Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Pozn.: Vzhledem k nadstandardnímu rozsahu Kernel Traffic 251 jsem Jaderné noviny 251 rozdělil na dvě části. První.
Do konference přišlo celkem 2581 emailů, nejvíce jich poslali Andrew Morton, Rusty Russell a Pavel Machek.
21. led - 22. led
Thomas Winischhofer napsal:
Aktualizace ovladače SiS framebufferu pro vanilla 2.6.1.
Protože to nevypadá, že by měly být fbdev věci někdy v dohledné době začleněny, udělal jsem tento patch pro vanilla 2.6.1.
Trochu jsem ztratil pojem o aktuálních pravidlech ohledně velikosti patchů, takže mě omluvte, pokud je to přes limit.
SiSFB je v současných jádrech 2.6.x prostě nefunkční. Tento patch aktualizuje sisfb na úroveň stávající vývojové verze, která je před kernelem napřed o nějakých 11 měsíců.
Aktualizace obsahuje
Patch je zde: sisfb_patch_2.6.1.diff.gz
Andrew Morton odpověděl: Musíme to koordinovat s Jamesem a Benem, kteří rovněž pracují na věcech z této oblasti. Na druhou strany ten SiS patch nenecháme ležet, dokud nebude všechno kolem fbdev vyřešeno - život je příliš krátký ;). Thomas reagoval:
Přesně. Konference fbdevel je už nějakou dobu tichá. Ani nevím, jaký je současný stav.
Každopádně pro vyřazení úprav, které potřebují současné Jamesovy věci, byly nutné jen dvě direktivy překladače. Nemělo by to být moc těžké.
22. led
Greg KH oznámil:
Vydal jsem udev verze 014. Novou verzi najdete v: udev-014.tar.gz
RPM balíčky pro Red Hat FC1 jsou zde: udev-014-1.i386.rpm
a zdrojové RPM zde: udev-014-1.src.rpm
udev uživatelům umožňuje využívat dynamický /dev a poskytuje možnost mít stálé názvy zařízení. Používá sysfs a /sbin/hotplug a běží výhradně v uživatelském prostoru. K provozu je nutný kernel 2.6 s povolenou volbou CONFIG_HOTPLUG. Další informace v udev FAQ: udev-FAQ
Máte-li otázky ohledně udev vs. devfs, podívejte se sem: udev_vs_devfs
Hlavní změny od verze 013:
Ještě jednou děkuji všem, kdo mi do tohoto vydání poslali patche.
22. led - 24. led
Mike Gabriel se zeptal, jestli někdo pracuje na podpoře pro chipset vt6410 IDE/RAID v Linuxu 2.6. Pak dodal: Pokoušeli se dokonce ve VIA, ale hodí se to pouze pro systémy Red Hat 7.2, a proto je to vysoce specifické.
Jeff Garzik řekl, že ve 2.6 by už podpora měla být. Mike se tedy zeptal na jména konfiguračních voleb, protože se mu nedařilo je najít. A Jeff odpověděl: CONFIG_BLK_DEV_GENERIC nebo CONFIG_SCSI_SATA_VIA by to měly spravit.
Mike pokračoval: Myslel jsem, že tyhle volby jsou pouze pro SATA. Já potřebuji tu IDE část řadiče. Nebo je podpora v těchto volbách? A Jeff řekl: PATA část je spravována přes CONFIG_IDE, ale drivers/ide/pci/via82cxxx.c možná bude potřebovat jedno nebo více jiných PCI id. Získáš je pomocí 'lspci -n'.
22. led
Nicklas Bondesson se zeptal: Zajímalo by mě, jak to vypadá s implementací ATARAID (náhrady) v jádrech 2.6.x. Lze to udělat pomocí mapování zařízení [device mapping], ale myslím, že to není ten nejhezčí způsob. A Mike Fedyk odpověděl: Hodně lidí by nesouhlasilo. Vlastně to vypadá tak, že MD bude sloučeno s DM, takže můžeš klidně začít používat DM i pro tohle.
22. led - 28. led
Martin J. Bligh napsal:
Tento patch odstraňuje z jádra memblks... nepoužíváme je a NUMA API, které se je chystalo použít, když byly vyvinuty, už to nemá v plánu. Představují jen zbytečný kód... čas jít.
Trochu to vypadá, že ia64 používá něco se stejným názvem pro část svého paměťového layoutu, ale Jes Sorensen byl tak hodný a oddělil to od sebe. Jes provedl testy na ia64 a já to zkusil přeložit na každé konfiguraci v mé výbavě.
Matthew Dobson řekl: Jsem ten nešťastník, který to tenkrát protlačil, a jako takový podporuji rozhodnutí memblks odstranit. Nikdy nedošlo k věcem, které jsem měl s memblks v plánu a Martin má pravdu v tom, že teď už jen zabírají místo. Adios memblks, skoro jsme vás ani nepoznali.
A Yasunori Goto doplnil: Také mám pocit, že s odstraněním musím souhlasit, protože můj názor je zatím jen koncept a nemám v ruce žádný patch. Kdyby byly memblks opět potřeba až budeme moci podporovat částečná selhání paměti, patch pošlu.
24. led
Carl-Daniel Hailfinger napsal:
Připojuji aktuální verzi forcedeth, síťového ovladače pro chipsety nForce{,2,3}, které jsou teď docela běžné běžné. Doposud byla jediná podpora ve formě binárního ovladače od nVidia.
Ten ovladač byl testován více než 200 lidmi na chipsetech nForce1, nForce2 a nForce3 a už byl začleněn do 2.6. Předtím byl pár týdnů v -mm. V současné době nemáme žádná nevyřešená hlášení o chybách.
Jeff Garzik se ozval s kritikou, protože patch podle něj nebyl dostatečně připraven pro začlenění, a protože se s ním měli nejprve poradit. Carl-Daniel odpověděl: Sorry. Protože jsem si nevšiml žádných patchů pro síťové ovladače, které by šly do 2.4.25-pre, usoudil jsem, že tvou prioritou je teď 2.6. Když se na to dívám zpětně, vypadá to, že mě zmátl ten skok z 2.4.24-pre na 2.4.25-pre a zapomněl jsem zkontrolovat pre-patche. Slíbil, že se polepší s koordinací.
25. led - 29. led
Dan Aloni oznámil:
Cooperative Linux je portem linuxového jádra, který umožňuje kooperativní běh pod jinými operačními systémy v ring0 bez hardwarové emulace. Je založen na velmi malých změnách v kódu architektury a téměř žádných změnách ve funkčnosti.
Prostě vám v praxi umožní spustit Linux na neupravených Windows 2000/XP (uživatel pouze spustí aplikaci) a může v důsledku představit Linux většímu počtu desktopových uživatelů, které by ani nenapadlo používat dual-boot systém nebo živou distribuci jako je Knoppix.
Screenshoty a další podrobnosti zde:
Naše motto je:
"Běží-li Linux na každé architektuře, proč by mu měl stát v cestě jiný operační systém?"
V diskuzi, která následovala, lidé přidávali své představy o tom, čeho by měl být podobný projekt schopen a zároveň se objevilo několik odkazů na jiné projekty, které vice či měně podobným způsobem řeší obdobné věci:
V druhé polovině originálu Kernel Traffic 251 vyšla navíc ještě tato témata:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: