Byla vydána nová verze 22.06.23 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit integraci vektorového animačního programu Glaxnimate. Využít jej lze například k maskování videa (YouTube). Vedle zdrojových kódů jsou již k dispozici také balíčky ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Byla vydána nová verze 2.37.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 75 vývojářů, z toho 20 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Relační databázový systém SQLite byl vydán ve verzi 3.39. Přidává podporu RIGHT a FULL OUTER JOIN a další.
Společnost Atari (Wikipedie) slaví 50 let. Založena byla 27. června 1972.
V reálném světě smícháním modré a žluté barvy vznikne barva zelená. V grafických editorech tomu ale tak není. Šárka Sochorová z ČVUT prezentovala na konferenci SIGGRAPH Asia 2021 možné řešení (Practical Pigment Mixing for Digital Painting) aneb blackbox Mixbox (online demo) snadno integrovatelný do grafických editorů s implementací modelu Kubelka-Munk. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence ale nedovoluje jejich použití v open source grafických editorech. Nemělo by platit Public Money, Public Code?
ZombieTrackerGPS je lokální správce a prohlížeč záznamů tras z GPS lokátoru/navigace, napsaný s využitím knihoven KDE a Qt. Současná verze je 1.11, podrobnosti v seznamu změn.
V OpenAI naučili neuronovou síť hrát Minecraft. Sledováním videí zveřejněných hráči této počítačové hry.
Byla vydána nová verze 7.7.0 správce digitálních fotografií a videí digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Nově je například podporován fotoaparát OM System OM-1 (Olympus). Aktuální digiKam je postaven na Qt5. Verze 8.0.0 bude postavena na Qt6. Vydána by měla být koncem roku. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 70 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 692. Ze Slovenska 229. Celkově bylo 91,88 % mužů a 5,17 % žen.
Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Rozhodne zaujímavo vyzerajú jeho samoopravné schopnostiNo ale jenom v případě poškození dat na disku. Chyby v RAM (pokud nemáš ECC, nebo ti softwarový bug něco poškodil) vedoucí na poškození struktur FS jsou pro změnu fatální na rozdíl od jiných FS, protože u btrfs je fsck experimentální a u ZFS není vůbec. To df used by bylo zajímavé dělat nějak podrobněji, protože nevím jestli jenom z used se dá vykoukat efektivita, může se třeba stát, že used+free < kapacita disku, ne? Takže ideálně tam potom zkusit zapisovat další data a koukat kolik jich tam doopravdy narvu. Ten výkon při obsazování si myslím že bude dost ovlivněn i zdrojem dat - mnohem lepší by bylo generovat je synteticky.
ext4 ... chýbajú mu checksumyDat. Checksumy metadat to má.
Vie nejak požiadať SW RAID1, aby mu vrátil rovnaký blok, ale z druhého disku?Tipnul bych si, že tohle rozhraní mezi filesystémem a blokovým zařízením momentálně neumí
umount
)mdadm --stop
)mdadm --assemble
)mount
)find /mnt/test -type f -print | sort | xargs md5sum > /tmp/hash.txt
)diff
)fsck
. Btrfs a zfs dokázali chybu nájsť a transparentne opraviť. Používateľ btrfs sa to dozvie iba zo syslogu, zfs o tom neinformuje vôbec.
zfs o tom neinformuje vôbecUž to vyhodili z výstupu príkazu
zpool status
? Vídaval som tam pri podobných testoch.
ZFS má SCRUB, ten skontroluje konzistenciu zapísaných dát podobne ako FSCK u iných FS.Ne, zkontroluje pouze checksumy.
To je zaujímavé... tá štruktúra sa Ti kazí na btrfs?Ano.
Pri akej príležitosti? Strata napájania?Nevím, protože to nemá fsck co by člověk mohl pouštět po každém bootu, tak na to nepřijdu až dokud nenastane nějaký problém typu „nejde spustit postgresql“ nebo „rsync při zálohování nemůže přepsat soubor“. Napájení se ztrácí pravidelně (řešil jsem v poradně, ptal jsem se všude, stále bez úspěchu), RAM není ECC a softwarový stack je pochybný (nvidia blob + deep learning bastly v dockerech).
Tie checksumy overia či bloky (obsahujúce hoci aj dátovú štruktúru) neboli poškodené.Jak si představuješ, že to opraví následující chybu:
Máme novej PALM, podle paperu to vypadá nadějně, tak to otestujeme.Tak ho implementuj ako modul do súborového systému, keď si sa s tým pochválil v diskusii o súborových systémoch.
Jak si představuješ, že to opraví následující chybu: (bitflip, ...)Nijak. To neopraví ani FSCK, len to zabrúsi za cenu straty užívateľských dát. To opraví akurát tak ECC na špeciálnom HW s redundantným vykonávaním kódu a porovnávaním výsledkov. Alebo obnova zo zálohy.
Nijak. To neopraví ani FSCK, len to zabrúsi za cenu straty užívateľských dát.Zabrúsi = dostane FS zase do konzistentního stavu, aniž bych musel dělat odstávku na vytvoření nového FS a přelití dat tam a zpátky. Navíc na ZFS, kde fsck není, se o tom, že se tohle stalo, ani nedozvíš. Data se při tom občas ztratí (tak jako tak), obnovíš je ze zálohy, nebo se jedná o nějaké dočasné soubory na kterých nesejde.
xfs_check
. Vlastne ani btrfs nemá fsck, ale btrfs check
, takže správne mal mať vo výsledku, že fsck "nemá".
Celý tento test nebol veľmi šťastný, pretože ak fsck trvá dlhšie, môže to znamenať, že je dôkladnejší a odhalí/opraví viac chýb. Preto som tomu nakoniec dal nulovú váhu.
Jinak jako vhodnou odpověď bych bral, že ntfs neni linuxový souborový systém a proto byl z testů vynechán. Tím by se to řešilo.
Je starý (k normálním lidem se dostal s dvoulitrama nebo xp na přelomu tisíciletí, ale ani tehdy nebyl nijak nový, roky předtím ho používaly nt), ale jestli je zastaralý to je otázka jiná (desítky jej stále používají jako základ). No při tom stáří by se zastaralost dala očekávat.
Arduino (AVR) a Raspberry jsou poslední dobou nedostupné (a co je dostupné stojí násobky cen, které pamatuju).Zajímavé je, že Číňan AVRka docela má (jak na Ali, tak LCSC/JLC). Nevím jestli padělky -- popis vypadá jinak, ale to taky může být způsobeno tím, že je koupil Microchip.
Super zápis, díky.
To jsem zvědavý na ten další test.
shared_buffers
na štvrtinu veľkosti RAM a pgbench
spúšťajú s parametrami:
pgbench -j $NUM_CPU_CORES -n -T 120 -r pgbench
Môžem sa tým inšpirovať.
Tiskni
Sdílej: