Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Rozhodne zaujímavo vyzerajú jeho samoopravné schopnostiNo ale jenom v případě poškození dat na disku. Chyby v RAM (pokud nemáš ECC, nebo ti softwarový bug něco poškodil) vedoucí na poškození struktur FS jsou pro změnu fatální na rozdíl od jiných FS, protože u btrfs je fsck experimentální a u ZFS není vůbec. To df used by bylo zajímavé dělat nějak podrobněji, protože nevím jestli jenom z used se dá vykoukat efektivita, může se třeba stát, že used+free < kapacita disku, ne? Takže ideálně tam potom zkusit zapisovat další data a koukat kolik jich tam doopravdy narvu. Ten výkon při obsazování si myslím že bude dost ovlivněn i zdrojem dat - mnohem lepší by bylo generovat je synteticky.
ext4 ... chýbajú mu checksumyDat. Checksumy metadat to má.
Vie nejak požiadať SW RAID1, aby mu vrátil rovnaký blok, ale z druhého disku?Tipnul bych si, že tohle rozhraní mezi filesystémem a blokovým zařízením momentálně neumí
umount
)mdadm --stop
)mdadm --assemble
)mount
)find /mnt/test -type f -print | sort | xargs md5sum > /tmp/hash.txt
)diff
)fsck
. Btrfs a zfs dokázali chybu nájsť a transparentne opraviť. Používateľ btrfs sa to dozvie iba zo syslogu, zfs o tom neinformuje vôbec.
zfs o tom neinformuje vôbecUž to vyhodili z výstupu príkazu
zpool status
? Vídaval som tam pri podobných testoch.
ZFS má SCRUB, ten skontroluje konzistenciu zapísaných dát podobne ako FSCK u iných FS.Ne, zkontroluje pouze checksumy.
To je zaujímavé... tá štruktúra sa Ti kazí na btrfs?Ano.
Pri akej príležitosti? Strata napájania?Nevím, protože to nemá fsck co by člověk mohl pouštět po každém bootu, tak na to nepřijdu až dokud nenastane nějaký problém typu „nejde spustit postgresql“ nebo „rsync při zálohování nemůže přepsat soubor“. Napájení se ztrácí pravidelně (řešil jsem v poradně, ptal jsem se všude, stále bez úspěchu), RAM není ECC a softwarový stack je pochybný (nvidia blob + deep learning bastly v dockerech).
Tie checksumy overia či bloky (obsahujúce hoci aj dátovú štruktúru) neboli poškodené.Jak si představuješ, že to opraví následující chybu:
Máme novej PALM, podle paperu to vypadá nadějně, tak to otestujeme.Tak ho implementuj ako modul do súborového systému, keď si sa s tým pochválil v diskusii o súborových systémoch.
Jak si představuješ, že to opraví následující chybu: (bitflip, ...)Nijak. To neopraví ani FSCK, len to zabrúsi za cenu straty užívateľských dát. To opraví akurát tak ECC na špeciálnom HW s redundantným vykonávaním kódu a porovnávaním výsledkov. Alebo obnova zo zálohy.
Nijak. To neopraví ani FSCK, len to zabrúsi za cenu straty užívateľských dát.Zabrúsi = dostane FS zase do konzistentního stavu, aniž bych musel dělat odstávku na vytvoření nového FS a přelití dat tam a zpátky. Navíc na ZFS, kde fsck není, se o tom, že se tohle stalo, ani nedozvíš. Data se při tom občas ztratí (tak jako tak), obnovíš je ze zálohy, nebo se jedná o nějaké dočasné soubory na kterých nesejde.
xfs_check
. Vlastne ani btrfs nemá fsck, ale btrfs check
, takže správne mal mať vo výsledku, že fsck "nemá".
Celý tento test nebol veľmi šťastný, pretože ak fsck trvá dlhšie, môže to znamenať, že je dôkladnejší a odhalí/opraví viac chýb. Preto som tomu nakoniec dal nulovú váhu.
Jinak jako vhodnou odpověď bych bral, že ntfs neni linuxový souborový systém a proto byl z testů vynechán. Tím by se to řešilo.
Je starý (k normálním lidem se dostal s dvoulitrama nebo xp na přelomu tisíciletí, ale ani tehdy nebyl nijak nový, roky předtím ho používaly nt), ale jestli je zastaralý to je otázka jiná (desítky jej stále používají jako základ). No při tom stáří by se zastaralost dala očekávat.
Arduino (AVR) a Raspberry jsou poslední dobou nedostupné (a co je dostupné stojí násobky cen, které pamatuju).Zajímavé je, že Číňan AVRka docela má (jak na Ali, tak LCSC/JLC). Nevím jestli padělky -- popis vypadá jinak, ale to taky může být způsobeno tím, že je koupil Microchip.
Super zápis, díky.
To jsem zvědavý na ten další test.
shared_buffers
na štvrtinu veľkosti RAM a pgbench
spúšťajú s parametrami:
pgbench -j $NUM_CPU_CORES -n -T 120 -r pgbench
Môžem sa tým inšpirovať.
Tiskni
Sdílej: