Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
CREATE TABLE veci ( id SERIAL NOT NULL, nazov VARCHAR NOT NULL, ... PRIMARY KEY (id) ); INSERT INTO veci (id, nazov) VALUES (1234, 'Divná chyba'); CREATE TABLE zaznamy ( id SERIAL NOT NULL, vec_id INT NOT NULL REFERENCES veci (id) ON UPDATE CASCADE ON DELETE CASCADE, sprava TEXT NOT NULL, ... PRIMARY KEY (id) ); CREATE INDEX zaznamy_vec_id ON zaznamy (vec_id); CREATE TABLE zaznam_prilohy ( id SERIAL NOT NULL, zaznam_id INT NOT NULL REFERENCES zaznamy (id) ON UPDATE CASCADE ON DELETE RESTRICT, nazov VARCHAR NOT NULL, cesta VARCHAR NOT NULL, ... PRIMARY KEY (id) ); CREATE INDEX zaznam_prilohy_zaznam_id ON zaznam_prilohy (zaznam_id);
$_POST["vec_id"]
vraci prazdno, coz se pretypuje diky (int) na nulu?
Nicmene netusim, podeziram spis skript, co generuje HTML, ze uz tam ulozi spatnou hodnotu.
Pripadne se tam deji s _POST jeste jine operace, o kterych my ctenari nevime.
Škoda, že neviem čo obsahuje $_POST["vec_id"]
, takže neviem, či obsahuje garbage, je truncted, alebo nie je vôbec.
Možnosti, ktoré ma napadli:
Napriek tomu, že vec_id
vo formulári je vždy predvyplnené správnym a validným číslom a používateľ ho nemá ako zmeniť
Jak nemá ako zmeniť? Tu hodnotu může v prohlížeči upravit (nebo poslat request jinak). Neposílá vám tam nějakej bot nějaký hovadiny?
array(1) { ["sprava"]=> string(5) "blaaa" }(tzn. vec_id sa tam vôbec nenachádza)
Sekne všetko za uploadom pri chunked encodingu?
array(1) { ["subor"]=> array(6) { ["name"]=> string(11) "priloha.pdf" ["full_path"]=> string(11) "priloha.pdf" ["type"]=> string(0) "" ["tmp_name"]=> string(0) "" ["error"]=> int(3) ["size"]=> int(0) } }Odtiaľ už len treba dohľadať, čo znamená chyba číslo 3 a začne sa rozvidnievať...
/tmp
?
Každopádně, ať už je ta chybá způsobená čímkoli, ten kód bych vyhodnotil jako nesprávný - neošetřuje chyby.
Tá hodnota chýba pretože je v requeste za súborom, takže pri postupnom čítaní sa už na ďalší argument nedostane. V tomto prípade by request nemal byť spracovaný vôbec.
Bingo! V jazyku PHP nie je kontrola, či prišiel celý POST request predtým, než sa začne vykonávať. Otázka je, či je to vôbec chyba a či to iné "webové" technológie majú inak.V zásadě to chyba není, ale jak říkám, tam je úplně špatně to API nad tím, kde data requestu taháš z nějakého globálního pole a musíš se dívat do nějakého jiného globálního pole, jestli tam náhodou není chyba... To je úplně blbě, správně by měl existovat nějaký objekt/struktura/whatever representující request a ten by měl zpřístupňovat různé vlastnosti, jako např. jestli request doběhl celý / nebyl přerušen a form data by zpřístupnil pouze, pokud je všechno v pořádku. IMO tvoje řešení v odstavci Ako proti tomu bojovať? je jenom takový hack, který neřeší podstatu problému, vůbec se mi to nelíbí, protože to zase spoléhá na nějaké řazení dat z HTML form. Je to pořadí vůbec garantované, nebo je to jenom nějaká konvence? Nehledě k tomu, že zas někdo může poslat request bez toho posledního políčka. Na to bych vůbec takhle nespoléhal. Měl bys IMO primárně především na začátku zkontrolovat proměnnou
$_FILES
jestli tam není ta chyba. Ideálně bys měl napsat nějakou funkci nebo request API, které tuhle křehkou práci zabalí na jednom místě a poskytne bezpečné, chybově ošetřené API, k tomu případně připsat pořádně velký a strašidelný komentář varující člověka, aby si dobře rozmyslel změny v té funkci/API, protože jsou z toho pak tyhle blbě debugovatelný problémy.
A ve zbytku kódu už bys používal jen tuhle funkci/API a na ty debilní globální proměnný vůbec nešahal.
Nehledě k tomu, že zas někdo může poslat request bez toho posledního políčka.Oprava: Měl jsem na mysli, že může to pořadí přehodit.
Jaj prerušený upload
Inak sranda bola aj debugovanie password_verify keď pri zlom vstupe vracia true.
The documentation for `password_verify()` clearly states that the `$hash` has to be valid:
> hash
> A hash created by password_hash().
I fail to see how this is a bug if you feed it garbage; also the documentation to crypt states:
Crypt je inak tiež krásny modul ;)
Returns the hashed string or a string that is shorter than 13 characters and is guaranteed to differ from the salt on failure.
php var_dump(substr("a", 1));
bool(false)
Měli koule na to, aby i za cenu backward incompatibility to opravili už v Php 7 (poslední Php 5.6 ještě vrací false). Od Php 8 už vrací "" i index mimo rozsah, tedy třeba 2 na string délky 1. Což je s otazníkem - "normální" jazyky vyhodí exception, ale to je u Php nadstandard...
Ondřej Surý: "I fail to see how this is a bug if you feed it garbage"
Hackers everywhere: "Let's feed it garbage and see what happens..."
PHP: "Access granted."
Co jsem ti udělal, Ondřeji, že mě takhle trestáš? Pošlete ho někdo prosím na kurz základů počítačové bezpečnosti. Nebo radši na dva.
Z vtipných vlastností PHP typu to hádam nemôže byť pravda ešte vyberám:
Prečo majú PHP funkcie tak divné názvy?
Pretože hashovacia funkcia pre funkcie bola strlen
. Preto aby boli hashe funkcí rozdelené rovnomerne museli mať názvy funkcií rovnomerné rozdelenie dĺžky.
Alebo vo verzii 7 a menej:
php > if (undefined) { echo "tadaa"; } tadaa
Bez varovania iba s poznámkou. A teraz si predstavme kód plný niečoho takého:
define(ma_prava, array_key_exist(...)); ... if (ma_prava)
Všetko funguje krásne kým sa kódu nechytí niekto ďalší a nezabudne na define na vrchu.
Vo verzii 8 (3x hurá) to skončí aspoň chybou (alebo varovaním, že došlo k chybe? :D)
php > if (undefined) { echo "a"; } PHP Warning: Uncaught Error: Undefined constant "undefined" in php shell code:1 Stack trace: #0 {main} thrown in php shell code on line 1
md5('240610708') == md5('QNKCDZO')
=> bool(true)
Ňuňuňu automatické pretypovanie na číslo.
Tu by som asi každému používateľovi PHP (programátorovi?) odporúčal všade používať ===. Problém je, že človek sa mýli a občas jeden znak zabudne.
Ako bývalého PHPčkára ma táto náchylnosť na chyby nesmierne unavovala. Skoro každá funkcia je nejakým spôsobom zle implementovaná z čoho vyplýva, že pri každom volaní si programátor musí prejsť corner casy a to neskutočne unavuje a je to náchylné na chyby.
$position=strpos($text, "something"); if($position=== false) return false;je asi programátorsky ľahšie ošetrenie podmienky ako:
errno=0; value=atoi(input); if(errno != 0) return -1;
Keď už tak tie príklady by mali byť aspoň ekvivalentné. Takže v C by to bolo:
char *found = strstr(text, "vyraz"); if (!found) return ...
Alebo v druhom prípade ten prevod čísel:
if (!is_numeric($input)) { return -1; } $value = (int)$input;
Bez explicitnej kontroly pretypovanie vráti 0 čo môže mať za následok neočakávané správanie aplikácie.
#include <stdio.h> #include <stdlib.h> int main() { int number; int result; char buffer[100]={0}; fgets(buffer, 100, stdin); result=sscanf(buffer, "%d", &number); if(result == 1) printf("Number %d.\n", number); return 0; }
Tu by som asi každému používateľovi PHP (programátorovi?) odporúčal všade používať ===. Problém je, že človek sa mýli a občas jeden znak zabudne.Já bych šel ještě dál a používal
====
. Kdyby šlo do nejhoršího a bylo třeba porovnat extra těžké váhy, tak =====
.
Tiskni
Sdílej: