Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
a kdo to mel jen vydreneNebo špatný kádrový profil nebo špatné texty nebo špatnou hudbu... na ten Měsíc bys zasloužil vystřelit společně s těma komisařema
Značná nejistota je spojena s výslovností délky a krátkosti samohlásek v cizích slovech. Pravopisná pravidla tu označovala délku poměrně zřídka, takže tu opět zavdávala příčinu ke kolísání, nebo přímo sváděla k výslovnosti nesprávné. Tak jsme se velmi často setkávali a stále více setkáváme s chybnou krátkou výslovností v slovech zakončených na -ura, -in, -iva, -ivní a pod. Spisovná výslovnost je zde vždy s délkou. Vyslovujeme tedy [kultúra, literatúra, brožúra, almandín, terpentín, karmín, lokomotíva, egzekutíva, aktívňí, pasívňí]. Podobně mají dlouhou samohlásku přípony -óza, -áza a pod. (na př. v slovech glukosa, leukocytosa, laktasa, maltasa, anamnesa, analysa atd.), stejně jako odvozená přídavná jména na [-ózňí, ézňí] a pod., (dubiosní, porosní, poresní, pompesní atd.). Přitom tu často v příbuzných slovech dochází k střídání délky s krátkostí, jako je tomu ve dvojicích alkálie — alkalický, kultura [ú] — kulturní, geodesie [-ézi-] — geodetický, Italie [á] — italský atd.Kdyz o problematice nams ani paru, tak radeji o nikom neprohlasuj, ze je buran. Mohl bys jako buran nakonec skoncit ty
A kterou část z věty "vypadni z města, zrůdo" jsi nepochopil?
muzu si ho nekde vobjednat aby mi prisel postou?
nicmene podivam se, co vsechno tam jde a nejde zaskrtnout.
Tiskni
Sdílej: