Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Zajímá vás, jak se to bude vyvíjet? Chcete sledovat průběh?ano, nicmene bych uvital obsahlejsi komentar.. napr. proc jste zvolili OCFS2 (jsou nejake alternativy, jestli ano, proc tato volba?) a pod. Ne snad z duvodu, abych rejpal, ale abych se neco priucil. Pro me je toto zcela neznama zeme (terra incognita), takze uvitam jekekoli vysvetlujici komentare - klidne v poznamkach pod zapiskem, aby to nerusilo ostatni, problematiky znale.
OCFS2 - jednak jede pod Debianem líp než GFS2 a jednak je podle benchmarků o něco lepší ve čtecích operacích (které u nás převažují).
Jinak pak existují ještě distribuované FS, jako Lustre (kernel záležitost, pro větší clustery) a třeba GlusterFS (co jsem ho zkoušel naposled, tak se na něj nedalo spolehnout) a mnohé další, jenže nic z toho nevyhovuje naším potřebám, takže v podstatě nebylo na výběr než OCFS2.
[55921.465065] Call Trace: [55921.465065] [<ffffffffa0449421>] ? ocfs2_compute_replay_slots+0x31/0x10f [ocfs2] [55921.465065] [<ffffffffa0449421>] ? ocfs2_compute_replay_slots+0x31/0x10f [ocfs2] [55921.465065] [<ffffffffa044ccec>] ? ocfs2_journal_load+0x1d0/0x2b1 [ocfs2] [55921.465065] [<ffffffffa0473525>] ? ocfs2_fill_super+0x19a2/0x2101 [ocfs2] [55921.465065] [<ffffffff8118aa8f>] ? snprintf+0x36/0x3b [55921.465065] [<ffffffff810e9f9e>] ? get_sb_bdev+0x137/0x19a [55921.465065] [<ffffffffa0471b83>] ? ocfs2_fill_super+0x0/0x2101 [ocfs2] [55921.465065] [<ffffffff810e9675>] ? vfs_kern_mount+0xa6/0x196 [55921.465065] [<ffffffff810e97c4>] ? do_kern_mount+0x49/0xe7 [55921.465065] [<ffffffff810fdabb>] ? do_mount+0x75c/0x7d6 [55921.465065] [<ffffffff810d829a>] ? alloc_pages_current+0x9f/0xc2 [55921.465065] [<ffffffff810fdbbd>] ? sys_mount+0x88/0xc3 [55921.465065] [<ffffffff810089c2>] ? system_call_fastpath+0x16/0x1b [55921.465065] Code: 0f 1f 44 00 00 49 89 c7 fa 66 0f 1f 44 00 00 65 4c 8b 04 25 b0 ea 00 00 48 8b 45 00 49 01 c0 49 8b 18 48 85 db 74 0d 48 63 45 18 <48> 8b 04 03 49 89 00 eb 11 83 ca ff 44 89 f6 48 89 ef e8 a1 f1 [55921.465065] RIP [<ffffffff810dffaa>] __kmalloc+0xd3/0x136 [55921.465065] RSP <ffff880103e21ba8> [55921.465065] ---[ end trace 3f96fca7c9cbfb04 ]--- [55941.839304] o2net: accepted connection from node mail02.fxclub.org (num 1) at 192.168.1.2:7777 [55946.003594] o2dlm: Node 1 joins domain E4B99C68B65449068DC403326917DC29 [55946.003673] o2dlm: Nodes in domain E4B99C68B65449068DC403326917DC29: 0 1Reakce z konference... Having built Oracle RAC clusters with OCFS and OCFS2, I would say that OCFS2 just isn't of stable quality, and is only suitable for light use. There have been open, outstanding bugs with no development for years. You should try GFS2 which is production ready.
Ted zkousim XEN4.To jsem nedávno dělal taky. Oproti 3.x Xen 4 výkonnostně propadl.
To je ta prace kvuli ktery je dobry bejt admin :) Zajimavy, neco takovyho jsem delal pro <nejmenovanej server s mrtvolama a pornem>, jenom s jinym storage, rad si poctu o vasem.
Ten storage server krici ZFS! Ale pokud to nechcete sdilet pomoci NFS, tak se neda nic delat, hosi z Lustre se na tu solarisovou verzi vykaslali kdyz byli jeste pod Sunem, takze ted uz nikdy nebude. No, jeste se da pouzit solaris jako storage a ESXi jako hypervizor (jestli ho neprestali nabizet), ale to je na dlouhy lokte.
Kazdopadne zajimavy tema. Treba by vam aji redakce abcl vydala "pripadovou studii" jako clanek, pokud doplnite nejaky manazersky kecy o usporenych procentech.
Dík za dokumentaci 
) bohužel nefugují vždy na 100 %.
Sám bych se v této konfiguraci rozhodně bál OCFS2, zvlášť v kombinaci s DRBD a ještě iSCSI. Navíc stav těchto "enterprise" věcí v Debianu lenny je z mé zkušenosti občas dost žalostný. Existuje prostě moc kombinací nastavení, hardwaru, a samotných technologií, a málo uživatelů, aby se na to dalo bez důkladného testování spolehnout. Na tohle je možná lepší CentOS / RHEL / SLES. Já takhle musel na Debianu použít Xen z testingu (kde zas bohužel už není aktuálně stabilní řada 3.4), vlastní Xen Dom0 jádro a vlastní balíček DRBD 8.3.7 (z debianní verze nešel ani zkompilovat modul).
Co by mě zajímalo (možná námět o čem se více v budoucnu rozepsat):
vlastní balíček DRBD 8.3.7 (z debianní verze nešel ani zkompilovat modul).Oprava se nechá najít na netu, je to něco 2 odstraněné, 6 přidaných řádků. Nicméně mám ten pocit, že to ani není potřeba, DRBD ovladač se backportuje i do jádra 2.6.32 ve stable.
Tiskni
Sdílej: