Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
CREATE TABLE veci ( id SERIAL NOT NULL, nazov VARCHAR NOT NULL, ... PRIMARY KEY (id) ); INSERT INTO veci (id, nazov) VALUES (1234, 'Divná chyba'); CREATE TABLE zaznamy ( id SERIAL NOT NULL, vec_id INT NOT NULL REFERENCES veci (id) ON UPDATE CASCADE ON DELETE CASCADE, sprava TEXT NOT NULL, ... PRIMARY KEY (id) ); CREATE INDEX zaznamy_vec_id ON zaznamy (vec_id); CREATE TABLE zaznam_prilohy ( id SERIAL NOT NULL, zaznam_id INT NOT NULL REFERENCES zaznamy (id) ON UPDATE CASCADE ON DELETE RESTRICT, nazov VARCHAR NOT NULL, cesta VARCHAR NOT NULL, ... PRIMARY KEY (id) ); CREATE INDEX zaznam_prilohy_zaznam_id ON zaznam_prilohy (zaznam_id);
$_POST["vec_id"]
vraci prazdno, coz se pretypuje diky (int) na nulu?
Nicmene netusim, podeziram spis skript, co generuje HTML, ze uz tam ulozi spatnou hodnotu.
Pripadne se tam deji s _POST jeste jine operace, o kterych my ctenari nevime.
Škoda, že neviem čo obsahuje $_POST["vec_id"]
, takže neviem, či obsahuje garbage, je truncted, alebo nie je vôbec.
Možnosti, ktoré ma napadli:
Napriek tomu, že vec_id
vo formulári je vždy predvyplnené správnym a validným číslom a používateľ ho nemá ako zmeniť
Jak nemá ako zmeniť? Tu hodnotu může v prohlížeči upravit (nebo poslat request jinak). Neposílá vám tam nějakej bot nějaký hovadiny?
array(1) { ["sprava"]=> string(5) "blaaa" }(tzn. vec_id sa tam vôbec nenachádza)
Sekne všetko za uploadom pri chunked encodingu?
array(1) { ["subor"]=> array(6) { ["name"]=> string(11) "priloha.pdf" ["full_path"]=> string(11) "priloha.pdf" ["type"]=> string(0) "" ["tmp_name"]=> string(0) "" ["error"]=> int(3) ["size"]=> int(0) } }Odtiaľ už len treba dohľadať, čo znamená chyba číslo 3 a začne sa rozvidnievať...
/tmp
?
Každopádně, ať už je ta chybá způsobená čímkoli, ten kód bych vyhodnotil jako nesprávný - neošetřuje chyby.
Tá hodnota chýba pretože je v requeste za súborom, takže pri postupnom čítaní sa už na ďalší argument nedostane. V tomto prípade by request nemal byť spracovaný vôbec.
Bingo! V jazyku PHP nie je kontrola, či prišiel celý POST request predtým, než sa začne vykonávať. Otázka je, či je to vôbec chyba a či to iné "webové" technológie majú inak.V zásadě to chyba není, ale jak říkám, tam je úplně špatně to API nad tím, kde data requestu taháš z nějakého globálního pole a musíš se dívat do nějakého jiného globálního pole, jestli tam náhodou není chyba... To je úplně blbě, správně by měl existovat nějaký objekt/struktura/whatever representující request a ten by měl zpřístupňovat různé vlastnosti, jako např. jestli request doběhl celý / nebyl přerušen a form data by zpřístupnil pouze, pokud je všechno v pořádku. IMO tvoje řešení v odstavci Ako proti tomu bojovať? je jenom takový hack, který neřeší podstatu problému, vůbec se mi to nelíbí, protože to zase spoléhá na nějaké řazení dat z HTML form. Je to pořadí vůbec garantované, nebo je to jenom nějaká konvence? Nehledě k tomu, že zas někdo může poslat request bez toho posledního políčka. Na to bych vůbec takhle nespoléhal. Měl bys IMO primárně především na začátku zkontrolovat proměnnou
$_FILES
jestli tam není ta chyba. Ideálně bys měl napsat nějakou funkci nebo request API, které tuhle křehkou práci zabalí na jednom místě a poskytne bezpečné, chybově ošetřené API, k tomu případně připsat pořádně velký a strašidelný komentář varující člověka, aby si dobře rozmyslel změny v té funkci/API, protože jsou z toho pak tyhle blbě debugovatelný problémy.
A ve zbytku kódu už bys používal jen tuhle funkci/API a na ty debilní globální proměnný vůbec nešahal.
Nehledě k tomu, že zas někdo může poslat request bez toho posledního políčka.Oprava: Měl jsem na mysli, že může to pořadí přehodit.
Jaj prerušený upload
Inak sranda bola aj debugovanie password_verify keď pri zlom vstupe vracia true.
The documentation for `password_verify()` clearly states that the `$hash` has to be valid:
> hash
> A hash created by password_hash().
I fail to see how this is a bug if you feed it garbage; also the documentation to crypt states:
Crypt je inak tiež krásny modul ;)
Returns the hashed string or a string that is shorter than 13 characters and is guaranteed to differ from the salt on failure.
php var_dump(substr("a", 1));
bool(false)
Měli koule na to, aby i za cenu backward incompatibility to opravili už v Php 7 (poslední Php 5.6 ještě vrací false). Od Php 8 už vrací "" i index mimo rozsah, tedy třeba 2 na string délky 1. Což je s otazníkem - "normální" jazyky vyhodí exception, ale to je u Php nadstandard...
Ondřej Surý: "I fail to see how this is a bug if you feed it garbage"
Hackers everywhere: "Let's feed it garbage and see what happens..."
PHP: "Access granted."
Co jsem ti udělal, Ondřeji, že mě takhle trestáš? Pošlete ho někdo prosím na kurz základů počítačové bezpečnosti. Nebo radši na dva.
Z vtipných vlastností PHP typu to hádam nemôže byť pravda ešte vyberám:
Prečo majú PHP funkcie tak divné názvy?
Pretože hashovacia funkcia pre funkcie bola strlen
. Preto aby boli hashe funkcí rozdelené rovnomerne museli mať názvy funkcií rovnomerné rozdelenie dĺžky.
Alebo vo verzii 7 a menej:
php > if (undefined) { echo "tadaa"; } tadaa
Bez varovania iba s poznámkou. A teraz si predstavme kód plný niečoho takého:
define(ma_prava, array_key_exist(...)); ... if (ma_prava)
Všetko funguje krásne kým sa kódu nechytí niekto ďalší a nezabudne na define na vrchu.
Vo verzii 8 (3x hurá) to skončí aspoň chybou (alebo varovaním, že došlo k chybe? :D)
php > if (undefined) { echo "a"; } PHP Warning: Uncaught Error: Undefined constant "undefined" in php shell code:1 Stack trace: #0 {main} thrown in php shell code on line 1
md5('240610708') == md5('QNKCDZO')
=> bool(true)
Ňuňuňu automatické pretypovanie na číslo.
Tu by som asi každému používateľovi PHP (programátorovi?) odporúčal všade používať ===. Problém je, že človek sa mýli a občas jeden znak zabudne.
Ako bývalého PHPčkára ma táto náchylnosť na chyby nesmierne unavovala. Skoro každá funkcia je nejakým spôsobom zle implementovaná z čoho vyplýva, že pri každom volaní si programátor musí prejsť corner casy a to neskutočne unavuje a je to náchylné na chyby.
$position=strpos($text, "something"); if($position=== false) return false;je asi programátorsky ľahšie ošetrenie podmienky ako:
errno=0; value=atoi(input); if(errno != 0) return -1;
Keď už tak tie príklady by mali byť aspoň ekvivalentné. Takže v C by to bolo:
char *found = strstr(text, "vyraz"); if (!found) return ...
Alebo v druhom prípade ten prevod čísel:
if (!is_numeric($input)) { return -1; } $value = (int)$input;
Bez explicitnej kontroly pretypovanie vráti 0 čo môže mať za následok neočakávané správanie aplikácie.
#include <stdio.h> #include <stdlib.h> int main() { int number; int result; char buffer[100]={0}; fgets(buffer, 100, stdin); result=sscanf(buffer, "%d", &number); if(result == 1) printf("Number %d.\n", number); return 0; }
Tu by som asi každému používateľovi PHP (programátorovi?) odporúčal všade používať ===. Problém je, že človek sa mýli a občas jeden znak zabudne.Já bych šel ještě dál a používal
====
. Kdyby šlo do nejhoršího a bylo třeba porovnat extra těžké váhy, tak =====
.
Tiskni
Sdílej: