Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nechci rýt, ale tahle deska má úplně stejný čipset jako ta intelská. Jinak Kontron by měl vyrábět ITX desku s čipsetem Poulsbo,
ten by měl brát míň. Ale cena je myslím kolem 240 $.
To neni ryti, to je konstatovani faktu . Je mi to jasny, ale aspon tam jsou navic ty pasivni chladice, takze by to melo bezet i bez pridavnyho chlazeni (jak jsem cetl nekde na diskuzich). Snazil jsem se proste vybrat neco rozumnyho z nejhorsich.
No 240$ je uz docela dost. Ale jestli to je tohle, tak by to mozna stalo za hrich. Nevidim tam zadny chladic...? Taky nevim, jestli se to da sehnat v CR, na Google jsem nic nenasel. Vzhledem k tomu, ze to je Atom, tak by tam Xen jet mohl...
Jo, tohle jsem myslel. Kontron má zastoupení v Plzni, sedí v budově rozhlasu, takže to žádná megafirma nebude. Deska asi bude dost kvalitní, Kontron dělá pro řízení technologických procesů. Je to dražší, ale zase se ušetří za zdroj, myslím že to má "notebookové" napájení, přes Google se dá najít i specifikace.
Prave mi na te Epii bezi posledni pokus s kompilaci primo pro jadro Nehemiah. Jestli nepomuze ani to, hodim to za psem a v pondeli volam do Plzne... Diky za info ;)
A jede na tom Xen? Btw ten cluster je vykonove nekde na urovni dnesnich beznych dvou az ctyrjadrovych sestav ;)
A jede na tom Xen?Najskor hej, neviem
Btw ten cluster je vykonove nekde na urovni dnesnich beznych dvou az ctyrjadrovych sestav ;)Nooo pride na to... Podla toho pri com: ci pri kodovani videa alebo napr. paralelnom lamani hesiel...
Krabicka hezka, ale je vice nez 5x za planovanym rozpoctem . Vzhledem k tomu, ze mam vsechno krom desky&cpu mi to v mem pripade prijde opravdu hodne mimo.
cca ano. Napriklad Epia i Atom se za to da poridit, vcetne 2GB RAM. Za 2500 mam tu soucasnou epii vcetne ITX case a pasivniho zdroje. Samozrejme, ze pokud by se objevila nejaka cool moznost (jako deska s Atomem a nizkoprikonovym chipsetem, jako je o par odpovedi vys), tak se ten rozpocet da mirne prekrocit.
Resim podobnej problem. Zatim jedu na IBM T41 s odpalenou cdromkou a onboard sitovkou :D. V PCMCIA slotu je srcena sitovka a externi disky jsou chyceny pres firewire :D. Podle meho pruzkumu moc moznosti nemame. Osobne asi pujdu do http://www.alza.cz/zakladni-deska-intel-d945gclf2-little-falls-2-d100648.htm. Jednak je skladem, a druhak s jeji zivotnost v soho serveru pocitam do vydani lepsiho chipsetu. Ten maji s http://www.alza.cz/gigabyte-gc230d-d96814.htm stejnej a hlavni rozdil je, s ohledem na zivotnost, dle nekolika recenzi, v kondenzatorech. Coz mne s ohledem na muj predpoklad zivotnosti, netrapi. Ta deska pak pujde do workstejsny. Zavaznejsi problem pri honbe za uspornym kremikem je usporny zdroj. Tam narazime na problem, ze standartne neni k sehnani 60-90w zdroj - vsechno zacina na 300w. Samozrejme je moznost jit do picopsu a ntb zdroje, ale tam ucinnost je porad jaksi nizsi nez ocekavam. Nemam potrebu kupovat mne nevyhovujici case s 60w zdrojem kdyz predpokladam vestaveni do stavajici bedny. Jestli vis o relativne dostupnem standartnim 60-90w zdroji dej vedet.
Mam case Morec MX-141 (sehnal jsem za litra na Aukru). Je hezkej, malej a s 60W pasivnim zdrojem. Ma jeden problem. Asi pred peti minutama jsem v nem uvaril Epii pri kompilaci Xen kernelu . Tj. chlazeni nic moc. Ted jsem case otevrel a kompiluju znova. Teplota je na prijatelnych 75°C.
[OT] k te Epii - objevil jsem, ze v konfiguraci kernelu je mozne kompilovat primo pro VIA C3 Nehemiah. Takze to zkousim prekompilovat, jestli to neni ten duvod, proc to s podporou obecneho i686 procesoru nebootovalo. Kdyby mi to fixlo problem s Epii, nemam co resit - vykonove to bohate staci.
> Nemam potrebu kupovat mne nevyhovujici case s 60w zdrojem
Ooops, tohle jsem prehlidnul . No jestli neni reseni koupit itx krabici a vykuchat z toho zdroj, tak nevim...
no to je ono - ja predpokladam 3 ks 1.5 TB disku v raid 5. Coz by spolu s 45 GMA945 melo dat tech cca 90w pri max zatizeni. Proto je pro mne prijatelna stavajici skrin :D. Fakt nejak netusim proc bych mel davat cca 2kkc za par plechu ktery nepotrebuju....
Na to pozor, nejsem si jisty, jestli bude 90W zdroj stihat hlavne spusteni systemu. Na merici spotreby se pri zapinani meho pocitace s jednim diskem objevuji kratkodobe docela velke cifry. Myslim, ze roztaceni trech disku bude na spotrebe znat. Mohlo by se taky stat, ze to nenabootuje.
Koukam na tu stranku se zdroji. Jestli to dobre chapu, tak ten zdroj EM-080FLS-DD by sel pouzit treba pro napajeni pocitace z "cigaretoveho" rozvodu automobilu? Omlouvam se, jestli je to kravina, jsem totiž študovaný manažer .
Když jsem si našel ty ceny, tak mě nadšení přešlo...
no prave .... staci vzit kalkulacku a kupecke pocty a prijdes na to ze pokud mas rozdil 1kkc v cene zdroje, je 20w rozdil ve ztratach po dobu dvou let absolutne nezajimavej ...... Zacinam se priklanet k tomu, ze vemu zalozni 250w fortron zdroj ze supliku, preklenu kondikem power konektor, nasadim gma945 s atomem a tremi disky , a nebudu nic resit ....
jo abych nezapomel - na palubni rozvod a aute je idealni picopsu a ntb disky - ty sou napajeny pouze 5v a timpadem je utahne picopsu primo z palubniho rozvodu ....
Mám určité pochybnosti, že by na tom stabilně běžel Xen...
8W RB600 narvaný čtyřma Wi-Fi kartama. Ale na něj teda ještě nejsou ovladače (a nebo o nich alespoň nevím). Ale většinou jsou to architektury jiné než x86 (x86 je pouze řada RB200), takže by asi nesplnil požadavek Xenu. A než RouterBoard, tak to radši stodolarový pogoplug.
No, není to tak dávno, co jsem na MK nalezl podporu virtualizace ... nevím teď z hlavy co to přesně je, ale myslím že XEN a tedy i pro ty jeho "obscure" platformy Jenže asi to nebude to, co dotyčný chce. Pochybuju že ty procesory mají podporu pro HW virtualizaci, takže pak lze virtualizovat kolem a kolem jenom MK. No ... možná i čistý linux, přeložený pro ten procesor, těžko říct.
Jenže z hlediska použitelnosti bych se toho asi bál. Všechny tyhle platformy prostě na to nemají výkon.
No, není to tak dávno, co jsem na MK nalezl podporu virtualizace ... nevím teď z hlavy co to přesně je, ale myslím že XEN a tedy i pro ty jeho "obscure" platformy
Xen is based on the Linux Xen Virtual machine project, and current RouterOS implementation is supported only on RouterOS X86 systems (PCs)
Jenže z hlediska použitelnosti bych se toho asi bál. Všechny tyhle platformy prostě na to nemají výkon.
Teoreticky to také asi bude tím, k čemu jsou RouterBoardy původně určené.
Tiskni
Sdílej: