Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »[success=N]
daného autentizačního modulu odskočit na N. modul pam_exec, kterým si zavoláte useradd, nebo jaký skript potřebujete.
Chapu, ze mas urcite pro zvoleny postup sve duvody, ale doporucil bych ti znovu se zamyslet a zkusit pouzit standardni postup pro zacleni Linuxove masiny do Windows domeny (viz dokumentace Samby). Tim ti odpadne spousta problemu - at uz tento nebo i dalsi, na ktere v budoucnu narazis.
Jak jsem pochopil, chcete to pro "tlusté klienty". Předpokládám, že data uživatelů (domovské adresáře) budou na nějakém NFS serveru. Jak už tu někdo napsal, je třeba dát pozor na UID uživatelů.
/etc/passwd
a /etc/shadow
musíte mít na všech klientech připojené pro zápis ze serveru - už jen proto, aby UID zůstávala v čase konstantní.
/etc/passwd
z klientů (nevím ale, jak máte ty tlusté klienty řešené), a čekal bych s tím nejméně problémů. Žádná modifikace AD přitom není potřeba, stačí mít v AD vytvořen 1 účet, který bude mít práva dostatečná k vypsání seznamu všech uživatelů (to myslím může každý obyčejný uživatel).
Nicmene toto je neco jineho - tady nechces delat PDC, ale normalne join do domeny, ne? A proc ti vadi v LDAPu UNIXove parametry? (nikdy jsem s tim nedelal, takze vazne nevim!)
S tím využitím LDAPu jsem to asi navrhoval já, jsou v zásadě 2 možnosti:
1) Instalace Services for Unix na Windows Server - tím se do AD LDAP schematu doplní položky jako UID a GID - vygeneruje je Windows Server při založení uživatele. Linux se pak napojí přes nss_ldap, čte seznam uživatelů přímo z AD pomocí LDAP protokolu. Ani se moc nedivím, že to takhle nechcete řešit, je to dost velký zásah do AD.
2) Třeba každý den si pomocí skriptu na Linux serveru načíst seznam uživatelů z AD (můžete to omezit na některé skupiny / org. unit) a srovnat ho s /etc/passwd. Dostanete seznam uživatelů, kteří jsou v AD a nejsou v passwd - jim vytvoříte konta normálně pomocí useradd, zařadíte je do skupin, vygenerujete třeba nějaké výchozí nastavení desktopu - cokoliv je potřeba. V rámci toho zároveň zjistíte, že máte v passwd některé uživatele, kteří nejsou v AD - bud je rovnou smažete, nebo si ten seznam jen necháte poslat e-mailem.
Že se vytvoří i uživatelé, kteří to nikdy nevyužijí, až tak nevadí. Budou existovat jen jako záznam v passwd (pokud tedy budete zakládat home adresáře přes PAM).
Jinak chápu, že nechcete řešit plnou integraci AD přes sambu/winbind, takhle je to funkční a dostačující. Třeba někdo navrhne nějaké lepší řešení, ale tohle mi přijde jako potenciálně méně problémové, než "neprůhledný" pam_exec.
Tiskni
Sdílej: