Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Udělal bych to jednoduše, propoj, uplink, ze switche dál jako trunk, aby mohl přenášet více VLAN, přípojení na LANky jako access-port, u toho rozdělit a oddělit, kdo může na inet a kdo ne do různch VLAN. Vzájemně se neuvidí. Pokud to nepomůže, budu si ten manuál muset prolistovat .
console# console# configure console(config)# vlan database console(config-vlan)# console(config-vlan)# vlan 2,3,100,101 console(config-vlan)# no vlan 101Nastaveni portu (12) do VLAN (2) jako UNTAGGED: (pouziva se zde Cisco/ISL terminologie, tzn. untagged je analogie k mode access)
console(config)# interface ethernet e12 console(config-if)# switchport mode access console(config-if)# switchport access vlan 2Ve vasem pripade musi byt jako untagged v patricne VLANe vsechny porty, do ktery jsou pripojeny koncove PC Nastaveni portu (g1 = gbit uplink 1) do VLAN (2-3,100) jako TAGGED: (pouziva se zde Cisco/ISL terminologie, tzn. tagged je analogie k mode trunk)
console(config)# interface ethernet g1 console(config-if)# switchport mode trunk console(config-if)# switchport trunk allowed vlan add 2-3,100 console(config-if)#Ve vasem pripade musi byt jako tagged s patricnymi VLANy oznacen uplink port, ktery je propojen s dalsim switchem.. Marek
Princip je takovy: switch na portech do LAN agreguje nejake VLANy, tedy oddeluje multicasty, broadcasty a tak a pres trunk port to posila dal. V tom trunku musi byt ty VLANy povolene. Kdyz tak si udelej malej lab ... nebo se fakt na to pdf podivam ...
Tiskni
Sdílej: