Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
[flat(0 xx $n, @a)]
by si asi zasloužilo rozepsat na více řádků (možná pomocí prepend
).1 2 2 1
a 3
0 0 0 1 2 2 1 0 0 1 2 2 1 0 0 1 2 2 1 0 0 1 2 2 1 0 0 0 ----------------- 1 3 5 6 5 3 1vrátí
1 3 5 6 5 3 1
.
Teď ke kódu:
[flat(0 xx $n, @a)]
nultý prvek bude pole @a a před ním $n nul,{ .rotate }
další prvek získáme tak, že předešlí prvek rotujeme,{ .[0] != 0 }
získávej nové prvky (pole) dokud nebude na začátku nula,[Z+]
sečti pole po prvcích.for
, tak by to podle mě kód prodloužilo a čitelnost nezlepšilo. Doufám, že jsem tento kód alespoň částečně vysvětlil.
...
, tak je to věc, na kterou je potřeba si zvyknout. Mně nečitelný nepřipadá. Já na něj nahlížím jako na jakýsi druh koncové rekurze, kde se zaznamenávají i mezivýsledky. Ale je pro mě snadnější a přirozenější myslet pomocí operátoru ...
, než používat přímo podprogramy s koncovou rekurzí.
rotate_sum
. Snad je to teď čitelnější.
say 0, 1, * + * ...^ * > 1000Takze jestli to spravne chapu: Vyraz s hvezdickou vytvori lambda funkci. Takze treba
* + *
se prelozi na:
def f1(a, b): return a + bPrvni hvezdicka je prvni parametr, druha druhy, ... Druhy vyraz s hvezdickou je druha lambda funkce:
def f2(a): return a > 1000Potom pri pouziti:
say 0, 1, f1 ...^ f2runtime nejak dynamicky zjisti ze jsou tam funkce misto hodnot a zavola je k vygenerovani hodnot. A jde nejak zapsat pomoci hvezdicek treba
b - a
?
{ $^b - $^a }
nebo v případě s infix operátor jako je -
lze použít i hyper operátor R
, který operátor obrací * R- *
.
say ( 0, 1, {$^b - $^a} ...^ * ).[^10]; say ( 0, 1, * R- * ...^ * ).[^10];
Tiskni
Sdílej: