Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Mě ještě napadlo používat zároveň Tvheadend i MythTV backend. Oba umí karty používat na vyžádání, tedy nejsou-li potřeba, jsou dostupné jiným programům. Pak by šlo používat Tvheadend pro živou TV a stream do sítě a MythTV backend pro nahrávání. XBMC by si s tím snad mělo taky umět poradit (zatím jsem to nezkoušel), i když bude třeba některé věci nastavit více ručně (např. povypínat kanály, které tam přidalo MythTV). Jednotlivým DVB-T kartám by se v obou programech nastavily priority v opačném pořadí, aby se co nejméně stávalo, že by některý program chtěl otevřít již používanou kartou (i když by si s tím měli poradit použitím jiné). Ale asi by to už chtělo tři karty, při dvou by často mohlo dohcázet ke kolizím (MythTV by chtěla ze dvou nahrávat, ale jeden by už byl použitý pro živou TV). Mám tu vlastně ještě jednu Evolve Venus, která pravděporobně funguje (pak bych měl 4 tunery, což by stačilo bohatě), ale nevím, jak připojit dvě karty do jedné televizní zásuvky. Když použiji takovou tu obyčejnou rozdvojku, obraz dost často kostičkuje.
Ještě k tomu, proč nesleduji TV přímo např. přes set-top box (televizi mám starší analogovou) - jednak je to time-shifting (když člověk potřebuje odběhnout, nic mu neuteče). A pak taky možnost kdykoliv spustit nahrávání toho, na co se dívám. Jsou to asi drobnosti, ale přijde mi to velmi pohodlné.
Co se týče aktualizace EPG - pokud nepoužíváte satelit a nechytáte nějaký regionální multiplex (který tam není), zkuste data z tvpc.cz. Data jsou upravena do mnohem použitelnější podoby. A pak je možné v MythTV příjem EIT vypnout.
Ta data jsou stažená EIT upravená skriptem, který je pouze upraví do použitelnější podoby. Díky tomu pak MythTV nenahrává jeden díl seriálu vícekrát (možná to jde i nějak bez toho, mně se to ale nepovedlo).
Ohledně dálkového ovládání je i další možnost - různé univerzální jako např. Logitech Harmony. Tam můžete nastavit zapínací tlačítko a ovládání hlasitosti pro televizi, zbytek pro HTPC. Ale zrovna ten Harmony nedoporučuji, je hrozně pomalý (znatelně dlouho trvá než vyšle signál). Já mám teď ovládání od HP, které dokáže také ovládat více zařízení, ale bohužel se musí přepínat (stačilo by mi, kdyby tlačítko on/off ovládalo televizi a zbytek PC), tak to až tak uživatelsky přívětivé není.
A co VDR backend + XBMC?
přijímač dálkového ovládání zapojený do hubu nefunguje, zapojený do USB 3.0 také ne (opět se hlásí, svítí, ale nereaguje)Príjmač stačí zapojiť na predlžovací USB kábel a vzdialiť ho od ostatnej elektroniky, toto je bežný problém, že sa rušia vlny.
stty -F /dev/serial/by-id/názov_zariadenia speedNastavenie novej
stty -F /dev/serial/by-id/názov_zariadenia 48000
Přijímač má více než metr dlouhý kabel. Je to tento (ovladač je podobný tomu na obrázku, ne úplně stejný).
Žádné /dev/serial
na tom počítači není. Přijímač se hlásí jako
1784:0006 TopSeed Technology Corp. eHome Infrared Transceiver
a vytvoří /dev/lirc0
. Při nastavování lirc fungovala volba Windows Media Center Transceivers/Remotes (all).
Každopádně teď mi všechna USB zařízení fungují, když už vím, které mohu kam zapojit. Do blogu jsem toto napsal hlavně proto, že jsem si vždy myslel, že zařízení USB 2.0 by v USB 3.0 portech měla fungovat vždy. A že (samozřejmě pokud stačí napájení a spokojím se s menší rychlostí) je jedno, zda zařízení připojím přímo do počítače nebo přes hub.
Kdyby ses toho jednoho Venusu chtěl zbavit, tak bychom se možná domluvili Mám problém s tím, že moje DVB z ebaye vždycky max po pár dnech klekne a musím ho odpojit a zapojit (dělá jak v tvheadend, tak ve VDR), a dva tunery by taky nebyly marný
Já bych chtěl, aby to stoprocentně fungovalo, mohl jsem si plánovat nahrávky a prostě to bylo 100%, nemusel jsem na to šahat, a ne vymejšlet takový pochybný šaškárny...
Díky za radu, to by mě fakt nenapadlo. Některým lidem prostě nedochází, že koupit snad i desítky tunerů vyjde řádově levněji, než přepis ovladače (zvlášť, když mám nulovou dokumentaci a nulový zkušenosti).
Tiskni
Sdílej: