Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Ultra Ethernet Consortium (UEC), jehož cílem je optimalizace a další vývoj Ethernetu s důrazem na rostoucí síťové požadavky AI a HPC, vydalo specifikaci Ultra Ethernet 1.0 (pdf, YouTube).
Lepší volba by asi byla použít nějakou jinou distribuci, která má aktuální celý systém, ne jen jeho části.A moc nechápu tu další větu za tím o pohodlí, protože jak píšeš výše, tak jsi ztratil bezpečnost Centosu, takže jsi tam mohl dát libovolnou distribuci s kratší podporou. Dost možná nejlepší by bylo openSUSE 13.1, které bude Evergreen, takže bude podporované 3 roky a v této verzi se zrovna zaměřili na funkčnost Btrfs (kernel 3.11 obsahuje spoustu Btrfs patchů z novějšího, aby to jelo, co nejlépe).
To není moc moderní přístup k věciV kontextu CentOS 6 není moderní přístup k ničemu.
No to bude časem unsupportedO jakém časovém horizontu mluvíš?
systemd bez NM odmítneKdyž už vymýšlíš spiklenecké teorie, tak si aspoň zjisti základní informace.
Ne, pochopil jste to špatně.
Jeden z nás dvou.
Takže do ní vrazíme aktuální jádro
…z mainline. Vaši důvěru ve spolehlivost jader z mainline bych chtěl mít. Ba ne, samozřejmě že nechtěl.
a k tomu picneme o jeden stupínek novější glibc (přečtěte si to prosím znovu: 2.12 -2.14)
A vy se na oplátku zkuste podívat, co v případě glibc takový stupínek obnáší. Nemluvě o tom, že nejde jen o verzi, ale i o to, že byla přeložena jiným toolchainem a pro jinou distribuci. A že jste tím třeba přišel o řadu oprav, které už v tom CentOSu byly.
Z mého pohledu jediné, co může výrazně ovlivnit stabilitu, je právě to nové jádro.
A to vám připadá málo?
Zkuste se zamyslet nad tím, že jste v distribuci, na jejímž udržování, backportech oprav a testování pracují desítky lidí, vyměnil dvě nejzákladnější komponenty, které používají všechny programy v systému. Jednu za v podstatě vývojovou verzi a druhou za verzi určenou pro úplně jinou distribuci. To je jako kdybyste v autě vyměnil "jenom" motor a podvozek.
Výslednou kombinaci dost možná nikdo jiný nepoužívá a nikdo ji nikdy netestoval. Jinak řečeno: to, co jste vyrobil, je na tom z hlediska spolehlivosti daleko hůř, než kdybyste rovnou vzal aktuální Fedoru.
glibc zachovává ABI
Upstreamová glibc a jedním směrem. V té distribuční "2.12" klidně mohl být backport něčeho, co naopak chybí v té 2.14, kterou jste vzal odjinud.
Myslíte, že je vhodné při každém problému měnit distribuci jen proto, že jiná to zvládá v jediné vlastnosti lépe?
Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete použít "bleeding edge" filesystém, který ještě není příliš rozšířený, pak jste měl takovou volbu udělat ještě před tím, než jste ten systém začal instalovat. Trváte-li na BtrFS, pak podpora BtrFS měla být jedním z kritérií pro volbu distribuce. A Centos 6 byl v tom případě špatnou volbou, stejně jako by jí byla jakákoli jiná distribuce, která BtrFS nepodporuje a ze které kvůli němu musíte udělat DIY.
To je jako kdybyste v autě vyměnil "jenom" motor a podvozek.To zní jako by tyto komponenty v autě nikdy nikdo neměnil. Alespoň u motoru mi to přijde nanejvýš odvážný předpoklad.
Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete použít "bleeding edge" filesystém, který ještě není příliš rozšířený, pak jste měl takovou volbu udělat ještě před tím, než jste ten systém začal instalovat. Trváte-li na BtrFS, pak podpora BtrFS měla být jedním z kritérií pro volbu distribuce. A Centos 6 byl v tom případě špatnou volbou, stejně jako by jí byla jakákoli jiná distribuce, která BtrFS nepodporuje a ze které kvůli němu musíte udělat DIY.Na jednu stranu ano, něco takového se dá rozhodně doporučit. Na druhou stranu, jestliže se tak rozhodl s vědomím možných problémů, vyzkoušel si to a používá to ke spokojenosti, nevidím důvod se tím trápit.
To zní jako by tyto komponenty v autě nikdy nikdo neměnil. Alespoň u motoru mi to přijde nanejvýš odvážný předpoklad.
Jistě, dělá. Takže to trochu upřesním: je to jako koupit si auto, které je symbolem bezpečí, solidnosti a spolehlivosti, řekněme Volvo (i když nevím, jestli to ještě pořád platí), a pak si říct, že to nějak nemá ten "odpich", tak si tam dám motor z něčeho, nad rozplývají Jeremy Clarkson s Richardem Hammondem v Top Gearu. Výsledkem bude paskvil, který nebude mít ani solidnost Volva ani živost toho sporťáku, takže by ve všech ohledech udělal lépe, kdyby si koupil rovnou sporťák.
Ale abych taky řekl něco konstruktivního… Trvá-li dnes někdo na BtrFS a zároveň chce spolehlivý systém, pak je asi jedinou volbou SLES 11 SP3. Přidáme-li podmínku, že to musí být zadarmo, pak se tomu asi nejvíc bude blížit OpenSuSE 13.1 (co se BtrFS týká), pro které navíc bude za pár měsíců k dispozici jádro založené na codebase SLE12 (na které se pak přejde v Evergreenu).
…s vědomím možných problémů…
Příspěvky autora blogpostu ve mně rozhodně nevzbuzují ten dojem.
Jistě, dělá. Takže to trochu upřesním: je to jako koupit si auto, které je symbolem bezpečí, solidnosti a spolehlivosti, řekněme Volvo (i když nevím, jestli to ještě pořád platí), a pak si říct, že to nějak nemá ten "odpich", tak si tam dám motor z něčeho, nad rozplývají Jeremy Clarkson s Richardem Hammondem v Top Gearu. Výsledkem bude paskvil, který nebude mít ani solidnost Volva ani živost toho sporťáku, takže by ve všech ohledech udělal lépe, kdyby si koupil rovnou sporťák.Pokud bude výsledkem auto, které neodporuje bezpečnostním předpisům pro provoz na silnici (čímž by byli ohroženi ostatní účastníci provozu), tak si myslím, že stačí dotyčnému svůj názor sdělit jednou. Buď ho přijme nebo nepřijme. Lidé mají různé zájmy, různé představy a různé důvody. A zrovna auto ve stylu anděl s ďáblem v těle má nepochybně své kouzlo.
Tiskni
Sdílej: