Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
[success=N]
daného autentizačního modulu odskočit na N. modul pam_exec, kterým si zavoláte useradd, nebo jaký skript potřebujete.
Chapu, ze mas urcite pro zvoleny postup sve duvody, ale doporucil bych ti znovu se zamyslet a zkusit pouzit standardni postup pro zacleni Linuxove masiny do Windows domeny (viz dokumentace Samby). Tim ti odpadne spousta problemu - at uz tento nebo i dalsi, na ktere v budoucnu narazis.
Jak jsem pochopil, chcete to pro "tlusté klienty". Předpokládám, že data uživatelů (domovské adresáře) budou na nějakém NFS serveru. Jak už tu někdo napsal, je třeba dát pozor na UID uživatelů.
/etc/passwd
a /etc/shadow
musíte mít na všech klientech připojené pro zápis ze serveru - už jen proto, aby UID zůstávala v čase konstantní.
/etc/passwd
z klientů (nevím ale, jak máte ty tlusté klienty řešené), a čekal bych s tím nejméně problémů. Žádná modifikace AD přitom není potřeba, stačí mít v AD vytvořen 1 účet, který bude mít práva dostatečná k vypsání seznamu všech uživatelů (to myslím může každý obyčejný uživatel).
Nicmene toto je neco jineho - tady nechces delat PDC, ale normalne join do domeny, ne? A proc ti vadi v LDAPu UNIXove parametry? (nikdy jsem s tim nedelal, takze vazne nevim!)
S tím využitím LDAPu jsem to asi navrhoval já, jsou v zásadě 2 možnosti:
1) Instalace Services for Unix na Windows Server - tím se do AD LDAP schematu doplní položky jako UID a GID - vygeneruje je Windows Server při založení uživatele. Linux se pak napojí přes nss_ldap, čte seznam uživatelů přímo z AD pomocí LDAP protokolu. Ani se moc nedivím, že to takhle nechcete řešit, je to dost velký zásah do AD.
2) Třeba každý den si pomocí skriptu na Linux serveru načíst seznam uživatelů z AD (můžete to omezit na některé skupiny / org. unit) a srovnat ho s /etc/passwd. Dostanete seznam uživatelů, kteří jsou v AD a nejsou v passwd - jim vytvoříte konta normálně pomocí useradd, zařadíte je do skupin, vygenerujete třeba nějaké výchozí nastavení desktopu - cokoliv je potřeba. V rámci toho zároveň zjistíte, že máte v passwd některé uživatele, kteří nejsou v AD - bud je rovnou smažete, nebo si ten seznam jen necháte poslat e-mailem.
Že se vytvoří i uživatelé, kteří to nikdy nevyužijí, až tak nevadí. Budou existovat jen jako záznam v passwd (pokud tedy budete zakládat home adresáře přes PAM).
Jinak chápu, že nechcete řešit plnou integraci AD přes sambu/winbind, takhle je to funkční a dostačující. Třeba někdo navrhne nějaké lepší řešení, ale tohle mi přijde jako potenciálně méně problémové, než "neprůhledný" pam_exec.
Tiskni
Sdílej: