásit z původní).
Ne.
Zcela určitě je veden i přehled o tom, kolik lidí bylo u zpovědi, kolik u přijímání atd.
Ne.
Já si mám naopak důvod myslet, že církev (speciálně katolická) má o svých ovečkách mnohem větší a podrobnější přehled než stát. Spíš něco na způsob někdejšího StB.
A z ceho tak soudis? Kdyz o tom evidentne nic nevis.
No jistě Už je to tu opět, podle sebe soudím tebe, že... Takže když tady vy dva "víte", na základě čeho? Dojmů z návštěvy církevního společenství. Bo si to vim, ni?! Nebo tak něco?
Myslim, ze o deni v cirkvi mam informace celkem solidni -- zvlaste o jeji administrativni a hospodarske strance a to z pracovnich zdroju.
No jasně. Škoda jen, že jste na ně oba, chlapci, tak skoupí. Možná by byla odpověď víc než "ne" věrohodnější. Vzhledem k setrvačnosti církve a metodám, které používala v minulosti, se nějak nechce věřit, že se nám holka tak rychle změnila.
A co chceš vědet? Na některé otázky se ale jinak než "ne" nedá odpovědět.
Jak jsem psal níž kritika je pro cirkev vice nez potrebna (a cirkev neni rozhodne dum ze skla [1]) ovsem v jinych oblastech nez o ktere tu jde rec. Je to jako kdybys kritizoval Paroubka kvůli jeho účesu.
[1] Nekteri tvrdi, ze cirkev je domem ze skla, ktere je ovsem kourove
Ještě by mě zajímalo, když se tak nic v rámci církve neeviduje, neregistruje a nasleduje, zda se může totálně nepokřtěný pohan (jako já) jen tak sbalit, zajít si do nejbližšího kostela ke zpovědi nebo ještě lépe při mši rovnou pro hostii.
Ještě by mě zajímalo, když se tak nic v rámci církve neeviduje, neregistruje a nasleduje, zda se může totálně nepokřtěný pohan (jako já) jen tak sbalit, zajít si do nejbližšího kostela ke zpovědi nebo ještě lépe při mši rovnou pro hostii.Můžeš - na 99% se tě nikdo nebude ptát vůbec na nic. Je to tvoje věc a nikomu do toho nic není.
Chlapci, chlapci, jsem tak rád, že jste si tak jistí, co o celé věci vím. Neznat jisté skutečnosti z vlastní zkušenosti, tak o tom nemluvím. Prostě vidím, že v řadě věcí buď neříkáte celou pravdu nebo rovnou kecáte. Ale je fajn vidět, jak se z "obyčejných věřících" stávají v mžiku fanatici, když jim někdo šáhne na "berličku".
Jo, ještě malý dodatek.
Ne, to nebylo na tebe, ale na jisté dva jiné, z nichž se mě tu jeden onehdá snažil přesvědčovat, že v rámci katolické církve neplatí jisté dogma. A to i přesto, že jsem mu na platných církevních dokumentech dokázal pravý opak.
Za nabídku děkuji (myslím doopravdy), ale nevím, co bych mezi vámi pohledával, i když jinak věřím, že to u vás může být pohoda. Pro mě je platná pouze jedna skutečnost - bůh není.
myslím si, že 'evidence oveček' není zdaleka problémem, jsou tu horší problémy
K tomu není co dodat => +100
Cirkev kritiku potřebuje jako sul (a ze je co kritizovat), ale na jinych mistech.
To mi pripomina lva na tofu z futuramy
Pokud se někdo vzdá křesťanství, které mu naordinovala rodina, tak se na něj maximálně naštve babička. Ale už i v Evropě je běžnou praxí zabití ze strany rodiny za opuštění islámu. To je ten rozdíl...
IMHO nijak -- zadny takovy ukon neexistuje -- stejne jako nelze napriklad odsvetit kneze
z pravniho hlediska to lze a musi to knez ucinit
Z pravniho hlediska? CIC to IMHO neumoznuje a z hlediska civilniho prava krest nic neni. Cirkev nema nejaky seznam clenu evidovany u MKCR nebo neco podobneho -- a nema ho ani interne. To ze jsi clenem cirkve je ciste tvoje prohlaseni, ze ktereho neplynou zadne pravni nasledky.
IMHO ti dotycny knez dal razitko, aby uz mel pokoj -- stejne tak ti tam mohl dat razitko s trpaslikem.
Ano, skrtl si te v matrice a to bylo vse...
Ja vim jak fungujou katolici -- o ostatnich bohuzel nemam ani paru.
Ano, jsi zapsany v matrice ve farnosti, kde jsi byl pokřtěn. Tyto udaje nejsou nijak centralizovány -- když nevíš (přesně) kdy a kde jsi byl pokřtěn tak je to prakticky nedohledatelné.
ovsem ja jsem toho nazoru, ze legalni by mely byt i ty krize hakoveTo je řekl bych pravda. Většina lidí totiž zapomíná, že svastika je velmi starý náboženský symbol. Jakožto symbol nacismu byla pouze zneužita o mnoho set let po jejím "objevu".
Nase tragicka zkusenost s krestanstvim je ted paradoxne vyhodou - uz jsme stejne zlo porazit dokazali, a to v mnohem horsi a nevyhodnejsi situaci. Islamska imigrace je proti tomu sranda. Myslim, ze uz mame habadej protilatek :)Koukám že po přejímání náboženství přišlo na řadu přejímání chyb. Jo, antičtí Řekové si také mysleli jak jsou imunní, s jejich stoicismem, novoplatonismem atd. Každopádně, jaké mají protilátky ateisté nebo oficiální křesťané je zcela irelevantní - ty protilátky musí mít muslimové.
Jo, antičtí Řekové si také mysleli jak jsou imunní, s jejich stoicismem, novoplatonismem atd.Rekove celili brutalni vojenske sile a statni moci. Myslis, ze muslimove ziskaji vetsinu v parlamentu a ovladnou armadu? :) I v muslimskem Turecku je armada hrazi proti islamizaci.
Muslimove protilatky proti islamu? To jedine byvali muslimove.No právě.
Myslis, ze muslimove ziskaji vetsinu v parlamentu a ovladnou armadu? :)Ale o tom přeci právě mluvíme, ne?
I v muslimskem Turecku je armada hrazi proti islamizaci.Jistě, to je její úkol a má k tomu prostředky. Také je Turecko opakovaně terčem kritiky, protože se nedá tak označit za zcela demokratickou zemi. Abych si to shrnul: ty "protilátky" spočívají v tom, že nebudeme dělat nic a kdyby bylo muslimů příliš, tak převezme moc armáda a zajistí že tu pořád bude sekulární a liberální Evropa. To se super, už se těším - s vojenskými vládami jsou dlouhodobě ty nejlepší zkušenosti. Nebo že by ne?
Jistě, to je její úkol a má k tomu prostředky. Také je Turecko opakovaně terčem kritiky, protože se nedá tak označit za zcela demokratickou zemi.pro me je podstatna svoboda, ne demokracie - vetsinou je demokracie ten nejlepsi prostredek ke svobode, co zname, ale jak je videt na Turecku, existuji vyjimky
Dovolim si s vami nesouhlasit.
1) To, ze prisli evropsti krestane(konkretne katolici o moc) bylo zpusobeno reformacnimi hnutimi mezi samotnymi katoliky, ktere byly zprvu pokladany za herezi, ale casem si zajistili sve misto na slunci jako ruzne casti protestantskeho hnuti a dokonce i nektere proudy uvnitr katolicke cirkve(mniske rady propagujici chudobu atp.)
2) Toto nesmeruje jen k vam alei k autoru clanku, ale vycitat Dark Ages christianizaci je docela smesne, je zrejme, ze byly zpusobeny predevsim neschopnosti stare Evropy odolavat barbarum. Da se souhlasit, ze kvuli vymycovani "pohanstvi" prisla evropska civilizace o mnohohodnotnych pred krestanskych del a byly docasne zapomenuty nektere vedecke poznatky, ale nesmime zapominat ani na prekladani (byt casto s mirnymi upravami, aby se zajistila kompatibilita s krestanskou teologii te doby) klasiku jako byl Aristoteles i dalsich.
3) Myslim, ze ani tam to nebude tak doslovne jak tvrdite. Zabijeji napriklad sve sousedy krteri pracuji v sobotu(popr. v nedeli)? Nejedi veprove? Takovych prikladu bych mohl uvest desitky... Navic jako je mezi celkovou populaci jiste procento blbcu, je logicke ze bude i mezi krestany
K posledni casti bych rekl, ze sice ve jmenu krestanstvi bylo spachano hodne zverstev, ale na druhou stranu pokud bychom se podivali do Bible, zjistili bychom, ze ty veci byly s ni v rozporu( Novy zakon rika milujte sve nepratele atd., coz se da brat jako aktualizace/patch stareho zakona, ktery byl opravdu dost brutalni) a za prevaznou casti byl prosty boj o moc . U islamu potazmo Koranu se neco takove rict neda. A to ze islamska imigrace je sranda? Doufam, ze mate pravdu, ale v dnesni hyperkorektni dobe nemame sanci se tomu branit a nase deti se uz mozna doziji zavedeni sarie u nas(proste je jejich deti prehlasuji).
Jejich deti sarii taky nebudou chtit, nas zpusob zivota jim prijde lepsi nez prikazy jejich otcu.
Vzhledem k dynamice růstu muslimské populace ve srovnání s naší se zdá, že u nové Frigidy (ať je to cokoli) budeme v menšině.porad nevim, kde mas ten muslimsky gen a jak chces aplikovat populacni dynamiku na sireni memu
že u nové Frigidy (ať je to cokoli)The Battle of the Frigidus, also called the Battle of the Frigid River, was fought between September 5–6 394, between the army of the Eastern Emperor Theodosius I and the army of Western Roman ruler Eugenius. The defeat of Eugenius and his commander, the Frankish magister militum Arbogast, put the whole empire back in the hands of a single emperor for the last time in Roman history. Most significantly, the battle was the last attempt to contest the Christianization of the empire: its outcome decided the fate of Christianity in the western Empire. The battle is on a par with the Battle of the Milvian Bridge in importance, for it was seen not only as a victory in a civil war, but a vindication of the Christian God and the triumph of Christianity - within a generation the elite pagan families of Rome would give up any serious resistance to Christianity and re-invent themselves as the papal families of Late Antiquity.
Někde jsem četl (je otázka, jak moc je to pravda), že v Německu nezanedbatelné procento mladých mužů přestupuje na islám - a opět ne na ten umírněný, ale na tu fundamentalistickou interpretaci, stávají se pravými muslimskými bojovníky a jdou válčit do Afghánistánu apod.To je jako s nácky. Prostě pro určitou skupinu loserů bez budoucnosti je to něco, co jim dává smysl života...
> Totez plati pro krestanske krize
V tom je trochu rozdil, zatimco krestansky kriz je evidentne nabozensky symbol, tak 'islamsky' satek je normalni kus obleceni, ktery je s Islamem svazan tak maximalne kulturni tradici. A zakaz nosit 'islamske' satky do skoly je buzerace podobneho kalibru, jako sikanovani 'manicek' za minuleho rezimu, ktery povazoval dlouhe vlasy za symbol odporu k socialisticke spolecnosti.
+1
Totez plati pro krestanske krize - ovsem ja jsem toho nazoru, ze legalni by mely byt i ty krize hakove.Jistě - svastika je hinduistický (myslim) symbol štěstí a slunce.
Proste jakekoliv nabozenstvi uctivajici totalitniho boha se snahou sirit se mezi bez a jinoverce je nebezpecne.Ty seš taky totalitní Bůh
Nase tragicka zkusenost s krestanstvim je ted paradoxne vyhodou ...My řekni, ty, kdo tak opěvuješ antickou kulturu, jak je možné, že došlo ke christianizaci Říma? Jestliže byla ta kultura tak na výši, neměla se nechat změnit. Nebo že by to bylo tak, že by odněkud přišli zlí křesťané a hodné Římany donutili se změnit? Nebo žeby křesťanství mělo v sobě tajemnou zlou sílu?
My řekni, ty, kdo tak opěvuješ antickou kulturu, jak je možné, že došlo ke christianizaci Říma? Jestliže byla ta kultura tak na výši, neměla se nechat změnit. Nebo že by to bylo tak, že by odněkud přišli zlí křesťané a hodné Římany donutili se změnit?Ano, přesně to kyknos hlásá. Chce to pozorněji sledovat.
Jistě - svastika je hinduistický (myslim) symbol štěstí a slunce.rekl bych ze nejen hinduisticky - pokud tedy vikingove nebyli hinduisti :) on je to celkem jednoduchy symbol, takze ho zrejme nezavisle pouzival kde kdo
Náboženství není nebezpečné dokud nemá násilně-rozpínavou snahu.coz bohuzel krestanstvi, alespon to reprezentovane cirkvemi od rimske rise po dnesni vatikan, prave je. stejne tak mainstreamovy islam.
My řekni, ty, kdo tak opěvuješ antickou kulturu, jak je možné, že došlo ke christianizaci Říma? Jestliže byla ta kultura tak na výši, neměla se nechat změnit. Nebo že by to bylo tak, že by odněkud přišli zlí křesťané a hodné Římany donutili se změnit? Nebo žeby křesťanství mělo v sobě tajemnou zlou sílu?valka, krvava, prohrana. nehezky pribeh. ale jinak tehdy samozrejme krestanstvi, respektive nabozenstvi tohoto typu, bylo neco noveho. spoustu lidi to zaujalo. a hlavne to bohuzel zaujalo cisare.- Nemyslím si. Došlo k tomu tak nějak zevnitř.
Osobně si myslím, že spíš postupně docházelo k úpadku antické kultury a christianizace (tedy ovlivnění jakousi pseudo-křesťanskou ideologií) byla toho důsledkem.o upadku anticke kultury psali jiz stari rekove, rimane je nasledovali stejne jako dnes o upadku kultury pise snad kazda generace :) to je uplne normalni
coz bohuzel krestanstvi, alespon to reprezentovane cirkvemi od rimske rise po dnesni vatikan, prave je. stejne tak mainstreamovy islam.Hm, ale třeba evangelíci na tom, alespoň pokud vím, nejsou zdaleka tak špatně. Konekonců - stejně je náboženství nejlepší bez církve, případně s církví ve smyslu nijak nestrukturované komunity...
valka, krvava, prohrana. nehezky pribeh.Nějaké barbarské kmeny ze severu, tuším...? (můj dějepis je chatrný
o upadku anticke kultury psali jiz stari rekove, rimane je nasledovali stejne jako dnes o upadku kultury pise snad kazda generace :) to je uplne normalniAle no jo, ale já myslim skutečný celkový úpadek... Vono to tak v historii bývá často: nějaká kultura vznikne, roste, vylepšuje se, dobývá/asimiluje další území, prochází zlatým bodem a začíná přerůstat, upadat, nejdřív pomalu, až dojde k rozdělení území/politiky, viditelným zlomům a razantnímu úpadku.
Nějaké barbarské kmeny ze severu, tuším...? (můj dějepis je chatrnýkrestanske armady vcetne zoldackych barbaru ze severu)
Ale no jo, ale já myslim skutečný celkový úpadek...ja myslim ze tohle straseni upadky je konicek duchodcu, kteri si mysli, ze za jejich mladi delali vsechno lepe aneb o upadku se mluvi porad, ale stejne by se nikdo o generaci driv vracet nechtel dokud neprijde nejaka katastrofa (prirodni, prohrana valka, ...)
krestanske armadyJaké?
ja myslim ze tohle straseni upadky je konicek duchodcu, kteri si mysli, ze za jejich mladi delali vsechno lepeTakže úpadky neexistujou... civilizace je prostě kulturně konstantní?
Jaké?co ja vim, pechota, jizda... http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_the_Frigidus
Takže úpadky neexistujou... civilizace je prostě kulturně konstantní?ta jedina, kterou znam dostatecne dobre abych to mohl hodnotit, se s vyjimkou obcasnych katastrof neustale zdokonaluje
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_the_FrigidusAle vždyť v té době už bylo křesťanství v Římě dávno na vzestupu. (A krom toho, oba protivníci byli křsťané, ačkoli jeden tolerantní k polytheismu.) Nechápu - logicky tedy tahle válka nezpůsobila vzestup křesťanství v Římě...
ta jedina, kterou znam dostatecne dobre abych to mohl hodnotit, se s vyjimkou obcasnych katastrof neustale zdokonalujeOk, měl jsem napsat 'kultura' a ne 'civilizace'. Z čeho soudíš, že se naše(?) kultura zdokonaluje?
Ale vždyť v té době už bylo křesťanství v Římě dávno na vzestupu. (A krom toho, oba protivníci byli křsťané, ačkoli jeden tolerantní k polytheismu.) Nechápu - logicky tedy tahle válka nezpůsobila vzestup křesťanství v Římě...ty vole kraliku, precti si neco o historii - tahle bitva rozhodla o osudu krestanstvi a christianizaci rima
Ok, měl jsem napsat 'kultura' a ne 'civilizace'. Z čeho soudíš, že se naše(?) kultura zdokonaluje?koukam kolem sebe
ty vole kraliku, precti si neco o historii - tahle bitva rozhodla o osudu krestanstvi a christianizaci rimaTak já nevim, byl Theodosius východo-římský vládce, nebo ne?
koukam kolem sebeFajn, ale mám dojem, že jsem se ptal z čeho soudíš, že se naše kultura zdokonaluje, a ne kam koukáš...
Nic netrvá věčně ani láska k jedné slečně.Holt expanse křestanství a jeho šíření je u konce,ted je tady jiná parta autore.
Nad společností bez společných hodnot, jako je ta současná česká, islám nutně vyhraje. Protože je v zásadě jednotnější.
Kdyby to šlo opravdu o fyzický boj, šli byste někdo bojovat za českou kulturu? Za co? Za tunelaření? Za novácké estrády? Za OSU ?
Komunisté by bojovat nešli, protože podle nich je současná společnost zkažená kapitalismem a nemá smysl ji zachraňovat, kapitalisté by nešli, protože je podle nich současná společnost prosáklá socialismem a nemá smysl ji zachraňovat. Konzervativci by nešli, protože stát, kde se homosexualita bere za normální, je natolik zvrhlý, že i pod nadvládou muslimů bude lépe, naopak liberálové by nešli, protože mají blízko k pacifismu a multikulturní obohacení vítají.
Určitou dobu populaci spojovalo křesťanství, za první republiky tu byl jakýsi nadšenecký nacionalismus a víra v národ. Ale dnes nás spojuje jen jazyk a to, že bydlíme blízko u sebe, žádné společné životní či morální hodnoty. A protože už dnes mají všichni na školách dva cizí jazyky, tak i to jazykové pojítko slábne a se zvyšující se mobilitou slábne i pojítko místní.
Nevidím důvod, proč by se vůbec někdo nějak angažoval ve prospěch ČR.
Obdivuji tvoji jistotu. Já se obávám, že i prapor s kombinací svoboda+sekulární společnost+západ přiláká jen zanedbatelně lidí.
Nechci snižovat výsledky našich odbojářů (ani těch v zahraničí), ale Evropu tenkrát vytáhli z bryndy Američané a Rusové. Pod ruskou vlajkou se často bojovalo proto, protože kromě kulometů nepřítele před sebou měli vojáci ještě kulomety "vlastních" za zády. Jednak bych to už neoznačil za dobrovolné nasazení, jednak takové "štěstí" už asi Evropa mít nebude (předpokládám, že Putin je přeci jen o něco mírnější než Stalin), nehledě na to, že i v Rusku probíhá islamizace a tedy má Rusko svých problémů dost. A že by se Amíci zase angažovali v Evropě jako tenkrát, o tom pochybuji taktéž, navíc jako velmoc nejsou zdaleka tak silní jako tenkrát.
Jestli bojujících Evropanů bylo zanedbatelně závisí na tom, jakým se na to díváme měřítkem a co už lze zanedbat, ovšem faktem je, že jich nebylo ani náhodou dost na to, aby zabránili dobytí Evropy nacisty. Což je to rozhodující. Jestli budou následující muslimské ságy o dobývání Evropy popisovat hladkou jízdu nebo občasné prudké boje, to už na věci mění pramálo.
Proto jsem se u toho Ruska obtěžoval s poznámkou, že to s tou dobrovolností nebylo nijak horké.
Co se týče toho USA, opravdu by mne zajímalo, kolik tamějších obyvatel byste nalákal na to jít bojovat do Evropy za sekulární stát. Podle mých informací je tam lidí, co nejsou ani pacifisté, ani zavilí věřící, poměrně málo. A vzhledem k zvyšujícímu se podílu hispánců už ani ta vazba na Evropu není taková, jako bývala.
A to mam myslim fantazii vyvinutou dobre :)Dovolil bych si opravit:
A to mam myslim ego vyvinute dobre :)
> podivej, pred sedmdesati lety se bojovalo jen za tu svobodu a mozna sekularni spolecnost
Myslim, ze bychom se nemeli dopoustet podobne nehoraznosti jako nacionaliste, kteri o kazdem mrtvem z 2. sv. valky tvrdili, ze 'padl za vlast'. Proste nekteri bojovali za vlast, nekteri za svobodu a sekularni spolecnost a jini z milionu dalsich moznych duvodu. A my dnes tezko muzeme rici z jakych duvodu kdo bojoval.
Proč???
Poslušně hlásím, že mi už stojí...
0) Křesťanství mělo nějakých 600 let víc na to, aby se "zcivilizovalo" do dnešní podoby. Dej islámu stejný čas a také se kapánek usadí!
1) Kde jsi na to přišel? Argument se spolupráci s nacisty je hloupý až to bolí. Japonci jsou většinou budhisti což je jedno z nejmírumilovnějších náboženství a spolupracovali s Hitlerem.
2) Po rozšíření islámu začala v arabských zemích zlatá éra vzdělanosti a rozvoje vědy a kultury, jen takový drobný nástřel http://cs.wikipedia.org/wiki/Al-Chorezm%C3%AD v Bibli ani Koránu se nikde nepíše, že je zakázano rozvíjet vědu. Že bylo politicky výhodnější mít nevzdělané poddané (to platí i dnes...) proto to v evropě vypadalo jak to vypadalo.
3) Nesmysl, Tóra pro židy a Bible pro křesťany jsou pevné jako skála a nikdo se neodváží na ně sáhnout. Uveď jediný přílad, kdy jední nebo druzí z něčeho couvají.
4) Muslimové i křesťané věří v téhož Boha. Muslimové to většinou vědí, křesťané paradoxně ne. Zbytek viz. 0
5,6,7) viz 0
S tím sice souhlasím, ale co se bude dít v tom mezičase? Další doba temna, návrat do středověku, zničení většiny dosavadních znalostí a kultury? Něco takového prostě nedokážu akceptovat, je to příliš velká hrůza.Možná bychom se měli nechat inspirovat Asimovouvou sérií o Nadaci a připravit se dopředu na nadcházející dobu temna tak, aby návrat na předchozí úroveň netrval několik století. Nechat opět veškeré kulturní dědictví v rukou církve (obvlášt té, jejíž stoupenci vypálili alexandrijskou knihovnu) si nemůžeme dovolit ...
... a nezapomeňme, že statisticky vzato už dávno měl přiletět další šutrák z vesmíru.Kdyby jen to - statisiticky by měla nastat další doba ledová, měly by se přepólovat magnetické póly a erupce Yellowstonu má taky už par desítek tisíc let zpoždění ...
Fundamentaliste jsou na obou stranach stejni - totez, co jsi napsal o muslimskych fundamentalistech plati i o krestanskych fundamentalistech :( Fundamentalističtí muslimové v Afghánistánu zakazují také hudbu, samozřejmě i televizi a víceméně všechno to, co by mohlo sloužit k zábavě (mnoho radikálních náboženství zastává názor, že cokoli, co je příjemné, je hříšné). Jukni na site fundamentalistu at uz katoliku nebo protestantu. Evropa ma za sebou dve stoleti nabozenskych valek, kdy se Evropa prakticky vylidnila - castecne i na to reagovalo osvicenstvi s pozadavkem sekularizace.
Islam si sve problemy musi vyresit sam. Militantni islam je z velke casti reakci na studenou valku, kdy mocnosti podporovali diktatury a jednou z moznosti jak prezit bylo primknout se k vire. Stejne jako napr. v polsku ke katolicismu za komunistu. Taliban a spol byl vyzbrojen USA. Islamske skupiny v jihovychodni asii byly vyzbrojovany komunisty. 40 let se prileval olej do ohne - ted mame to co USA s Ruskem stvorili. A do vseho upadajici moralku - zbrane tady dokazi ovladat buddto cvoci, kteri o armade maji predstavu ziskanou z kina nebo zoldaci. Pripadne ctyricatnici - mladez si vytrucovala zruseni povinne sluzby. Tezko se budeme branit.
Asi bychom to nevyhrali - ale mozna bychom se v pripadnem konfliktu nechovali jako stado ovci.
Priznam se, ze nechapu k cemu je ti mysleni,kdyz kolem vybuchuji granaty. Tam uz jde jen o reflexivni chovani, coz se ziska prave vojenskym vycvikem. Mysleni tam uz nema co delat.
Byl jsem na vojne v roce 2000 a pokud jsem si vsiml, tak inteligence lampasaku nijak nevycnivala ani jednim smerem nad inteligenci obyvatelstva. Dokonce si dovolim soudit, ze prumerna inteligence lampasaku tehdy byla vyssi nez soudoba prumerna inteligence manageru a politiku, ktere vidim kolem sebe. Ono, kdyz zachazite s vybusninama a zbranema, tak si prece jen musite dat echt pozor aby se nikomu nic nestalo - a hlavne na vojne byla rada zakladaku, kteri rozhodne netrpeli nadbytecnou inteligenci - a uhlidat je, aby se nepovrazdili je docela horor.
Na vola narazite vsude, ale vetsinou to byli normalni lidi - to spis, kdyz se zakladaci chovali jak volove, tak se k nim jak k volum chovali i lampasaci. Pokud byl na vojne nekdo normalni, tak problemy nemel - ty meli jen frajirci, a na vojne dokazovat, ze jste vetsi frajer nez Vas nadrizeny si nikdo nenecha libit.
Po rozšíření islámu začala v arabských zemích zlatá éra vzdělanosti a rozvoje vědy a kultury
Kde se to potom pokazilo? Proč islámské země tak strašlivě zaostávají za Evropou, Amerikou a nově i JV Asií?
Japonci jsou většinou budhisti...
A teď tu o Karkulce...
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Buddhist_distribution.png
Jeste nejaky debilni pripominku?
Jiny druh splyvani? Jak to myslis?
Šintoismus je druhem animismu, to vidím jako podstatný rozdíl. Nehledě k tomu, že analogií k tomu východnímu splývání je to, že by Řek oslavil pokřesťansku Vánoce a pak se šel ožrat na nějakou slavnost na počest Bakcha. Je tomu tak?
ona neexistuje zadna exaktni statistika vericich nikde...
Ovšem v Japonsku není vedena žádná oficiální (státní) statistika týkající se náboženství, stát tuto statistiku odmítá s argumentací svobodou vyznání. Existují pouze odhady. Viz anglická Wikipedia, hledat se mi to nechce.
...nicmene Japonsko, spolu s Tibetem asi nejcasteji asociovana zeme s budhismem :)
Asociovaná možná, ale buddhismus tam určitě není převládajícím náboženstvím. De facto je tam státním náboženstvím šintoismus, vedle nějž zdomácněly některé prvky buddhismu.
Podľa mňa sa mýliš a ten budhizmus je tam zhruba narovnako so šintoizmom. Mohol by si svoje tvrdenia nejak doložiť? Ja zatiaľ skúsim pohľadať niekde zdroje pre tie svoje
Podľa mňa sa mýliš a ten budhizmus je tam zhruba narovnako so šintoizmom.
Narovnako určitě ne. Lze to brát, vzhledem k absenci statistiky věřících, třeba podle množství památek a tradic, což je ale problémem, neb šintoismus je prastarým, velice rozšířeným lidovým náboženstvím, kdežto buddhismus byl přijat především mezi vrchností a duchovními a tam měl také vliv, mimo tyto vrstvy byl přijímán sporadicky, respektive částečně --- buddhistické tradice jsou skutečně rozšířeny v současné době celospolečensky, nicméně nejsou ani zdaleka převládajícími, mnohem spíše menšinovými.
Mohol by si svoje tvrdenia nejak doložiť?
Doporučuji prostudovat tu anglickou Wikipedii, ale není tam vše, z čeho vycházím --- ústní komunikace je vcelku nedoložitelná. A v The 47 Ronin Story (český překlad je také pěkný) od Johna Allyna je také ukázáno něco z (historické) pozice buddhismu.
Jasné, že budhizmus prijali až neskôr, ale podľa knihy, ktorú som čítal ja (Dějiny Japonska), pomerne rýchlo nasledovali po vrchnosti aj obyčajní ľudia a tak v 10. storočí už vyznávali budhizmus prakticky všetci. Jasné, že to nie je ten istý budhizmus ako inde, je to mutant so šintoizmom, ale AFAIK ich vyznávali po dlhú dobu rovnako. V tomto sa aj wikipédia vyjadruje zhodne so mnou. Je tam len poznámka, že v poslednej dobe budhizmus rýchlo upadá, o tom som nevedel -- tá kniha, ktorú som čítal nebola úplne aktuálna. Takže je možné, že dnes je už všetko inak, ale myslím si, že ešte pred 100 rokmi (a zrejme aj dlho potom), to bolo tak, ako hovorím.
Ok, vcelku ti verím -- vyzeráš, že sa vyznáš
Urcite je nepresne rici, ze vetsina Japoncu jsou budhisti, ale vetsina Japoncu bude budhismem silne ovlivnena.
Tak.
Chceš sa hádať? Ak ti ide len o to, že okrem budhizmu vyznávajú aj šintoizmus, tak to je detail...
zlata era nastala, protoze mezi sebou prestali bojovat a tezili z toho, co prebrali po Recich a Rimanech.. uprimne, o moc dal to neposunuli (ne, nemusite mi predhazoval algebru apod., historii matematiky jsem studoval).
V Evrope ve stredoveku byt nebyl ani tak problem s vzdelanymi poddanymi, kdyby to vzdelani bylo v souladu s cirkevni veroukou.
kdyby Římané ty křesťany skutečně naházeli lvům (z větší části jsou zprávy o křesťanských mučednících raně středověké podvrhy, včetně vpisků příslušných pasáží do děl antických autorů), tak jsme byli o cca 500 let napřed; těch 500 let ztratila Evropa v "Dark Ages", vyvolaných právě christianizací ranými formami křesťanství, které se od islámu moc nelišily.
Já naopak slyšel, že ranný rozvoj křestanství podporoval komunikaci mezi lidmi z různých koutů světa a jejich spolupráci. Zatímco dřív na cizince nazírali především jako na nebezpečí, tak po rozšíření křestanství sdílely národy křesťanské myšlení. Tím byl vývoj naopak oproti "Dark ages" urychlen. Takže šul nul :)
Můžeš doc. RNDr. Ivanu K., CSc. svůj názor sdělit
If Cicero's account is correct, then this technology existed as early as the 3rd century BC. Archimedes' device is also mentioned by later Roman era writers such as Lactantius (Divinarum Institutionum Libri VII), Claudian (In sphaeram Archimedes), and Proclus (Commentary on the first book of Euclid's Elements of Geometry) in the 4th and 5th centuries. Cicero also says that another such device was built 'recently' by his friend Posidonius, "... each one of the revolutions of which brings about the same movement in the Sun and Moon and five wandering stars [planets] as is brought about each day and night in the heavens..."[20] It is unlikely that any one of these machines was the Antikythera mechanism found in the shipwreck, because both the devices fabricated by Archimedes and mentioned by Cicero were located in Rome at least 30 years later than the estimated date of the shipwreck, and the third one was almost certainly in the hands of Posidonius by that date. So we know of at least four such devices. The modern scientists who have reconstructed the Antikythera mechanism also agree that it was too sophisticated to have been a unique device.Navic se nestavely jen vedecke pristroje:
"The animated figures stand Adorning every public street And seem to breathe in stone, or Move their marble feet."
Jasné, a človek nemusí mať v mozgu miliardy neurónov, aby bol človekom, stačí tak desať Niekedy veľký skok v kvantite proste implikuje skok v kvalite. Emergentné vlastnosti, štatistika. Teoretická fyzika to pozná pod pojmom efektívne teórie. Stačí niečo párkrát zmenšiť, alebo zväčšiť a dostaneš niečo podobné, ale dosť odlišné
Myslím, že v dnešej dobe by si skutočne nikoho nepresvedčil, že to bol robot, ani že mali počítač
Ale na geniálne veci v Grécku prišli, to určite. Tiež som čumel, keď som prvý raz videl, čo všetko ten Herón vymyslel. Husťák najväčšieho kalibru. Plynule naňho naviazal Leonardo da Vinci. Vlastne, chvíľu to trvalo
Dostatočne inteligentný robot je pre mňa živý, takže bio :-P Ale dobre, o to nejde. Išlo o to, že rozdiel medzi jednou súčiastkou a miliónom nie je len v kvantite. Dnes tu máme kvalitatívne iné prostredia práve a len vďaka tej kvantite. Tranzistor je super vec, ale keď máš len jeden, tak si ho môžeš maximálne napchať do riti
Nie, o toto tu nejde. ZX spektrum sa samozrejme od dnešných počítačov líši (aj kvalitatívne, v zmysle popísanom vyššie), ale počítač to určite bol (dá sa preňho naprogramovať a spustiť ľubovoľný program). Silne pochybujem, že toto tvrdenie platí o tom tvojom počítači.
(dá sa preňho naprogramovať a spustiť ľubovoľný program). Silne pochybujem, že toto tvrdenie platí o tom tvojom počítači.na jiny program bys samozrejme musel upravit obvody - definice pocitace ale v zadnem pripade nevyzaduje, aby byl snadno preprogramovatelny
Tá primitívna definícia to možno nevyžaduje, ale ja by som to v dnešnej dobe už celkom vyžadoval
Zjavne nie sú súkromné, kralyk si myslel to isté a s ním by sa mi komunikovalo lepšie ako s tebou :-P
Zotrvačnosť. A prirodzená flamerská povaha, pre ktorú sú tvoje príspevky živnou pôdou
Napríklad?
Nechce sa mi teraz loziť von. A navyše neviem ani privolávať búrky
S touto definíciou je počítač skoro všetko, ale tak čo už... Radšej tomu budem hovoriť sekačka. Tú genialitu tomu samozrejme neberiem, ale nevolaj to počítač. Keď tak analógový primitívny predprogramovaný počítač, ak to silou mocou chceš.
A sú aj obyčajné mechanické hodinky počítač? Tiež ti počítajú čas pomocou ozubených kolečiek. V ničom sa to nelíši, len je to trochu jednoduchšie.
Krásne to je, zložité tak isto a tiež geniálne. Ale primitívne v porovnaní s tým, čo sa dnes pod pojmom počítač rozumiem. O nič viac mi nejde Tých kresťanov nemusíš stále omielať, ja s tým 100% súhlasím
Kto Vy? Ono, to, že niečomu nerozumieš, ešte neznamená, že je to zložité. Tiež nerozumieme niektorým starým abecedám a hieroglyfom. Ale nie sú zložité, len sú proste iné. A porozumieť neznámej veci bez návodu je ťažké, akokoľvek môže byť samotná tá vec vcelku jednoduchá.
A porozumieť neznámej veci bez návodu je ťažké, akokoľvek môže byť samotná tá vec vcelku jednoduchá.Navod tam mimochodem je :)
Počítajú ten čas -> 1, 2, 3, 4, podľa otáčania ozubených kolies. Priamo z definície počítania Stále si myslím, že ten tvoj "počítač" nie je nič iné, ako trochu komplikovanejšia sada ozubených kolies.
Tak to asi nebude moc dobrý, keď tomu nie je rozumieť...
A nič. Keby tie tranzistory boli dva, tak to tiež nie je počítač. Ale keď ich máš milión, tak už to niečo robí. Problém s ozubenými kolesami asi bude v škáľovateľnosti dizajnu, takže ak by pri nich zostali, tak by si tak skoro Dooma nezahrali
Gréci bojovali ešte skôr dosť dlhú dobu s rôznymi verziami dosť besných arabov. Je celkom otázka, či boli kresťania až o toľko horší. Ale teba sa asi nemusím pýtať
Btw, aký máš problém s tým, že sme 1000 rokov nazad? Ja osobne som nadšený, že žijem v skvelom období, tesne po zatiaľ najväčších objavoch fyziky a informatiky. Nechcel by som žiť v trápnom roku 3000, kedy už bude dávno všetko vynájdené a ľudstvo pravdepodobne anihilované v tretej medzigalaktickej vojne
Ja myslím, že toto hovorí o svojom období skoro každý (všetko bolo kedysi lepšie...) a nerozumiem, kde k tomu berú dôvody.
Netuším vôbec ako to myslíš. Resp., napadá ma asi desať rôznych významov, ako to pochopiť Ide ti o nejakú toleranciu k ostatným? Alebo ti ide o komunikáciu cez internet?
"Nás" tento problém netrápi Pár dobrodruhov sa možno nájde a nehovorím, že by to nebolo čiastočne zaujímavé, mať stále čo preskúmavať, ale osobne v tom nevidím žiadny problém. Možno až skutočne nebude na Zemi kam stúpiť kvôli preľudneniu, tak s tebou budem súhlasiť, ničmenej dnešný trend je taký, že západná civilizácia odumiera (kvôli nízkemu počtu narodených).
Jo a čo sa týka individuálnej terra incognita, tak tú má každý, lebo nikto za svoj život nestihne pokryť celý Zemský povrch: nikto ti nenúti brať so sebou mapu a GPS. Sadni na loď a plav sa Ak niekam doplávaš, možno narazíš na miesto, kde niekto bude žiť, ale rovnaké to bolo v minulosti, tak sa narazilo na indiánov
Fajn, som rád, že hovoríš za seba.
On je natolik slozity, ze mu ani po desitkach let vyzkumu 100% nerozumime :)
Nebudem sa opakovať, už som ti vysvetlil, ako sa jednoduché stáva zložitým, keď nedostaneš poriadny návod. Ten zjavne nedostali, inak by to už dávno pochopili. A ak to nechápu ani s dobrým návodom, tak sú to obyčajné lamy
Kdyby byl tak primitivni, jak se snazis ve sve obhajobe krestanske civilizace tvrditTak chlapče, zaprvé se nesnažím říct, že byl primitivní! Byl velmi vymakaný a o dost pokročilejší než Orloj a podobné věci. Já ten strojek nijak neshazuju. (Ale počítač to podle dnešní definice slova "počítač" prostě nebyl)
Tak chlapče, zaprvé se nesnažím říct, že byl primitivní! Byl velmi vymakaný a o dost pokročilejší než Orloj a podobné věci. Já ten strojek nijak neshazuju. (Ale počítač to podle dnešní definice slova "počítač" prostě nebyl)zkus tu tvou "dnesni" definici prosadit do nejakych relevantnich zdroju, treba do wikipedie, a teprve pak me s ni otravuj, mne uz to nebavi :) o primitivismu asi hovoril bernat, tezko se to sleduje :) ten stroj proste svou komplexnosti a provedenim patri nekam do druhe poloviny druheho tisicileti, 17, 18 stoleti, nebo tak neco.
Hovoril som o primitivizme z dnešného pohľadu. Z dnešného pohľadu je totiž primitívna vec spred 20 rokov, o nejakom 17./18. storočí vôbec nemá cenu sa baviť
vec je skutecny robot, ktery konal uzitecnou praci podle predem zadaneho programu.Myslíš to popojíždění semo-tamo, nebo jakou konkrétně užitečnou práci?
Na staromestskem namesti jsou proste hodiny.Hm, prosté určitě ne
Myslíš to popojíždění semo-tamo, nebo jakou konkrétně užitečnou práci?divadelni robot - behem predstaveni automaticky rozestavoval kulisy
Hm, prosté určitě neno dobre, tak hodiny s par ciferniky navic - antikythera je astronomicky pocitac, ktery dokaze predpovedet polohy vsech tehdy znamych planet, faze mesice, zatmeni, vychody a zapady dulezitych teles, a dalsi astronomicke udalosti, to vse v ruznych kalendarnich systemech - a to ani nezname vsechny jeho funkce, protoze se nezachovaly vsechny obvody :) a to vse v malem prenosnem provedeni a navic velmi presnem, srovnavat to s orlojem skutecne nejde
Za východ slnka sa neupaľovalo. Len za východ Zeme
Myslím, že o tom Orloji (dúfam, že sa tu baví o ňom) nič nevieš. Tiež v ňom bola ukrytá dosť pokročilá matematika a kým bol správne nastavený, tak tiež počítal tieto východy a západy a ďalšie zaujímavé veci. Mal som o ňom prednášku. Bohužiaľ, s mojou pamäťou si pamätám už len obsah
Neukážem ti to, lebo si to nepamätám A nie som si ani istý, či je tam aj zatmenie, alebo len tie východy/západy (určite tam bol mesiac aj slnko). Ten orloj mal totiž kopu ciferníkov a ručičiek a všetko to pekne fungovalo kedysi. Tiež je tam vnútri komplikovaný systém ozubených kolečiek (dokonca tam tuším nemali kolečká, ale ovály a z nejakého dôvodu, na ktorý som už zabudol, to bolo geniálne). Proste tá matematika východov a západov bola v tej dobe už dávno známa a stačilo to previesť do tých ozubených kolies (čo je samozrejme technicky netriviálne, ale pre mňa ako teoretika nezaujímavé).
Ok, tak sa mi to snívalo. Nemám to teraz ako overiť, kým sa znova nestretnem s tým, kto to prednášal a to sa zrejme už nestretnem, lebo si pamätám len názov predmetu (Filozofické problémy fyziky) a hostia bývali pozývaní.
My sa bavíme o planétach? Hovoril som východy/západy slnka/mesiaca. Až sa na ten orloj pôjdeš niekedy pozrieť, všimni si tam také zvláštne ručičky so slnkom a mesiacom a tiež niekoľko zvláštnych čiar (projekcia trajektórií tých telies), pomocou toho to nejak funguje.
Nie v ciferníku, sú tam na to zvlášť ručičky Neporovnávam to, to ty porovnávaš orloj. Ja sa ti len snažím vysvetliť, že ten orloj nie je tak primitívny, jak si myslíš.
Očividne neumíš a hlavne už vôbec netušíš, čo sa skrýva vnútri (jednak fyzicky a jednak matematicky). Ja som to už bohužiaľ tiež z väčšej časti zabudol, ale malo to súvislosť s nejakými špeciálnymi číslami, používala sa tam tiež stereografická projekcia a vlastnosti elíps a technicky to bolo tiež veľmi náročné na realizáciu.
A má to zmysel, keď nevieš čítať?
Fine. I've told you many times that the astronomy clock only predicts rising and setting of sun and moon, but not even once have I mentioned anything about planets or eclipses. Capishto, signore?
Nie, mýliš sa, nesúhlasil som s tebou, ale teraz už súhlasím, lebo si zmenil názor. Na začiatku si totiž tvrdil, že sa to s orlojom nedá porovnávať. Ja tvrdím, že dá. Presne v tom zmysle, v ktorom to píšeš v tomto príspevku -- proste toho dokáže menej (o dosť menej) a je väčší, ale princíp je v podstate rovnaký. Holt si za tú hodinku stihol zmeniť názor, po tom, čo som ťa upozornil, že ten orloj skutočne niečo dokáže
Jasné, všetko je to moja chyba. S ostatnými sa bavím relatívne bez problému, ale len s tebou nie. Ale možno majú na abíčku všetci poruchu osobnosti a sú schopní sa vyjadrovať jednoznačne a nevyvolávať zbytočné dvojzmyselnosti a mystifikácie.
Mne to nevadí. Rozhovory s tebou sú často zábavné. Len to obvykle začne byť rýchlo zmätené a otravné. Nabudúce, keď sa mi niečo nebude zdať, tak skôr než zareagujem, tak ťa požiadam o definíciu pojmov
Trénovanú na živo ju plus mínus mám. Problém je, že prenášať veci ako sarkazmus cez internet je fakt problém, ktorý čiastočne riešia smajlíci, ale nie úplne.
Nepovedal by som veľmi dobre, podľa počtu ľudí, ktorí sa tu ospravedlňujú za neuvedenie smajlíka A v tej literatúre to tiež môže byť misiterpretácia a nikdy sa nedozvieš, že to autor myslel inak. Ale nejak plus mínus to funguje.
Btw, kým začneš zas písať nejaké sprostosti, tak zatmenie nie je o moc matematicky komplikovanejšie ako východ/západ slnka.
Btw, ja som v Prahe 300 a viac dní do roka, takže cesta do Prahy ma vyjde celkom lacno
Nápodobne, my sme na ňom boli hneď po tej prednáške Až si dáš tú námahu, tak zistíš, že to zďaleka nie sú obyčajné hodiny, ale je tam kopa informácií a funkcionality navyše.
Nemáš. Pozrel si sa na to jedným okom, všimol si si hodiny a ďalej si to neskúmal. Vieš vôbec o tej ekliptike a ďalších krivkách, čo sú tam zobrazené a aký majú význam?
Ale čo sa budeme hádať, zájdi si na wikipédiu a pozri si obrázok, ak mi neveríš. Tie všemožné kruhy a krivky a ďalšie ručičky tam nie sú len tak náhodou
Ja mám zas rád, keď niekto nevie čítať Ani raz som nepovedal slovo zatmenie a opakovane som ťa upozorňoval, že sa jedná o východy/západy slnka/mesiaca (to je tá poloha objektov na oblohe, ktorá je odkazovaná aj v tvojom článku). Naopak, ty si hovoril, že sú to obyčajné hodiny. Už z tej fotky vidíš, že nie sú, že je tam kopa informácií navyše. Nemám chuť sa s tebou hádať ešte aj potom, čo si podal usvedčujúce dôkazy proti sebe
VÝCHODY/ZÁPADY, nie ZATMENIA. kapišto? Mám to napísať znova?
Ešte pred chvíľou si mi tvrdil, že obyčajné mechanické hodiny počítač nie sú, že je to len merací prístroj. Hmmm...
Ale už začínam rozumieť tvojej definícii počítača: je to to, čo nevyrobila kresťanská kultúra. Hodiny pochopiteľne zasa kresťanská kultúra vyrobila
Ach, tak to ty si vyrobil ten zápisok. To sa potom veľa vecí vysvetlilo :-P
Ja súhlasím s tým, že orloj je podstatne jednoduchší, ničmenej princíp je úplne identický. Na zatmenie a ostatné planéty len potrebuješ trochu viac ozubených kolies.
Nie, je to kyknosovská debata o hovne, lebo mystifikuješ a meníš názory
No, o tom orloji. A tiež o tom zx spectre, ktoré si sem zatiahol pomocou ilustrácie nejakého rozhovoru, kde ti niekto povedal, že to nie je počítač a použil si smajlíka, ergo je to podľa teba úplne normálny počítač podľa dnešnej definície a v kontraste k tomu si pred chvíľou povedal, že zx spectrum je neporovnateľné s moderným počítačom. Ale asi len nerozumiem tvojmu vokabuláru, zjavne máš úplne iné významy niektorých adjektív ako ja
Hovno sa nevyhľadáva, do hovna sa proste stúpi
To samozrejme viem, že to znamená, ale netuším, ktorý z dvoch významov používaš v ktorej vete. A s tým orlojom to zrovna nebolo tak jasné, kvôli tvojmu enormnému zaťaženiu na kresťanskú kultúru. Vôbec by ma neprekvapilo (preto som to tak bral), keby si to myslel úplne doslova
Jak to? Mne to dáva dosť dobrý zmysel. Akýkoľvek pokus o porovnanie (v nejakom zmysle branom z kontextu) proste zlyhá
Preto som tam napísal porovnanie brané z kontextu, v našom prípade je ale nejasný už celý ten kontext
stroj, ktery podle programu pocita astronomicka data je pocitacAntikythera byl pouhý přepočítávací nástroj. Prakticky stejná věc jako logaritmický pravítko. Ani jedna z těchto věcí neumí zpracovat data. Počítač by, kromě zpracování dat, také měl být programovatelný, tzn. změna nekterých dat ovlivní jak se zpracují jiná. To u antikythery, pravítka ani orloje není možný bez přímo harwarové změny fungování stroje. Je to prostě fixed-function přepočítávací nástroj. Není to počítač.
stroj, ktery podle programu vykonava uzitecnou praci je robotTo je možný, nicméně to co bylo v Řecku, byly zajímavý mechanický pokusy, případně mýty. O nějaké praktické využitelnosti nikdo nepřinesl důkaz.
zda je uvnitr tranzistor ci ozubena kolecka na tom nic nemeniAno, pokud bych měl transistorový neprogramovatelný nástroj (rozuměj: neprogramovatelný jinak než změnou transistorů), který uměl přepočítat údaj o čase na pozici planet a zpět, bylo by to v princpiu naprosto to samé. A ani jedno by nebyl počítač.
navic je to naprosto nepodstatne, jak rikam, klidne tomu rikejte s bernatem treba sekacka a trpaslik, kdyz to jasne zadefinujete, dohodneme se :)Nic není potřeba definovat, vše už je zadefinované. To jen ty si potřebuješ ty definice přiohnout kvůli ódě na antiku...
myty :)))) ty vole kraliku, to je moc :)Důkaz nemáš, tak co. A mýtů okolo toho bylo spousta, ne že ne...
ono kdybyste neznicili alexandrijskou knihovnu, mel bys ke vsem tem strojum podrobnou dokumentaciÁ zase náboženský boj... a já se těšil na střízlivou diskusi. A nevím, proč házíš mě do pytle s nějakými vypalovači knihoven, tomu fakt nerozumím. Já jsem žádnou knihovnu nezničil, ani to nemám v úmyslu.
ani nektere digitalni pocitace nejsou programovatelneTohle je napůl počítač. Není programovatelný, ale alespoň umí pracovat z daty - zpracovává děrné štítky. Splňuje polovinu té definice. Taková lepší kalkulačka.
Dukazy :). Miluji tyhle diskuse, kde nejaka nedovzdelana osoba misto aby zasla do knihovny a trosku se inmformovala pozaduje od ostatnich doucovani. Zajdi si do knihovny. Nebo si zaplat nekoho, kdo ti bude delat reserse.Když jdu do diskuse s nějakým argumentem, tak mam bejt připravenej ten argument nečím podložit, ne snad. Jasně že když důkaz nemáš po ruce, nevíš kdy co a jak bylo, tak buďto cucáš z prstu nebo matně tušíš, žeš něco takovýh někde četl, nebo to povídala jedna paní. Jasně že pak druhou stranu diskuse pošleš, aby si to sama našla buhví kde a vzdělávala se, protože sám si ani nejseš jist, je-li to pravda, natožpak vědět, kde to hledat.
Zajimave je, ze to cemu ostatni rikaji pocitace, jak je vidno napriklad na te Wikipedii a mnoha jinych zdrojich, pro tebe pocitac neni nebo je to pocitac napul. Je to ale tvuj problem a uz po treti ti rikam, ze me nezajima. Rikej tomu treba sici stroj. Je mi to jedno.Jo tak ostatní? Přečti si ten článek na wiki ještě jednou, zdůrazním některé prvky, které ti asi unikly: The Atanasoff–Berry Computer (ABC) was the world's first electronic digital computer[1], but it was not programmable. Conceived in 1937, the machine was designed only to solve systems of linear equations. .
kraliku, ja opravdu nechci travit volny cas tim, ze ti budu dohledavat fakta v literature. jsou to celkem ob ecne zname veci a jiste je najdes sam.Já si fakt myslim, že si to pleteš s tím Heronovým divadlem, které samo rozestavovalo kulisy a které mimochodem bylo prvním nebo jedním z prvních skutečně programovatelným strojem.
a k te wikipedii - co kouris? tam se preci jasne pise, ze to byl pocitac, ale nebyl programovatelnyAle jo, počítač už to dejme tomu byl, páč přeci jen uměl zpracovat sadu dat na děrnejch štítcích, ikdyž je fixed-function.
opakuji po dvanacte, je mi jedno jak si definujes sve pojmyTo nejsou nějaké moje definice/pojmy, to jsou obecně platné definice, které defninovali lidé dávno předemnou. Ale že tě to nezajímá beru (už jsem si všiml, že tě tyhle definice nezajímaj
BTW "rok nula" nebyl.Byl. Tehdá samozřejmě asi neříkali "Fajn, letos máme rok nula", tehdá to viděli jinak, ale z dnešního pohledu rok 0 byl. Podobně jako těsně po půlnoci máš na hodinkách
0:01
. Všecko ohledně času je realitvní, čas je relativní.
Jakej kalendář? Myslíš jako jména měsíců?
Kalendářní měsíc má nekonstantní počet dnů, například. Prostě ty jednotky u měření času jsou poněkud heterogenní a navíc občas nepravidelné.
Byl.
Podle me ten astronomicky zpusob pocitani roku. suffix 'BC' nebo 'pr. n. l.' (naznacujici pouziti klasickeho pocitani roku pred nasim letopoctem) vidim jen vyjimecne, zatimco pouziti zaporneho roku casteji.
Kalendářní měsíc má nekonstantní počet dnů, například. Prostě ty jednotky u měření času jsou poněkud heterogenní a navíc občas nepravidelné.No, nekonstantní tak úplně ne, zavisí na pořadí roku. Vždyť říkám, že tyhlety historické jednotky jsou obskurní, ale jsou zažité a jsou fajn (mám je rád), ale pořád obskurní. To máš jako integer, kde počet některých bitů by závisel na čísle v bitech předchozích.
No dobřééé... to je detail. Tak se naše roky nepočítají od roku nula ale od přelomu roku 1BC a 1AD nó
divadelni robot - behem predstaveni automaticky rozestavoval kulisyBych řek, že si pleteš s Heronovým automatickým divadlem, pokud ne, dej link
no dobre, tak hodiny s par ciferniky navic - antikythera je astronomicky pocitac, ktery dokaze predpovedet polohy vsech tehdy znamych planet, faze mesice, zatmeni, vychody a zapady dulezitych teles, a dalsi astronomicke udalosti, to vse v ruznych kalendarnich systemech - a to ani nezname vsechny jeho funkce, protoze se nezachovaly vsechny obvody :) a to vse v malem prenosnem provedeni a navic velmi presnem, srovnavat to s orlojem skutecne nejdeJá to s orlojem nesrovnávám, jen říkám, že to je v principu to samý. Antikythera je jako orloj, akorát je pokročilejší z hlediska miniaturizace a má více astronomických featur. To z toho ale pořád nedělá počítač - jsou to furt jen astronomické hodiny (viz).
Nepletu si nic, ale nejsem google :)Google jsem samozřejmě zkoušel, ba i pár dalších možností jako youtube atd., ale bez valných výsledků, takže to zatím musím nechat být s tím, že o těch "robotech" krapet přeháníš...
Datum a cas nejsou data? To jsou mi ale veci :)Ne, skutečně to nejsou data. Pojem "data" je vlastně množným číslem od "údaj", označuje tedy určitou (většinou velkou) sadu údajů. Datum/čas je pouze jeden údaj, maximálně dva, rozhodně to není sada údajů.
Pokud chces srovnavat Orloj s Antikytherou, tak muzes...Já vím, že můžu, ale už jsem ti říkal, že nechci
Ne, skutečně to nejsou data. Pojem "data" je vlastně množným číslem od "údaj", označuje tedy určitou (většinou velkou) sadu údajů. Datum/čas je pouze jeden údaj, maximálně dva, rozhodně to není sada údajů.dva neni sada? i jeden je sada. nehlede na to, ze k vyjadreni casu a/nebo data potrebujes zatracene mnozstvi bitu. kolik bitu je podle vaseho velicenstva dost, aby se jednalo o data? :))
Staří řekové prostě neměli nástroj, který by uměl zpracovat sadu dat, a mohl se tak honosit názvem počítač.ale meli, k prohlednuti je v Athenskem archeologickem muzeu v Exarcheii, prizemi, nekde v zadu, sbirka bronzovych artefaktu, takova sklenena vitrina
Že toho Orloj umí míň v porovnání s Antikytherou a že je větší jsem bez mučení přiznal, nicméně to nic nemění na tom, že obě věci pracují na stejném principu.to pracuji, ostatne nejaka ozubena kola by se nasla nejspis i v raketoplanu :)
Problém je, že oni nič ako bity (jednotka informácie) nemali. Mali len rôzne veľké ozubené kolesá, ktorými reprezentovali bežné fyzikálne jednotky.
Nie, tá informácie existuje len vtedy, ak ju máš ako zaznamenať. Základom tohoto sveta je ešte stále fyzika a jej podstatou je meranie. Čo nenameráš, to nie je. A meranie funguje tak, že proste necháš svoju mašinku niečo počítať: 1, 2, 3, ... Pričom závisí na tebe, ako budeš tie dáta interpretovať.
dva neni sada? i jeden je sada. nehlede na to, ze k vyjadreni casu a/nebo data potrebujes zatracene mnozstvi bitu. kolik bitu je podle vaseho velicenstva dost, aby se jednalo o data? :))Datum/čas nejsou dva údaje, je to jeden údaj. To bys mohl rovnou říct, že čas je 5 údajů, protože máme sekundy, minuty, hodiny, dny, měsíce, roky,.... Jeden údaj také není sada.
Datum/čas nejsou dva údaje, je to jeden údaj. To bys mohl rovnou říct, že čas je 5 údajů, protože máme sekundy, minuty, hodiny, dny, měsíce, roky,.... Jeden údaj také není sada.stejnou logikou muzeme dojit k tomu, ze sekvence DNA je jen jeden udaj a ze pocitac co ji zpracovava vlastne neni pocitac :)
Vzdělej se ponejprv pls v teoretické informace, než budeš lidem vysvětlovat, že hodiny jsou počítač.hodiny samy o sobe pocitac nejsou a stroj z antikythery vubec nejsou zadne hodiny, cas nemeri
stejnou logikou muzeme dojit k tomu, ze sekvence DNA je jen jeden udaj a ze pocitac co ji zpracovava vlastne neni pocitac :)Ne, to teda nemůžeme, protože DNA očividně obsahuje údajů povícero, než jeden. Zaprvé to vyplívá z logiky/vnitřního uzpůsobení onoho počítače, který DNA zpracovává.
hodiny samy o sobe pocitac nejsou a stroj z antikythery vubec nejsou zadne hodiny, cas nemeriO pardon, jsou to astronomické hodiny, měří čas různých astronomických jevů.
O pardon, jsou to astronomické hodiny, měří čas různých astronomických jevů.zadny cas nemeri a ani to neumi. oni ho pocitaji na zaklade naprogramovaneho algoritmu.
Ty ma občas dostávaš. Raz hovoríš, že si "normálny" človek a ja mám poruchu osobnosti a teraz reaguješ úplne striktne matematicky, nemám ani najmenšiu k tvojej logike. Tiež si prešiel do módu stroj?
Pravda, moc mi to nejde. Musím viac trénovať
Ty vole kraliku, co to placas? datum a cas i sekvence DNA jsou proste cisla, tedy jeden udaj. Pokud to beres logicky "jak to telo ci clovek interpretuje", je oboji sada udaju.Ááááchjo. DNA je médium. Můžeš tam mít jeden údaj až N údajů. Genetická informace člověka rozhodně není jeden údaj, studoval jsi bižuli, tak bys to měl vědět.
Ja rozhodne nedokazu zpracovat datum a cas jako jednu polozku. Je to rok, mesic, den, hodina, minuta. Pet udaju.Sekunda - 6 údajů. Setina - 7 údajů. A stále soupá, sleduj. Mikrosekunda - 8 údajů. Nanosekunda - 9 údajů. Pikosekunda - 10 údajů........
A to porad nemluvim o tom, ze mnozina muze mit jeden prvek :)To může, nícméně data nejsou (z definice) množina o jednom prvku. Řekl bych, že už i etymologicky - slovo "data" je z latiny a imho to je množné číslo.
zadny cas nemeri a ani to neumi. oni ho pocitaji na zaklade naprogramovaneho algoritmu.Když to nebudu říkat jako tv Nova či frikulýn, tak prostě řeknu, že točili klikou, dokud datum na ciferníku != současné datum. A ostatní ručičky pak ukazovaly současnou polohu hvězd, planet, ... Pak chtěli vědět, kdy bude zatmění. Tak zas točili klikou, dokud zatmění != true. No a pak odečetli z ručiček datum. Takhle ňák to imho fungírovalo.
Když to nebudu říkat jako tv Nova či frikulýn, tak prostě řeknu, že točili klikou, dokud datum na ciferníku != současné datum. A ostatní ručičky pak ukazovaly současnou polohu hvězd, planet, ... Pak chtěli vědět, kdy bude zatmění. Tak zas točili klikou, dokud zatmění != true. No a pak odečetli z ručiček datum. Takhle ňák to imho fungírovalo.ano, tak nejak to fungovalo - natukat to klavesnici je jiste rychlejsi a nekdy i pohodlnejsi, nicmene v principu je to totez
to s temi udaji jsem asi nepochopil :) nekonecnou presnost zpracovat nedokazes, to ja take ne.Pochopil jsi to - jde o přesnost, ne o množství údajů. Je to pouze míra přesnosti jednoho stále setjného údaje
ano, tak nejak to fungovalo - natukat to klavesnici je jiste rychlejsi a nekdy i pohodlnejsi, nicmene v principu je to totezZajímavé, kolik mám najednou doma počítačů. Logáro - tam taky šoupu posuvnou částí, dokud údaje neodpovídají. Rádio - točim knoflíkem, dokud frekvence na ukazateli != požadovaná frekvence... zajímavé.
no, nevim jak tvoje, ale moje radio je pocitac pomerne vykonny. ostatne jinak bych na nem neprehral treba mp3 ale ani CDNe ne, měl jsem na mysli elektronkové rádio, které tu mám jako kuriozitu v pokoji. Můžu zaslat klidně foto.
pokud si ale myslis, ze pocitac je jen to na cem beha gcc, tak to vazne nema diskuse smysl :)Ty tak Bernátovi něco vyčítej - ani ty nepoznáš nadsázku bez smajlíku
a predevsim se neustale tocis kolem nepodstatneho slovickareni - je mi jedno, cemu ty rikas pocitac.Počítač je jasně definovaný, můžeš si to přečíst třeba na wiki: A computer is a machine that manipulates data according to a set of instructions.
podstatny je ten absolutne tragicky a bezprecedentni upadek, kteri maji tvi kolegove na svedomiJá žádný takový kolegy nemám.
A computer is a machine that manipulates data according to a set of instructions.coz je presne to co dela pocitac z antikythery - ale to uz se tocime dokola, coz me nebavi. ted mi zacnes vysvetlovat, ze datum a cas nejsou data :)))
Kromě toho, o tom se bavíme o vlákno vejš, křesťanství byla spíš jakási poslední rána úpadku Římské kultury.to by me tedy zajimalo, kdo v Rime vrazdil ucence, vypaloval knihovny a zaviral skoly pred krestany :) take by me zajimalo, co bylo na kulture hypatie, arbogasta a dalsich upadkoveho
coz je presne to co dela pocitac z antikythery - ale to uz se tocime dokola, coz me nebavi. ted mi zacnes vysvetlovat, ze datum a cas nejsou data :)))Přesně tak, není to žádná sada dat, ačkoli se to snažíš povýšit. Tohle ale rešme o vlákno víš.
to by me tedy zajimalo, kdo v Rime vrazdil ucence, vypaloval knihovny a zaviral skoly pred krestany :)Nic takového jsem neřekl.
take by me zajimalo, co bylo na kulture hypatie, arbogasta a dalsich upadkovehoAni o Hypatii nebo Arbogastovi jsem se negativně nevyjádřil. Mluvil jsem o úpadku, ekonomických a politických problémech Říma v 2. a 3. století.
kraliku ty jsi neskutecny demagog a vul :) precti si celou diskusi znova a najdes asi deset mist, na kterych ti rikam, abys me se svymi terminologickymi problemy neotravoval, ze me nezajima, cemu rikas pocitac.Nemám žádné problémy s terminologií a nemusíš to číst, otravuje-li tě to
a ekonomicke a politicke problemy? ty mel rim stejne jako jakykoliv jiny stat, treba ten nas. take jsme uprostred ekonomicke krize,a ni prvni ani posledni. ovsem zadny kulturni upadek tu nikde nevidim. pletes hrusky a jablka.Ekonomické problémy způsobují, že se hůře financuje věda a výzkum se tak zpomaluje, například. Také se to týče umění - v prosperující společnosti si více lidí může dovolit věnovat se umění. Ale jde i o lidi jako takové - natalita naší kultury je nízká, hrozí nám asimilace či vymizení. A pokud budeme oslabeni politicky, hrozí nám vpád jiných kultur (což se mimo jiné stalo v Římě). Prostě tyhle věci spolu souvisí.
to bude asi tim, ze mas dost omezeny rozhled. s takovou by ses mohl za chvili rozcilovat, ze rekove meli lode, protoze preci jejich lode byly proti tem modernim nesmirne primitivni, mohl by ses rozcilovat, ze meli medicinu, protoze neumeli delat transplantace a neznali antibiotika atd.Ále prosimtě
lidske vynalezy prochazi vyvojem. lod je dopravni prostredek na vode a je jedno, zda ma plachty ci atomovy reaktor. pocitac je stroj zpracovavajici data a je jedno, zda ma kolecka nebo tranzistory.Naprostý souhlas. To ale nic nemění na tom, že antikythera nezpracovávala data. Bylo to spíš obměna logaritmickýho pravítka - principielně to je stejný. Nechceš mi říct, že logáro je počítač, že ne?
pokud egyptane svitili zhavenim vlakna elektrinou, meli zarovku. o tom proste nema smysl diskutovat.Ano, jistě, měli žárovku. Provedení bylo sice primitivní, žárovka byl velká, těžká a světelně slabá, ale byla to skutečná žárovka (jsou-li ty evidence pravdivé) protože princip je stejný. Diskutovat o tom má smysl, je to historicko-tehcnicky velmi zajímavá věc a ani jsem to z jiného důvodu neuváděl, prostě zajímavost. Je škoda, jestli sis myslel, že to byl nějaký argument v náboženském boji (a já se tak snažil o zajímavou diskusi)...
ekonomicke problemy mozna zpusobuji zpomaleni vyvoje a umeni (i kdyz nekdy to byva presne naopak a neodvazuji se odhadovat, ktery faktor prevazuje), ale zpomaleni nebyl problem, ktery by rim potkal. to o cem mluvime je tisic let naprosteho temna a likvidace vetsiny pokrocilych poznatku cele jedne civilizaceNe, o tom mluvíš ty. Furt a neustále to omíláš. Já to považuju pouze za fakt, ač smutný, přesto fakt. Ty to vnímáš poněkud jednoduše - odněkud se přihnali hordy křesťanů (asi z Ameriky nebo z daleké Asie, já nevim) a napadli a zničili do té doby naprosto prosperující Řím. Naprosto černobílé - ti špatní a ti dobří jsou jasně odděleni, jako ve Vinnetouovi. Když už musíš mít mermomocí takhle černobílé vnímání, nevím proč ho ještě musíš cpát všem okolo...
neprihnali se odnekud, prihnali se z blizkeho vychodu :)Ten ale, pokud vím, byl součástí Římské říše. Takže z Říma se přihnali křesťané(-mimochodem taky Římané) a zničili Řím a chudáky Římany. To je dobrý
a nemlz nejakymi hodnymi krestany, kdyz mluvime o tech, co vrazdili a palili knihyO těch mluvíš ty. Já jsem jima maximálně tak znechucen, ale ty si o nich klidně mluv jak dlouho chceš, zřejmě tě to baví.
Ze proti nim zpocatku nic nemeli - ale to je preci to, o cem mluvime. Polyteisti nejsou uz z podstaty sve viry netolerantni hovada.
Tak on byl hlavně trošku problém v tom, že samotný císař byl bohem... no a křesťané jaksi uznávali jen jednoho boha, takže vlastně neuznávali císaře. Fůj!
Coz je dost smutne, nebot se tehdy jednalo o jediny civilizovany stat.
V Evropě.
... co dokazala Cina ntak uzasneho, aby to sneslo srovnani s tehdejsi Evropou.Imho neesixtuje nic čínského, čehož srovnání s tehdejší Evropou bys snesl
uzasny pocitac, opravdu :)Žejo? Ale což o to, oni vynikali i v teoretické informatice... Mrkni třeba na články o algoritmech Regula falsi nebo Gaussovská eliminace - v sekci history se dozvíš, že tyto metody vynalezli ve staré Číně a Indii.
posledni vetu jsem nepochopilTak přečíst znova
rozdil mezi polyteismem a monoteismem ani neni tak v poctu bohu ve ktere veris (v Bibli se s jinymi bohy pocita a mluvi se o nich, viz treba Dagon), ale v tom, kolik jich uctivas a verici kolika z nich budes tolerovat...No, spíš bych řek, že rozdíl mezi monoteismem a polyteismem (tak jak tyto náboženství známe) je především v tom, jak velkou zodpovědnost na své(ho) boh(y|a) navalíš. V monoteismu obvykle hodně velkou - tu největší. V polyteismu obvykle velmi malou, někdy dokonce žádnou, vybereš si obvykle jednoho boha (nebo pár bohů) a toho uctíváš, protože je jakýmsi tvým idolem, v podstatě je to ale jen takový trochu silnější člověk. Není divu, že bohem byl klidně i císař nebo kdokoli, ono být v polyteismu bohem prakticky nic moc neznamená...
to se uz tentokrat pravdepodobne nestane, prave diky zkusenosti s krestanstvim.Klidně se stane to samé, akorát se věc bude jinak jmenovat, bude použito jiné náboženství nebo i jiný nenáboženský směr atd. Křesťanství není dnes populární, bude použito něco, co je populární a co se snadno zneužívá.
Predstav si, ze Turecko prijmeme do EU, v Turecku padne sekularismus udrzovany vicemene armadou, v zapadni Evrope zacne urcita cast lidi konvertovat na islam, islamksa strana jednou vyhraje volby, ...Ano, to je právě ten bod, kdy moc lidí začně konvertovat na islám (nebo křesťanství, v případě Říma).
Jenze vzdycky je obrovska skupina tech, co si zlo nezvoli, at uz je to krestanstvi v RimeTo ano, tak je to vždycky. Že ta skupina je obrovská ji ale bohužel nepomůže, je-li druhá strana ještě obrovštější nebo z nějakého důvodu silnější nebo má štěstí atd. Bohužel.
A v Rime to byla vetsine tech skutecnych, zapadnich Rimanu. Dost silna, aby ovladala cely zapad rise a nebyt spatneho pocasi u Frigidy mozna i dost silna na to, aby krestany zahnala zpatky do pouste.Jo a zahnali by do pouště spoustu lidí, kteří v poušti v životě nežili.