Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Do konference přišlo celkem 1254 emailů, nejvíce jich poslali Andrew Morton, John Bradford, William Lee Irwin III.
Linus Torvalds oznámil kernel 2.6.0-test7:
Kernel -test7 je hotov - nemohu se dostat na bkbits.net, ale je na dalších BK serverech a tarball a patche se právě teď uploadují na kernel.org.
Největší částí patchů v test7 jsou:
Většina zbytku jsou jen jednořádkové opravy a několik malých aktualizací (opravy síťování, čištění kódu atd.).
To zajímavější je, že se spolu s Abdrewem snažíme zklidnit vývoj a nechci vidět patche, které neopravují skutečnou a jasnou chybu. Jinými slovy, čištění kódu má teď pauzu a -test8 a později -test9 by měly být pouze pro opravy stability.
Tím by se vše mělo uklidnit, abychom se mohli koncem října podívat na 2.6.0, aniž by překážela spousta "ne striktně nutných" věcí.
Patrick Gefre poslal nějaké úpravy pro Altix I/O, ale David Mosberger patche odmítl aplikovat: Strom 2.6 je bohužel pro čištění kódu uzavřen. Přesto bych byl rád, kdyby ten patch aplikován byl. Možná by ses mohl s Andrewem dohodnout na výjimce?
Christoph Hellwig řekl: Zdá se mi zvláštní tohle pravidlo uplatňovat na architekturu, které se právě povedla kompilace na 2.6 a teď má dlouhou frontu čekajících čistek a restrukturalizací, které je třeba provést...
Andrew Morton odpověděl:
Máme dva důvody, proč se teď čištění kódu nedoporučuje. První je samozřejmě ten, že mohou něco destabilizovat. Ale ten další je ten, že bychom chtěli, aby se teď co nejvíce vývojářů soustředilo na stabilizování.
Takže tímto stanovuji "bugzilla daň". Cenou za každý pročišťovací patch budou dvě opravy otevřených záznamů v bugzille.
Ale jestli tu změnu David opravdu chce a následující stabilizační práce na ní bude založena, pak by po dobrém otestování měla asi být začleněna.
Wichert Akkerman napsal:
Už nějakou dobu postrádám v kbuildu deb target, zvláště když existuje jednoduchý rpm target. Ačkoliv Debian má vlastní nástroj pro vytváření balíků s kernelem (make-kpkg z balíku kernel-package), měl jsem pocit, že je potřeba mít jednodušší metodu zabudovanou do kbuildu.
Ten patch není dokonalý a hodilo by s v něm pár změn od někoho, kdo lépe rozumí kbuildu, ale Mně to funguje(tm). Ocenil bych vaše připomínky.
Sam Ravnborg napsal, že patch není možné začlenit kvůli zmrazení, které vyhlásili Linus a Andrew, ale řekl, že si ho schová pro pozdější aplikaci. Wichert pak poslal ještě dvě upravené verze, které řešily několik drobných problémů.
Christoph Pleger zjistil, že s kernelem 2.4.22 nemůže používat LVM spolu s filesystémem XFS; vlastně nefunguje ani ext3 a ReiserFS. Pouze snapshoty JFS lze s LVM připojit. Trochu hledal a našel zmínku o přídavném patchi pro kernel, který je potřeba, aby LVM s těmito souborovými systémy pracoval; ale nemohl tento patch nalézt, a proto požádal o nasměrování. Marc-Christian Petersen jej poslal do konference, ale dodal, že Marcelo Tosatti se rozhodl nezařadit patch do zdrojáků kernelu 2.4. Philippe Troin prohledal archív ve snaze nalézt diskuzi, ve které se o tom mluvilo, ale protože nic nenašel, zeptal, se proč Marcelo patch odmítl. Marc-Christian řekl, že diskuze se odehrála na soukromých adresách a poslal příslušnou část.
V daném mailu ze září 2003 Marcelo řekl, že nejprve chce přidat nějaké VM patche a že: LVM už bylo aktualizováno v 2.4.23-pre. a Další změny budeme provádět až později, co říkáte?
Philippe Marc-Christianovi poděkoval a shrnul: Takže to není nic technického: Marcelo je jen trochu pomalejší kvůli stabilitě a snadnějšímu testování. Předpokládám, že to bude začleněno někdo mezi pozdním 23-pre a 24.
Mezitím do konference odpověděl také Marcelo, který vysvětlil, že patch nebyl přijat, protože se týká i základního fs kódu. Prozatím XFS s LVM nepoužívejte.
Christoph Pleger řekl, že používá LVM a XFS bez problému a zeptal se, před čím Marcelo varoval. Marcelo odpověděl:
Protože filesystémový kód nemá žádný zámek (a to je to, co přidává ten patch).
Vypadá to, že bez toho patche není bezpečné žurnálové filesystémy používat.
Greg KH oznámil:
Vydal jsem udev verze 003. Najdete to zde:
udev je implementací devfs v uživatelském prostoru, která používá sysfs a /sbin/hotplug. Ke správné funkci je třeba kernel 2.6.
Greg přidal seznam změn a odkaz na aktuální udev FAQ:
../hotplug/hotplug/udev-FAQ
Martin Schlemmer to rád viděl, ale zeptal se: Nebylo by možné udržovat konzistentní názvy tarballů/verzí? Myslím tím, že bychom zapomněli na verzi 003 a příští by byla 0.4 nebo třeba 0.3.1 nebo tak něco. Pouhé změny dělají ve snahách o udržování rozumných balíčků zmatek. Díky :)
Greg odpověděl: Názvy budou od teď jednotné. Další verze bude 004, následována 005 a tak dále. Pamatuj, že čísla verzí nic neznamenají :). Vzhledem k tomu, že před 003 není žádný instalovaný základ, nemyslím, že by číslování verzí představovalo závažnější problém, co říkáš?
Martin odpověděl: No, když už bylo 0.2, 003 tak trochu kazí vrh (při práci se správcem balíčků - i když se zdá, že ten náš rozpoznává 003 jako pozdější verzi) :).
A Greg odpověděl: Přesně tak. Změna tak brzy projde u všech správců balíků, na které jsem koukal.
Greg pak ještě oznámil vydání verze 004:
Linus Torvalds oznámil 2.6.0-test8:
Více změn než bych chtěl, ale většina z nich je celkem malá.
Linus vyjmenoval několik konkrétních oprav a dodal:
Zbytek jsou nějaké aktualizace pro architektury a ovladače. Většinou věci, které se nahromadily, a o kterých mě lidi přesvědčili, že je nutné je zařadit před úplným zmrazením.
Několika lidem jsem vynadal, že ignorovali zmrazení (nadával jsem více než obvykle . U test9 už k tomu nebudou mít příležitost. Takže čekejte, že patche budou v následujících týdnech podstatně menší.
Jan De Luyck si povšiml dvou konfiguračních voleb kernelu: "Software Suspend" a "Suspend-to-Disk". Zeptal se jaký je mezi nimi rozdíl a Tomas Szepe bez okolků vysvětlil: Jsou to konkurující si implementace stejného mechanismu.
Mans Rullgard doplnil: A ani jedna spolehlivě nefunguje. Jak se zdá, obě uloží aktuální stav na disk, ale ať zkouším co chci, nedaří se mi je správně probudit.
Felipe Alfaro Solana potvrdil, že po uspání nelze systém probudit a Stefan Smietanowski zažertoval: Proto se tomu říká Softwarové uspání a Uspání na disk. Odpovídající komponenty Softwarové probuzení a Probuzení z disku ještě nejsou hotové :).
V originálu Kernel Traffic 238 vyšla navíc ještě tato témata:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
#236: 24. 10.
#237: 26. 10.
#238: 27. 10.
mozna by pomohlo napsat obdobi, ve kterem dana diskuze probihala.