Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Pozor - vynos ministra informaci - od teto chvile se zakazuje psat
do komentaru blogu, tykajicich se programovacich jazyku,
jakekoliv dojmy nebo srovnani s jinymi jazyky.
Vyjimku maji pouze komentare, podlozene vlastni disertacni praci,
pripadne ty, schvalene vrchim censorem se sprostym nickem
long
nebo pole long
ů a pár bitových operací.)
EnumSet
) a mapy (EnuMap
), podívejte se do dokumentace. Where's the point?
Tento blogpost je pro profi javistu jako jste vy celkem nezajimavy.To je lež, mně se ten blogpost líbí a považuji ho za zajímavý.
Na druhou stranu clanek o CouchDB byl prinosem pro zacatecniky v dane problematice.Nevím, školy nemám, ale tento blogpost je sám o sobě (pro Java programmera) poměrně triviální, nicméně ukazuje něco, co je poměrně málo známé. A článek o CouchDB se mi líbí. Nicméně ho považuju za stejně odborný (i když je samozřejmě rozsáhlejší) jako tento blogpost. Podle mě jste blázen, nebo reagujete na špatný komentář / špatnou osobu.
EnumSet
u a EnumMap
ě tolik lidí neví? To nežeru. Podobně napsaný článek např. o CyclicBarrier
nebo CountDownLatch
(to je to první, na co jsem si vzpomněl: spousta lidí nezná z java.util.concurrent
nic než Atomic*
a Concurrent*
, a jsou i tací, co neznají ani to) bych považoval za mnohem zajímavější.
Srsly, tenhle blogpost je dobře napsaný, o tom žádná, ale fakt oTo by ses divil, kolik lidí netuší že existuje něco jiného nežEnumSet
u aEnumMap
ě tolik lidí neví?
ArrayList
a HashMap
Tiskni
Sdílej: